
Iga Baumgart-Witan – polska lekkoatletka, specjalizująca się w biegu na 400 metrów. Srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata oraz mistrzyni Europy w sztafecie 4 × 400 metrów.

Iwona Bernardelli z d. Lewandowska – polska lekkoatletka. Od sezonu 2010 zaczęła startować w długodystansowych biegach ulicznych. Żołnierz Wojska Polskiego.

Sylwia Katarzyna Bogacka – polska strzelczyni specjalizująca się w strzelaniu z karabinu, wicemistrzyni olimpijska (2012).

Janina Broniewska z domu Kunig – polska pisarka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży, publicystka, pedagog; major Wojska Polskiego.

Helena Ceysingerówna, ps. „Jan Lipnicki”, „H.C.” – poetka i pisarka, dziennikarka, nauczycielka, działaczka feministyczna.

Angelika Cichocka – polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach średnich. Marynarz Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej.

Danuta Małgorzata Dmowska-Andrzejuk – polska szpadzistka, mistrzyni świata i Europy, żołnierz SZ RP. W latach 2019–2020 minister sportu w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego.

Sofia Ennaoui – polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach średnich i długich. Finalistka Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro w biegu na 1500 metrów i wicemistrzyni Europy z 2018 na tym dystansie.
Helena Gostyńska-Tomaszewska – działaczka komunistyczna.

Teresa Jadwiga Grodzińska – polska sanitariuszka, która odznaczyła się bohaterską postawą i zginęła zamordowana podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920. Pośmiertnie została odznaczona Orderem Virtuti Militari, jako pierwsza kobieta w II RP i jedna z dwu nim odznaczonych w trakcie trwania wojny.

Krystyna Guzik, z domu Pałka – polska biathlonistka, wicemistrzyni świata.

Małgorzata Hołub-Kowalik – polska lekkoatletka, sprinterka. Brązowa medalistka mistrzostw świata w sztafecie 4 × 400 metrów. Żołnierz Wojska Polskiego.

Irena Iłłakowiczowa z domu Morzycka, ps. „Irena”, „Barbara Zawisza” – polska podporucznik Narodowych Sił Zbrojnych, agentka wywiadu Organizacji Wojskowej Związku Jaszczurczego i NSZ.

Agnieszka Jerzyk – polska triathlonistka i lekkoatletka. Dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w triathlonie, która z powodzeniem startuje również w zawodach lekkoatletycznych, w których zdobyła 3 medale Mistrzostw Polski. Triathlonowa Mistrzyni Świata U-23 i Europy U-23. Medalistka Serii Mistrzostw Świata, Pucharu Świata i wielokrotna zwyciężczyni Pucharu Europy. Złota medalistka Igrzysk Wojskowych, srebrna. W Polsce nie pokonana od 2008 roku. Swoją przygodę rozpoczęła od pływania w KS. Akwawit Leszno. Następnie trenowała Lekkoatletykę - biegi średnie w KS. Krokus Leszno. Od 2006 roku zajęła się triathlonem i tego roku zdobyła swój pierwszy złoty medal MP juniorów.

Marta Rozalia Jeschke – polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich.

Bogna Jóźwiak – polska szablistka, zawodniczka AZS Poznań, brązowa medalistka mistrzostw świata, mistrzyni Europy 2008, 5-krotna indywidualna mistrzyni Polski, 5-krotna drużynowa mistrzyni Polski. Rozpoczęła karierę w Warcie Poznań jako florecistka. W 2000 roku zmieniła broń na szablę i klub na AZS Poznań. Olimpijka z Pekinu i Rio de Janeiro.

Paulina Kaczyńska – polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach długodystansowych. Mistrzyni Polski w biegu na 10 000 metrów, trzykrotna halowa wicemistrzyni Polski w biegu na 3000 metrów. Czwarta zawodniczka Uniwersjady w biegu na 5000 metrów (2015). Drużynowa wicemistrzyni Europy, była w składzie reprezentacji Polski zajmując w biegu na 5000 m 5 miejsce podczas zawodów w Lille (2017), wicemistrzyni Polski w biegu na 10 000 metrów w Łomży (2018), mistrzyni Polski w biegu na 10 000 metrów w Białogardzie (2019).

Anna Kiełbasińska – polska lekkoatletka, sprinterka. Żołnierz Wojska Polskiego.

Aleksandra Jadwiga Klejnowska-Krzywańska – polska sztangistka.

Katarzyna Kowalska – polska lekkoatletka, zawodniczka klubu Vectra Włocławek, specjalistka biegu na 3000 m z przeszkodami.
Janina Antonina Lewandowska z domu Dowbor-Muśnicka – polski pilot szybowcowy i samolotowy, podporucznik pilot lotnictwa Wojska Polskiego II RP, jedyna kobieta-żołnierz zabita w Katyniu w ramach zbrodni katyńskiej, pośmiertnie awansowana na stopień porucznika.

Grażyna Władysława Lipińska z domu Sokołowska herbu Gozdawa ps. Danuta – polska żołnierka, harcerka, chemiczka, nauczycielka, sanitariuszka i łączniczka. Uczestniczka bitwy warszawskiej, III powstania śląskiego i powstania warszawskiego. Szefowa wywiadu Armii Krajowej na Wschodzie. Długoletni więzień polityczny w Gułagu. Podpułkownik Wojska Polskiego.
Jadwiga Brygida Łokkaj z domu Diug – działaczka PZPR, oficer LWP, wieloletnia członkini najwyższych władz PRL.

Iwona Nina Matkowska – polska zapaśniczka, srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata, Mistrzyni Europy; zawodniczka Grunwaldu Poznań.
Anna Mąka – polska biathlonistka. Dwukrotna mistrzyni Polski juniorek 2010, brązowa medalistka w sztafecie seniorów 2008/2009 i 2011. Klub BKS Wojsko Polskie Kościelisko.

Monika Ewa Michalik – polska zapaśniczka, zawodniczka sekcji zapaśniczej Grunwaldu Poznań, Wojskowego Zespołu Sportowego Poznań, reprezentantka Polski, brązowa medalistka Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro w kategorii 63 kg w stylu wolnym.

Agnieszka Nagay z d. Staroń – polska strzelczyni specjalizująca się w strzelaniu z karabinu, mistrzyni Europy, czterokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich.

Ewelina Nowak (ur. 30 lipca 1925 we wsi Mirosławka gmina Rożyszcze, powiat łucki, woj. wołyńskie, zm. 13 marca 1945 w Kołobrzegu – kanonier ludowego Wojska Polskiego, sanitariuszka biorąca udział w walkach II wojny światowej.
Karolina Pitoń – polska biathlonistka, wicemistrzyni Europy juniorek z 2008 w sprincie, rywalizuje również w biegach przełajowych.
Emilia Broel-Plater herbu Plater – polska hrabianka kapitan Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego, córka hrabiego Franciszka Ksawerego i Anny von der Mohl.

Daria Pogorzelec – polska judoczka kategorii ciężkiej; uczestniczka igrzysk olimpijskich w Londynie (2012).

Marika Julianna Popowicz-Drapała – polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich.

Ewelina Ptak, z domu Klocek – polska lekkoatletka, sprinterka. Absolwentka psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademii Wojsk Lądowych.

Aleksandra Anna Shelton z domu Socha, primo voto Szelagowski – polska i amerykańska szablistka, mistrzyni Polski, mistrzyni Europy, medalistka Mistrzostw Świata, olimpijka z Aten, Pekinu, Londynu oraz Rio de Janeiro.

Danuta Siedzikówna, właśc. Danuta Helena Siedzik, ps. „Inka” – sanitariuszka 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, w 1946 w 1 szwadronie Brygady działającym na Pomorzu, pośmiertnie mianowana podporucznikiem Wojska Polskiego.

Helena Antonina Sujkowska z domu Chmieleńska – działaczka socjalistyczna, oświatowa i kobieca, senator II RP, łączniczka w powstaniu warszawskim, podporucznik Wojska Polskiego.

Sławomira Szpek – zawodniczka uprawiająca strzelectwo, olimpijka z Pekinu 2008; oficer Marynarki Wojennej RP.

Zofia Ścibor-Rylska de domo Konieczka, primo voto Rapp, secundo voto Kochańska, tertio voto Ścibor-Rylska, pseudonim „Marie Springer” – wywiadowczyni Komendy Głównej Armii Krajowej, Oddział II Informacyjno-Wywiadowczy na Tereny III Rzeszy, ustaliła miejsce pobytu pancernika „Tirpitz”, uczestniczka powstania warszawskiego, wdowa po cichociemnym por. Janie Kochańskim ps. „Maciek”, później żona Zbigniewa Ścibora-Rylskiego.

Justyna Święty-Ersetic – polska lekkoatletka, specjalizująca się w biegu na 400 metrów. W 2018 roku została indywidualną mistrzynią Europy w biegu na 400 metrów i w sztafecie 4 × 400 metrów. W 2017 roku została brązową medalistką mistrzostw świata w sztafecie 4 × 400 metrów, dwa lata później na zawodach tej samej rangi osiągnęła wicemistrzostwo świata w sztafecie.
Irena Tomalak z d. Kowalska, I voto Jędrychowska, pseudonim Soldau, Słowik, Maria, Maria Niedźwiecka − oficer Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej i powojennego podziemia antykomunistycznego, więzień polityczny w okresie stalinowskim; ostatni stopień wojskowy: major, poetka.

Antonina Tomaszewska, uczestniczka powstania listopadowego na Żmudzi, ur. 1814 r., od 1831 r. do 1857 r. na emigracji w Prusach, Belgii i Francji, zmarła 1883 r. w Płocku.

Janina Łada-Walicka – polska pisarka, publicystka, działaczka narodowa we Lwowie oraz żołnierka w czasie „wojny o granice” w latach 1918–1920, podoficer Wojska Polskiego.

Iwona Wicha – sportowiec, polska biegaczka na orientację, lekkoatletka odnosząca również sukcesy w bieganiu po schodach. Z wykształcenia dietetyk. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji. Miłośniczka sportu, przyrody i zdrowego trybu życia.

Agnieszka Jadwiga Wieszczek-Kordus – polska zapaśniczka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w kategorii do 72 kg w stylu wolnym. Zajęła piętnaste miejsce w Rio de Janeiro 2016 w kategorii 69 kg.

Maria Stanisława Wittek, ps. „Mira”, „Pani Maria” – generał brygady Wojska Polskiego, pierwsza Polka w historii Wojska Polskiego, która została mianowana na stopień generała. Dama Orderu Virtuti Militari.

Helena Wolińska-Brus, pierwotnie Felicja Danielak, ps. „Lena” – polska działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, prokurator, polityk, nauczycielka akademicka, oskarżająca w procesach politycznych okresu stalinizmu w Polsce, w tym w tzw. mordach sądowych.
Aleksandra Zagórska, primo voto Bitschan, secundo voto Zagórska, vel Aleksandra Bednarz – podpułkownik Wojska Polskiego, żołnierz Legionów, organizatorka i komendantka Ochotniczej Legii Kobiet, działaczka niepodległościowa.

Anna Bożena Zakrzewska ps. „Hanka Biała” – łączniczka, sanitariuszka, uczestniczka powstania warszawskiego w III plutonie „Felek” 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”. Pośmiertnie awansowana na stopień podporucznika.

Elżbieta Zawacka, ps. „Zelma”, „Sulica”, „Zo” – kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna spośród 15 kandydatek, która pomyślnie przeszła trening i służyła potem jako cichociemna, matematyczka, profesor nauk humanistycznych specjalizująca się w historii najnowszej, w 2006 jako druga Polka w historii Wojska Polskiego awansowana na stopień generała brygady. Dama Orderu Orła Białego.
Kinga Zbylut z domu Mitoraj – polska biathlonistka. Reprezentantka Polski w tej dyscyplinie sportu. Medalistka mistrzostw świata juniorów, zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy i mistrzostw Polski.

Joanna Żubr – sierżant Armii Księstwa Warszawskiego, uczestniczka wojen napoleońskich, pierwsza kobieta odznaczona krzyżem Virtuti Militari, pierwsza kobieta - sierżant w wojsku polskim.

Kamila Żuk – polska biathlonistka. Olimpijka (2018). Dwukrotna mistrzyni (2018) i wicemistrzyni świata juniorów, medalistka mistrzostw Europy juniorów (2017). Mistrzyni Europy z 2021.Mistrzyni Polski seniorek i medalistka tych zawodów.