
Richard Burton, właśc. Richard Walter Jenkins Jr. – walijski aktor, jeden z gwiazdorów światowego kina powojennego. Był sześciokrotnie nominowany do Oscara.

Philip Anthony Campbell – walijski gitarzysta heavymetalowy. W latach 1984–2015 członek brytyjskiej grupy Motörhead. Muzyk kontynuuje działalność artystyczną w zespole Panda Party oraz autorskim projekcie pod nazwą Phil Campbell and the Bastard Sons.

Nathan Cleverly – walijski bokser, były zawodowy mistrz świata wagi półciężkiej organizacji WBO.

Edward E. Clive – walijski aktor sceniczny i filmowy.

Alan Cox – brytyjski programista, współtwórca jądra Linux. Zatrudniony w firmie Intel, mieszka wraz z żoną Telsą Gwynne w Swansea, w Walii.

Timothy Peter Dalton – brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany przede wszystkim jako czwarty oficjalny odtwórca roli superagenta 007 Jamesa Bonda w dwóch filmach: W obliczu śmierci (1987) i Licencja na zabijanie (1989).

Ivor Norman Richard Davies – brytyjsko-polski historyk angielsko-walijskiego pochodzenia, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej, autor prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich, kawaler Orderu Orła Białego.

Elfyn Evans – walijski kierowca rajdowy, syn Gwyndafa Evansa, który również był kierowcą rajdowym.

Gareth Huw Evans – walijski reżyser filmowy i scenarzysta. Wyreżyserował filmy Raid (2011) i The Raid 2: Infiltracja (2014).

Jill Evans – brytyjska i walijska polityk, była przewodnicząca partii Plaid Cymru, posłanka do Parlamentu Europejskiego V, VI, VII, VIII i IX kadencji.

William Davies Evans – walijski szachista.

Sir George Everest – walijski pułkownik, geodeta i geograf oraz główny geodeta Indii w latach 1830–1843.

Clive William John Granger – brytyjski ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2003 roku.

Peter Greenaway – brytyjski reżyser i scenarzysta, artysta malarz, jeden z najbardziej cenionych i kontrowersyjnych twórców filmowych, pozostający pod wyraźnym wpływem malarstwa renesansu i baroku, zwłaszcza malarstwa flamandzkiego. Jego filmy wyróżniają się przepychem wizualnym, odrealnieniem i swoistą teatralnością obrazu, oraz licznymi cytatami kulturowymi i eksperymentalnym łączeniem stylów, co pozwala zaliczać je do czołowych osiągnięć postmodernizmu.

Anthony Hopkins, właśc. sir Philip Anthony Hopkins, CBE – walijski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także kompozytor i artysta malarz, mający podwójne obywatelstwo amerykańsko-brytyjskie.

Hugh Hughes (1790?–1863) – walijski pisarz, malarz oraz grawer.

John Hughes – walijski przemysłowiec, założyciel Doniecka.

Augustus Edwin John – walijski malarz, autor rysunków i akwafort. Przez krótki okres około roku 1910 był cenionym w Wielkiej Brytanii postimpresjonistą.

Gwen John – walijska malarka. Siostra malarza Augustusa Johna.

Ernest Alfred Jones – psychoanalityk walijski.

Gareth Richard Vaughan Jones – walijski dziennikarz, który informował o wielkim głodzie na Ukrainie oraz relacjonował wydarzenia w Niemczech w czasie dojścia do władzy Adolfa Hitlera.

Terry Jones, właśc. Terence Graham Parry Jones – brytyjski aktor komediowy, reżyser, członek grupy Monty Python, pisarz.

Tom Jones, właśc. sir Thomas Jones Woodward wym. – walijski piosenkarz, gitarzysta, prezenter telewizyjny i aktor. Od roku 2006 sir Thomas – Knight Bachelor.

Brian David Josephson – brytyjski fizyk, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z roku 1973 za swoją pracę nad teorią nadprzewodnictwa, w szczególności za odkrycie tzw. efektu Josephsona, wybrany do Royal Society w roku 1970.

Neil Gordon Kinnock – brytyjski polityk, poseł do Izby Gmin w latach 1970–1995, w latach 1983–1992 przywódca Partii Pracy i lider opozycji. Członek Komisji Europejskiej ds. transportu (1995–1999) oraz ds. reformy administracyjnej (1999–2004). Obecnie jest przewodniczącym British Council i rektorem Cardiff University. Od 31 stycznia 2005 zasiada w Izbie Lordów.
Edward Lhuyd – walijski językoznawca, paleontolog i botanik, prekursor lingwistyki porównawczej języków celtyckich.

Desmond Wilkinson Llewelyn – brytyjski (walijski) aktor, występował w roli Q w serii filmów o Jamesie Bondzie.

Edward Williams, bardziej znany pod pseudonimem Iolo Morganwg, – walijski antykwariusz, poeta, kolekcjoner oraz fałszerz literatury.

William Morris – angielski malarz, rysownik, architekt, projektant, pisarz i poeta pochodzenia walijskiego. Członek drugiego bractwa prerafaelitów. Współtwórca Socialist League (1884) i Arts and Crafts Movement.

Ross O’Hennessy – walijski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Wystąpił w serialach: Gra o tron, Demony Da Vinci, Muszkieterowie i Posłaniec gniewu.

Robert Owen – walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego. Odrzucał własność prywatną. Uważał, że robotnicy z danego terenu powinni łączyć się w organizacje związkowe bądź spółdzielcze i w ich ramach rozdysponowywać między siebie owoce swej pracy. Znana jest również jego działalność filantropijna – w zorganizowanej przez siebie kolonii robotniczej uwzględniał potrzeby dzieci robotników i zapewniał im wzorową opiekę.

Siân Phillips CBE //, właściwie Jane Elizabeth Ailwên Phillips – walijska aktorka.

Thomas Maldwyn Pryce – brytyjski kierowca wyścigowy, znany z wygranej w Race of Champions w 1975 i okoliczności śmierci w wypadku podczas Grand Prix RPA.

Robert Recorde – walijski fizyk i matematyk. Przypisuje mu się autorstwo znaku równości "=" użytego w dziele The Whetstone of Witte wydanym w 1557.
Rachel Roberts – walijska aktorka filmowa i telewizyjna.

Charles Stewart Rolls – brytyjski przedsiębiorca i konstruktor lotniczy, jeden z pionierów motoryzacji i awiacji, razem z Henrym Royce'em współtwórca przedsiębiorstwa motoryzacyjnego Rolls-Royce.
John Burke Shelley − walijski muzyk rockowy, znany głównie jako basista i wokalista zespołu Budgie.
Chris Slade – brytyjski muzyk rockowy, perkusista hardrockowego zespołu AC/DC, do którego powrócił w 2015 roku.

Shakin’ Stevens, także Shaky, właściwie Michael Barratt – walijski piosenkarz rock and rollowy, muzyki pop i autor tekstów piosenek, który zdobył największą popularność w latach 80. XX wieku.

Święty Teliaw, również Teilo lub Eliud - krewny (kuzyn) św. Dawida z Menevii, święty Kościoła celtyckiego i katolickiego.
Alec Templeton – walijsko-amerykański pianista, kompozytor jazzowy i satyryk.

Dylan Marlais Thomas – walijski poeta i pisarz.

Alexander Vlahos – brytyjski aktor. Wcielił się w role Mordreda w serialu stacji BBC One pt. Przygody Merlina oraz z roli Toma Evansa w serialu The Indian Doctor.

Święta Wenefryda – walijska święta żyjąca w VII wieku.

Richard Tecwyn Williams – brytyjski biochemik, członek Royal Society, profesor biochemii w St Mary's Hospital Medical School, prekursor systematycznych badań nad metabolizmem ksenobiotyków.

Nicky Wire, właściwie Nicholas Allen Jones – muzyk,autor tekstów i basista grupy muzycznej Manic Street Preachers.

Elihu Yale – był angielskim kupcem i filantropem, gubernatorem Madrasu oraz fundatorem Collegiate School of Connecticut w New Haven, z której powstał słynny Uniwersytet Yale’a.

Catherine Zeta-Jones – walijska aktorka filmowa, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Chicago.