
Anastazy, imię świeckie Aleksandr Iwanowicz Aleksandrow – rosyjski biskup prawosławny, profesor filologii słowiańskiej, językoznawca.

Karl Dietrich Gerhard Barfurth – niemiecki lekarz, anatom i embriolog.

Jan Niecisław Ignacy Baudouin de Courtenay – polski językoznawca, uznawany za jednego z najwybitniejszych w historii dyscypliny. W latach 70. i 80. XIX wieku twórca szkoły kazańskiej w językoznawstwie. Wprowadził termin fonem w znaczeniu zbliżonym do współczesnego. Publicysta społeczny. Propagował także esperanto.

Ernst Gustav Benjamin von Bergmann – niemiecki chirurg, profesor na Uniwersytecie w Dorpacie i w Würzburgu, od 1882 roku na Uniwersytecie w Berlinie. Spopularyzował aseptykę w chirurgii. Jego asystentami w Berlinie byli Curt Schimmelbusch i Friedrich Gustav von Bramann. Jego syn Gustav von Bergmann (1878–1955) był uznanym lekarzem internistą.

Georg Friedrich Karl Heinrich Bidder – niemiecki fizjolog i anatom.

Jakob Ernst Arthur Böttcher – niemiecki lekarz patolog, fizjolog i anatom.

Maximilian Nikolai Gustav Bresowsky – estoński lekarz psychiatra i neurolog.
Rudolf Buchheim – niemiecki farmakolog.

Alexander Georg von Bunge − niemiecki botanik, profesor Uniwersytetu w Tartu, uczestnik i kierownik wielu wypraw badawczych do północnej Azji i na Syberię.

Karl Friedrich Burdach – niemiecki lekarz neuroanatom, fizjolog, historyk neuroanatomii.

Karl Claus – rosyjski chemik, botanik i farmaceuta.

Karl Gottfried Konstantin Dehio – niemiecki lekarz patolog, profesor patologii i rektor Uniwersytetu w Dorpacie.

Johann Georg Noël Dragendorff – niemiecki farmaceuta i chemik, profesor farmacji na Uniwersytecie w Dorpacie.

Hermann Emminghaus – niemiecki lekarz psychiatra. Pionier psychiatrii dziecięcej i młodzieży oraz psychopatologii rozwojowej.

Johann Friedrich von Eschscholtz – niemiecki lekarz, botanik, zoolog i entomolog.

Gustav August Adam von Flor – niemiecki zoolog, entomolog, lekarz.

Constantin Caspar Andreas von Grewingk – estoński geolog i mineralog.

Theodosius Harnack – niemiecki teolog luterański.

Moritz Hermann Jacobi, także Boris S. Jakobi – niemiecki elektrotechnik i fizyk pochodzenia żydowskiego pracujący głównie w Rosji.

Ludwig Friedrich Kämtz – niemiecki fizyk i meteorolog, profesor, uznawany za jednego z twórców nowoczesnej meteorologii.

Emil Wilhelm Magnus Georg Kraepelin – niemiecki lekarz psychiatra, twórca klasyfikacji chorób psychicznych, profesor Uniwersytetu Dorpackiego, Uniwersytetu Ruprechta i Karola w Heidelbergu oraz Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Autor dziewięciu wydań podręcznika psychiatrii. Brat przyrodnika Karla Kraepelina.

Grigorij Wasiljewicz Lewicki – rosyjski astronom, profesor astronomii na Uniwersytecie w Dorpacie (1894–1907), rektor Uniwersytetu w Dorpacie (1903–1905) i dyrektor obserwatorium astronomicznego w Dorpacie.

Wasilij Michajłowicz Nieczajew – rosyjski prawnik, profesor. Ukończył studia na Wydziale Prawa Cesarskiego Uniwersytetu Moskiewskiego, gdzie pod kierownictwem Siergieja Muromcewa, Maksima Kowalewskiego i Pawła Winogradowa zaczął przygotowywać się do tytułu profesora. W 1893 roku mianowany został na stanowisko profesora nadzwyczajnego Cesarskiego Uniwersytetu Dorpackiego.

Teodor Opęchowski, ros. Фёдор Мечиславович Опенховский/Опеньховский – polski lekarz działający w Rosji, internista i fizjolog, profesor Uniwersytetu w Charkowie w randze rzeczywistego radcy stanu.

Johann Jacob Friedrich Wilhelm Parrot – niemiecki przyrodnik, badacz i wspinacz. W 1829 roku zorganizował pierwszą w historii wyprawę na szczyt Araratu. Z racji miejsca pracy nazywany czasem "ojcem" rosyjskiego i estońskiego alpinizmu.

Konstantin Dorimiendontowicz Pokrowski, ros. Константин Доримедонтович Покровский – rosyjski astronom, wykładowca akademicki, pisarz, działacz społeczny, profesor Uniwersytetu Jurjewskiego, Uniwersytetu Tomskiego, Uniwersytetu Permskiego i Uniwersytetu Odeskiego.

Andreas Eduard Raehlmann – niemiecki lekarz okulista.

Martin Heinrich Rathke – niemiecki zoolog, embriolog i anatom.

August Antinous Rauber – niemiecki anatom i embriolog. Wspólnie z Friedrichem Wilhelmem Kopschem zredagował wielokrotnie wznawiany atlas anatomiczny.

Karl Bogislaus Reichert – niemiecki anatom.

Ernst Andreas Reißner (Reissner) – niemiecki anatom.

Carl Dietrich Christoph von Reyher – niemiecki chirurg, profesor Uniwersytetu w Dorpacie, rzeczywisty radca stanu. Jako jeden z pierwszych lekarzy stosował oparte na naukowych podstawach chirurgiczne opracowywanie zakażonych ran postrzałowych.

Michaił Iwanowicz Rostowcew – rosyjski lekarz, chirurg.

Edmund August Friedrich Russow – niemiecki botanik, profesor Uniwersytetu w Dorpacie, rzeczywisty radca stanu. Specjalizował się w badaniu torfowców i marsyliowatych.

Hermann Guido Samson von Himmelstjerna, Hermann Guido Samson von Himmelstiern – niemiecki lekarz wojskowy, profesor, dziekan i rektor Uniwersytetu w Dorpacie, rzeczywisty radca stanu.

Matthias Jacob Schleiden – niemiecki botanik.

Hermann Adolf Alexander Schmidt – niemiecki fizjolog.

Carl Ernst Heinrich Schmidt – niemiecki chemik.

Friedrich Schultze – niemiecki lekarz neurolog. W 1871 roku w Heidelbergu został doktorem medycyny, następnie spędził kilka lat jako asystent Nikolausa Friedreicha. W 1887 roku otrzymał katedrę na Uniwersytecie w Dorpacie. Niedługo później został dyrektorem kliniki i polikliniki Uniwersytetu w Bonn, gdzie pozostał przez resztę swojej kariery naukowej.

Ludwig Christian Hermann Stieda – niemiecki lekarz, anatom, antropolog, profesor Uniwersytetu w Dorpacie i Uniwersytetu w Królewcu.

Friedrich Georg Wilhelm Struve – rosyjski astronom pochodzący z rodziny Niemców bałtyckich.

Fiodor Timofiejewicz Tiulpin – rosyjski lekarz i patolog, profesor Cesarskiego Uniwersytetu Dorpackiego w latach 1910–1914 i profesor Uniwersytetu Noworosyjskiego w Odessie.

Heinrich Unverricht – niemiecki lekarz.

Bernhard Alfred Heinrich Adolph von Vogel – niemiecki lekarz pediatra, radca stanu, profesor Uniwersytetu w Dorpacie, profesor nadzwyczajny i honorowy Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium, autor wielokrotnie wznawianego podręcznika chorób dziecięcych.

Alfred Wilhelm Volkmann – niemiecki fizjolog, anatom i filozof.

Claus August Heinrich Adolph Wachsmuth – niemiecki lekarz psychiatra.

Adolph Heinrich Gotthilf Wagner – niemiecki ekonomista i polityk, przedstawiciel socjalizmu z katedry. Syn Rudolfa Wagnera (1805–1864), niemieckiego anatoma. Brat Hermanna Wagnera (1840–1929), niemieckiego geografa i kartografa.

Eduard Georg von Wahl – niemiecki chirurg, profesor Uniwersytetu w Dorpacie.

Aleksandr Awramowicz Wasiljew – historyk rosyjski, mediewista, bizantynolog.

Adolf Weil – niemiecki lekarz. Opisał objawy leptospirozy, nazywanej niekiedy na jego cześć chorobą Weila.

Adam Bruno Wikszemski – polski lekarz, anatom, pionier zapisu fonograficznego.

Maximilian Friedrich Werner Zoege von Manteuffel – estoński chirurg.