
Masahiro Abe – japoński daimyō i urzędnik schyłkowego okresu Edo.

Mitsuhide Akechi – japoński dowódca wojskowy, żyjący w erach Sengoku i Azuchi Momoyama.

Shirō Amakusa – znany jako Amakusa Shirō Tokisada – nastoletni samuraj, przywódca chrześcijańskich chłopów i rōninów podczas powstania na półwyspie Shimabara w Japonii.
Takauji Ashikaga – pierwszy siogun z rodu Ashikaga i założyciel siogunatu Ashikaga.

Yoshimochi Ashikaga – czwarty siogun z rodu Ashikaga. Sprawował władzę w Japonii w okresie Muromachi w latach 1394–1423 i 1425–1428.

Masamune Date – japoński feudał żyjący w okresie Azuchi-Momoyama i wczesnym okresie Edo, spadkobierca długiej linii potężnych daimyō z rejonu Tōhoku, założyciel miasta Sendai, zręczny taktyk. Z racji braku jednego oka nazywanym jednookim smokiem.

Takeaki Enomoto – japoński wiceadmirał służący w Cesarskiej Marynarce Wojennej, oddany siogunatowi (bakufu) Tokugawa do ostatnich dni wojny boshin. Był jedynym prezydentem Republiki Ezo. Po wojnie współtworzył nowy rząd. Był jednym z twórców nowoczesnej marynarki japońskiej.

Kamatari Fujiwara – japoński polityk okresu Asuka, arystokrata, cesarski dworzanin. Pochodził z rodu Nakatomi, stał się protoplastą klanu Fujiwara. Znany jako Kamatari Nakatomi . Przed swoją śmiercią otrzymał nazwisko Fujiwara od cesarza Tenji, które potem przyjęli również jego potomkowie.
Tsunenaga Hasekura – japoński samuraj, wysłannik Japonii do papieża Pawła V, pierwszy japoński ambasador w Europie. Przed zmianą imienia nazywał się Nagatsune Roku’uemon . Jego chrześcijańskie imię brzmi Don Felipe Francisco Hasekura.

Toshizō Hijikata – zastępca dowódcy Shinsengumi, niewielkiej grupy japońskich szermierzy pełniących funkcje policyjne w Kioto i starającej się bezskutecznie przeciwstawiać restauracji Meiji w 1868.

Yasutoki Hōjō – trzeci z dziewięciu regentów (shikkenów), którzy sprawowali faktyczną władzę w Japonii w okresie Kamakura. Zreformował administrację i umocnił hegemonię rodu Hōjō.

Naosuke Ii – japoński daimyō i urzędnik schyłkowego okresu Edo.

Yoshimoto Imagawa – daimyō klanu Imagawa.

Nobuo Imai – samuraj walczący po stronie siogunatu Tokugawa podczas wojny boshin, zastępca dowódcy oddziału policyjnego Mimawarigumi. Brał udział w Incydencie Omiya.

Mitsunari Ishida – samuraj, który dowodził siłami koalicji zachodniej podczas bitwy pod Sekigaharą w 1600 roku.

Mancio Sukemasu Itō SJ , – japoński jezuita, misjonarz i samuraj, rzecznik pierwszej japońskiej misji dyplomatycznej do Europy.

Takayoshi Kido - znany bardziej pod imieniem Kōin Kido; japoński mąż stanu, samuraj z Chōshū, jeden z trzech wielkich mężów restauracji Meiji.

Isami Kondō – dowódca (kyokuchō) Shinsengumi, specjalnego oddziału pełniącego funkcje policyjne w Kioto w ostatnim okresie siogunatu Tokugawa.

Masashige Kusunoki – japoński samuraj.

Sadanobu Matsudaira – japoński daimyō i polityk okresu Edo, inicjator programu reform znanego jako reformy Kansei.

Yoshitsune Minamoto – generał z japońskiego rodu Minamoto, żyjący na przełomie okresów Heian i Kamakura. Yoshitsune był dziewiątym synem Yoshitomo Minamoto. Jego starszy brat, Yoritomo, stworzył siogunat Kamakura. Jako dziecko Yoshitsune był znany pod imieniem Ushiwakamaru (牛若丸).

Musashi Miyamoto – japoński rōnin, twórca szkoły walki dwoma mieczami niten'ichi-ryū, autor Gorin-no Sho. Był także malarzem, poetą i rzemieślnikiem.

Tadakuni Mizuno – japoński polityk okresu Edo, daimyō hanu Hamamatsu, inicjator programu reformatorskiego znanego jako „reformy ery Tenpō”.

Terumoto Mōri - syn Takamoto Mōriego i wnuk oraz spadkobierca wielkiego XVI-wiecznego dowódcy Motonariego Mōri. Znany jako budowniczy zamku w Hiroszimie.

Motonari Mōri – najważniejszy XVI-wieczny daimyō w rejonie Chūgoku.

Gonnosuke Musō – żyjący na przełomie XVI i XVII w. samuraj z klanu Kuroda, założyciel tradycyjnej szkoły jōjutsu znanej jako Shintō-musō-ryū . Pośmiertnie otrzymał imię Katsuyoshi .

Kanetsugu Naoe był japońskim samurajem żyjącym na przełomie XVI i XVII wieku, znanym jako wierny wasal dwóch pokoleń rodu Uesugi – Kenshina Uesugi i jego adoptowanego syna Kagekatsu.

Yoshisada Nitta – japoński samuraj.

Nobunaga Oda – japoński przywódca, jedna z najważniejszych postaci końca okresu Muromachi i okresu Azuchi-Momoyama, a także w całej historii kraju. W momencie śmierci kontrolował 20 z 66 historycznych prowincji Japonii. Był pierwszym z „trzech zjednoczycieli państwa”. Pozostali dwaj to: Hideyoshi Toyotomi i Ieyasu Tokugawa.

Sōji Okita – dowódca pierwszej jednostki Shinsengumi, specjalnego oddziału policji w ostatnim okresie siogunatu Tokugawa w Japonii.

Sumitada Ōmura , także Dom Bartolomeu, – japoński daimyō, który jako pierwszy tej rangi przyjął katolicyzm. Propagator chrześcijaństwa na wyspie Kiusiu, protektor jezuitów.

Heihachirō Ōshio – japoński samuraj, przywódca nieudanej zbrojnej rebelii chłopskiej w 1837 roku.

Sōrin Ōtomo , także Francisco, Fujiwara no Yoshishige i Ōtomo Yoshishige, – japoński daimyō, samuraj konwertowany na katolicyzm. Propagator chrześcijaństwa na wyspie Kiusiu.

Hajime Saitō (jap. 斎藤一 Saitō Hajime; ur. 18 lutego 1844 w Edo - dowódca trzeciej jednostki Shinsengumi i jeden z nielicznych, którzy przetrwali walki ostatniego okresu shōgunatu Tokugawa w Japonii.

Masayuki Sanada – japoński daimyō z okresu Sengoku. Był trzecim synem Yukitaki Sanady, daimyō podlegającego rodzinie Takeda w prowincji Shinano. Był znany jako doskonały strateg. Jego synami byli Nobuyuki Sanada i Yukimura Sanada.

Nobuyuki Sanada - japoński arystokrata żyjący u schyłku okresu Azuchi Momoyama. Był synem daimyō Masayuki Sanady i starszym bratem Yukimury Sanady.

Hisamitsu Shimazu – japoński książę, samuraj okresu Edo.

Umako Soga był synem Iname Soga i członkiem potężnego rodu Soga w Japonii.

Dōsetsu Tachibana – urodzony jako Akitsura Betsugi , znany także jako Akitsura Bekki oraz Dōsetsu Bekki, japoński samuraj służący rodzinie Ōtomo. Był ojcem Ginchiyo Tachibana oraz przybranym ojcem Muneshige Tachibana.

Shinsaku Takasugi – japoński samuraj z hanu Chōshū, który walnie przyczynił się do obalenia siogunatu Tokugawów w roku 1868.

Katsuyori Takeda – japoński daimyō żyjący w okresie Sengoku, syn i następca legendarnego dowódcy Shingena Takedy i córki Yorishige Suwa.

Shingen Takeda – daimyō w prowincjach Kai i Shinano, który w końcowym okresie sengoku starał się zdobyć kontrolę nad Japonią. Jego dom w Kōfu, stolicy dawnej prowincji Kai, jest dziś nazywany chramem Takeda.

Okitsugu Tanuma – japoński urzędnik dworski okresu Edo.

Ieyasu Tokugawa – założyciel dynastii siogunów Tokugawa, trzeci z „trzech zjednoczycieli państwa”. Sprawował realną władzę w Japonii od 1598 roku do abdykacji w 1605.

Hideyori Toyotomi – japoński przywódca polityczny i militarny z okresu Azuchi-Momoyama. Syn Hideyoshiego Toyotomi. W wieku sześciu lat, dziedzicząc po ojcu, stał się głową rodu i ożenił się z córką Hidetady Tokugawy – Senhime. Utracił nominalną pozycję w wyniku przewrotu Ieyasu Tokugawy, który w roku 1603 uzyskał godność sioguna od cesarza Go-Yōzei. Jednak Hideyori, jako syn i potencjalny następca Hideyoshiego cieszył się nadal pewnym autorytetem i pozostawał dla Tokugawy zagrożeniem. 5 czerwca 1615 roku, po trwającym od 1614 r. oblężeniu, zamek w Osace, w którym mieszkał, upadł, a Hideyori z matką Yadobashi popełnili samobójstwo.

Kagekatsu Uesugi – japoński samuraj, daimyō, dowódca wojskowy. Syn Masakage Nagao – głowy klanu Ueda Nagao i męża starszej siostry Kenshina Uesugi. Po śmierci ojca został zaadoptowany przez Kenshina, a gdy i ten zmarł w 1578 roku, Kagekatsu stoczył walkę o władzę z drugim adoptowanym synem Kenshina, Kagetorą Uesugi, pokonując go w Ōtate no ran w 1579. Kagetora popełnił samobójstwo, a Kagekatsu został głową rodu Uesugi. Niedługo później ożenił się z siostrą Katsuyori Takedy.

Kenshin Uesugi – urodził się w epoce Sengoku w prowincji Echigo, jako czwarty syn gubernatora wojskowego (shugo), Tamekage Nagao.
Shigefusa Uesugi – japoński arystokrata, samuraj, daimyō, dowódca wojskowy. Był również sędzią na sądach szlacheckich. Twórca siły politycznej i militarnej klanu Uesugi w końcu XIII w.

Kansuke Yamamoto – japoński samuraj znany również jako Haruyuki (晴幸); jeden z 24 generałów armii należącej do daimyō Shingena Takedy.

Yasuke – samuraj afrykańskiego pochodzenia, aktywny w początkowej fazie japońskiego okresu Azuchi-Momoyama. Był pierwszym potwierdzonym źródłowo czarnoskórym samurajem w historii Japonii.

Tōyō Yoshida – japoński samuraj z domeny Tosa, bratanek Shōjirō Gotō.