
Bazylika Dwudziestu Sześciu Świętych Męczenników Japońskich również kościół Ōura 大浦天主堂 Ōura tenshudō – rzymskokatolicka bazylika mniejsza i konkatedra archidiecezji Nagasaki pod wezwaniem Męczenników z Nagasaki, znajduje się w Nagasaki w Japonii, uważana jest za najstarszy zachowany japoński kościół.

Byōdō-in – niezależna świątynia buddyjska w Uji. Na terenie obiektu znajdują się dwie małe świątynie: Saishō-in należąca do sekty Tendai-shū i Jōdo-in – do Jōdo-shū. Miejsce przechowywania wielu dzieł sztuki i jedna z największych atrakcji turystycznych rejonu Kioto.

Chramy i świątynie Nikko – to kompleks obiektów sakralnych wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nr 913 w 1999 roku, obejmujący 103 budynki, z których 9 jest sklasyfikowanych jako skarby narodowe, a 94 jako ważne dobra kultury. Znajdują się one w Nikkō, w prefekturze Tochigi, w Japonii. Do kompleksu należą dwa chramy: Nikkō Tōshō-gū i Futarasan-jinja oraz świątynia Rinnō-ji.

Chūson-ji – kompleks świątyń buddyjskich z ok. 1100 r., znajdujący się w Hiraizumi w, w północno-wschodniej części wyspy Honsiu. Z dawnych budowli zachowały się m.in.: Konjiki-dō oraz część Kyōzō. Początkowo miały być one poświęcone kultowi Buddy Amidy. Obecnie jest to główna świątynia buddyjskiej sekty Tendai w tym regionie Japonii.

Daigo-ji – buddyjski kompleks świątynny w Kioto, w Japonii, usytuowany w dzielnicy Fushimi.

Dawny ośrodek jedwabnictwa w Tomioka – najstarsza fabryka jedwabiu w Japonii, w mieście Tomioka, w prefekturze Gunma, na północ od Tokio. W 2014 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dziedzictwo „ukrytych chrześcijan” w regionie Nagasaki – dwanaście obiektów zabytkowych z XVII–XIX wieku usytuowanych w Japonii, w obecnych prefekturach Nagasaki i Kumamoto, w zachodniej części wyspy Kiusiu oraz na mniejszych wyspach położonych na zachód od niej. Obiekty te zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nr 1495 w dniu 30 czerwca 2018: 10 wiosek, pozostałości zamku Hara i Bazylika 26 męczenników japońskich.

Dzieła architektury Le Corbusiera jako wybitny wkład do modernizmu – 17 budynków, zaprojektowanych przez architekta Le Corbusiera, znajdujących się w takich krajach jak: Argentyna, Belgia, Francja, Niemcy, Indie, Japonia i Szwajcaria i wpisanych w 2016 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Enryaku-ji – klasztor buddyjski szkoły tendai na górze Hiei w Ōtsu, w prefekturze Shiga. Jeden z największych zespołów świątyń buddyjskich w Japonii.

Fudżi – czynny stratowulkan i zarazem najwyższy szczyt Japonii. Leży na wyspie Honsiu, na południowy zachód od stolicy, Tokio. W 2013 roku góra Fudżi została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt dziedzictwa kulturowego – święte miejsce i źródło artystycznej inspiracji.

Futarasan-jinja – chram shintō w Nikkō w Japonii. Poświęcony jest kultowi kami trzech sąsiednich gór. W 1999 chram został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część obiektu pod nazwą „Chramy i świątynie Nikko”.

Gangō-ji – świątynia buddyjska zbudowana w VIII wieku w Narze w Japonii.

Ginkaku-ji lub Jōshō-ji – świątynia buddyjska w w dzielnicy Sakyō-ku w Kioto w Japonii. Jest ośrodkiem szkoły rinzai buddyzmu zen. W 1994 została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część obiektu pod nazwą Zespół zabytkowy dawnego Kioto, Uji i Ōtsu.
Góry Shirakami – obszar górski na wyspie Honsiu w Japonii, rozciągający się od południowo-zachodniej części prefektury Aomori do północno-zachodniej części prefektury Akita, porośnięty pierwotnym lasem bukowym.

Hashima – japońska, opuszczona wyspa na Morzu Wschodniochińskim, położona około 15 km od Nagasaki i wchodząca w skład prefektury Nagasaki, której to miasto jest stolicą.

Heijō-kyō – stolica Japonii okresu Nara. Zwana również „stolicą Nara” . Wzorowana była na stolicy dynastii Tang w Xi’an i stolicy północnej dynastii Wei w Luoyang. Obecnie znajduje się w pobliżu miast Nara i Yamatokōriyama. Pełniła rolę stolicy w latach 710–740 i 745–784.

Hōryū-ji – jedna z najstarszych świątyń buddyjskich w Japonii, w mieście Ikaruga w prefekturze Nara, w 1993 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Itsukushima-jinja – chram shintō na wyspie Itsukushima w mieście Hatsukaichi. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Część budynków i przedmiotów została uznana przez rząd japoński za skarby narodowe.

Kamigamo-jinja – chram shintō w Kioto, w Japonii, usytuowany w dzielnicy Sakyō-ku na wschodnim brzegu rzeki Kamo. Jest jednym z dwóch najważniejszych chramów shintō w Kioto. Jego zwyczajowa nazwa Kamigamo-jinja oznacza „Górny Chram Kamo”. Drugim jest Shimogamo-jinja „Dolny Chram Kamo”.

Kioto – miasto w zachodniej części japońskiej wyspy Honsiu, stolica prefektury Kioto, dawna stolica Japonii i siedziba cesarza. Kioto jest częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez ok. 18 mln osób.

Kiyomizu-dera – buddyjski kompleks świątynny w Kioto w Japonii, usytuowany nad miastem, we wschodniej dzielnicy Higashiyama, na zalesionych zboczach góry Otowa. Odgrywał ważną rolę w historii Japonii przez ostatnie 1000 lat. Budowle zespołu były wielokrotnie niszczone i odbudowywane. Dziś kompleks ten jest jednym z najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego Japonii i celem licznych odwiedzin turystów. W grudniu 1994 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część obiektu Zespół zabytkowy dawnego Kioto, Uji i Ōtsu.

Kopalnia Srebra w Iwami Ginzan – największa w Japonii, znajduje się w mieście Ōda, w prefekturze Shimane. Kopalnia działała od 1526 do 1923. W 2007 obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kōya-san – nazwa grupy ośmiu gór oraz świątyni buddyjskiej w miejscowości Kōya-chō w prefekturze Wakayama w zachodniej Japonii, ok. 50 km na południe od miasta Ōsaka, na terenie Quasi-Parku Narodowego Kōya-Ryūjin. W ścisłym znaczeniu Kōya-san jest tzw. „górską nazwą” sangō (山号) świątyni buddyjskiej Kongōbu, sekty Shingon.

Kōzan-ji , formalnie Togano’o-san Kōsan-ji – buddyjska świątynia szkoły shingon położona w górach na północnych peryferiach Kioto, usytuowana w północno-zachodniej dzielnicy Ukyō-ku. Kompleks został założony przez cesarza Kōnina (709–782), według tradycji, w 774 roku. Świątynia jest słynna z Chōjū-jinbutsu-giga , powszechnie znanych jako Chōjū-giga , które uważane są za pierwowzory mangi.
Kumano Sanzan – zespół świątyń buddyjskich i chramów shintō, który jest głównym ośrodkiem dla ok. 3 tysięcy sanktuariów w całej Japonii. Znajdują się w górach Kii w Japonii, w regionie Kinki na półwyspie Kii, na terenie Parku Narodowego Yoshino-Kumano.

Miejsca związane z rewolucją przemysłową w epoce Meiji: hutnictwem, przemysłem stoczniowym i przemysłem wydobywczym – to obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nr 1484 w 2015, obejmujący 8 obszarów z 23 stanowiskami na wyspie Kiusiu i Honsiu w Japonii.

Nachi − wodospad w prefekturze Wakayama w Japonii. Jest zaliczany do listy stu wodospadów Japonii. Często jest błędnie uważany za najwyższy japoński wodospad, pomimo że swoją wysokością znacznie ustępuje wodospadowi Hannoki.

Nara – stolica prefektury Nara w regionie Kinki (Kansai) na wyspie Honsiu, niedaleko Kioto. Znajdują się tutaj zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Miasto to, pod nazwą Heijō-kyō , było pierwszą stolicą Japonii i siedzibą dworu cesarskiego w latach 710–740 oraz 745–784. Po przeniesieniu stolicy do Heian-kyō (Kioto) miasto stało się ważnym ośrodkiem klasztornym. Utraciło natomiast znaczenie polityczne.

Nikkō – miasto w Japonii, w prefekturze Tochigi, na wyspie Honsiu.

Nikkō Tōshō-gū – kompleks chramów sintoistycznych, usytuowany w Nikkō, w prefekturze Tochigi, w Japonii. Zabytek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako część kompleksu obiektów: „Chramy i świątynie Nikko”.

Ninna-ji – klasztor buddyjski w Kioto, w Japonii, usytuowany w północno-zachodniej dzielnicy Ukyō-ku. Kompleks został założony przez cesarza Udę (867–931)), według tradycji, w 888 roku. Jest najważniejszą świątynią szkoły omuro sekty shingon. Mnisi z innych świątyń tej szkoły przybywają do Ninna-ji w celu nauki i ćwiczeń duchowych oraz aby służyć w niej. Świątynia jest słynna ze swoich drzew wiśni gatunku omuro-sakura, które kwitną najpóźniej w całym Kioto. Świątynia była także znana jako Cesarski Pałac Omuro, albowiem jej założyciel, cesarz Uda, zbudował tu dla siebie rezydencję o nazwie Omuro, w której zamieszkał po abdykacji w 897 roku.

Nishi Hongan-ji – buddyjski kompleks świątynny w Kioto w Japonii, usytuowany w dzielnicy Shimogyō. Jeden z dwóch kompleksów świątynnych buddyjskich należących do szkoły Jōdo-shinshū. Drugim jest sąsiadujący z nim kompleks Higashi Hongan-ji. Jōdo-shinshū jest szkołą Czystej Krainy, a Nishi Hongan-ji i Higashi Hongan-ji są głównymi świątyniami dwóch frakcji tej tradycji buddyzmu.

Park Narodowy Shiretoko – park narodowy zajmujący większą część półwyspu Shiretoko, który znajduje się na północno-wschodnim krańcu japońskiej wyspy Hokkaido. Powierzchnia parku wynosi 38 633 ha. Został on założony 1 czerwca 1964 roku.

Ogasawara-shotō, daw. pol. Bonin) – należący do Japonii archipelag wulkanicznych wysp, leżących około 1000 km na południe od Tokio. Stanowi barierę oddzielającą Morze Filipińskie od Pacyfiku.

Ogród Glovera, Gurabāen , ang. Glover Garden – park i rezydencja z drugiej połowy XIX wieku w Nagasaki w Japonii. Znajdują się tu najstarsze japońskie zachowane drewniane budynki w stylu zachodnim.
Pomnik Pokoju albo Kopuła Bomby Atomowej – ruiny centrum wystawowego w Hiroszimie zachowane jako pomnik upamiętniający zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki; część Parku Pamięci Pokoju w Hiroszimie. W 1996 roku pomnik został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nr. ref. 775.

Rinnō-ji – świątynia buddyjska w Nikkō w Japonii. Jest ośrodkiem szkoły tendai. W 1999 została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część obiektu pod nazwą „Chramy i świątynie Nikko”.

Ryōan-ji – buddyjska świątynia, usytuowana w dawnej stolicy Japonii, Kioto. W grudniu 1994 świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część obiektu Zespół zabytkowy dawnego Kioto, Uji i Ōtsu.

Shimogamo-jinja – chram shintō w Kioto, w Japonii, usytuowany w dzielnicy Sakyō-ku u zbiegu rzek Kamo i Takano.

Hiraizumi – świątynie, ogrody i stanowiska archeologiczne związane z buddyzmem Czystej Krainy – zespół pięciu stanowisk krajobrazowych i kulturowych w Japonii, w prefekturze Iwate. W 2011 obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Święta wyspa Okinoshima i związane z nią miejsca w regionie Munakata, (jap.:「神宿る島」宗像・沖ノ島と関連遺産群) – to obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nr 1535 w 2017, obejmujący wyspę Okinoshima, jedno miejsce na jej terenie, kolejne miejsce na wyspie Ōshima i trzecie miejsce na wyspie Kiusiu w Japonii, w prefekturze Fukuoka.
Święte miejsca i szlaki pielgrzymkowe w górach Kii – znajdują się w górach Kii w Japonii, w regionie Kinki na półwyspie Kii, w Parku Narodowym Yoshino-Kumano. W 2004 obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tenryū-ji – klasztor buddyjski szkoły zen rinzai w Kioto, główny klasztor jednego z czternastu odłamów szkoły rinzai – linii tenryū-ha.
Tō-ji – jedna z najstarszych i najważniejszych świątyń buddyjskich w Japonii, w Kioto; w 1994 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część obiektu „Zespół zabytkowy dawnego Kioto, Uji i Ōtsu”.
Tōdai-ji – buddyjski kompleks świątynny w japońskim mieście Nara. Wchodzący w jego skład Pawilon Wielkiego Buddy jest największą drewnianą budowlą na świecie. Znajduje się w nim wielki posąg Buddy Rushany o wysokości 16,2 m. Świątynia jest również główną siedzibą buddyjskiej szkoły kegon. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ujigami-jinja – chram shintō w Uji w Japonii. Poświęcony jest kultowi kami cesarza Ōjina, jego syna, księcia Ujinowake Iratsuko i cesarza Nintoku. W grudniu 1994 chram został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część obiektu Zespół zabytkowy dawnego Kioto, Uji i Ōtsu.

Yaku-shima – wyspa należąca do archipelagu Ōsumi-shotō w łańcuchu Riukiu, administracyjnie do prefektury Kagoshima w Japonii. Oddzielona od wyspy Tane-ga-shima cieśniną Tanegashima-kaikyō.

Zabytkowe wioski Shirakawa-go i Gokayama, – to obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nr 734 w 1995, obejmujący wioski w dolinie rzeki Shogawa: Shirakawa-gō, w tym wioska Shirakawa (白川村) i zachodnia część dawnej wioski Kiyomi (清見村) oraz dawna wioska Shōkawa, obecnie część miasta Takayama w prefekturze Gifu. Ponadto obiekt obejmuje miejscowość Gokayama, w tym dawne wioski: Kamitaira (上平村), Taira (平村) i Toga (利賀村) w prefekturze Toyama.

Zamek Hara – zamek z XVII wieku w Japonii, na wyspie Kiusiu, w prefekturze Nagasaki, od 1638 w ruinie.

Zamek Himeji , także: zamek Białej Czapli – japoński zamek, znajdujący się w centrum miasta Himeji, w prefekturze Hyōgo, około 50 km na zachód od Kobe. Jest to jedna z najstarszych, istniejących do dziś budowli Japonii. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wraz z zamkami: Matsumoto, Inuyama oraz Hikone posiada status Skarbu Narodowego Japonii. Zamek Himeji znany jest również jako Hakuro-jō lub Shirasagi-jō ze względu na zewnętrzne wykończenie białym tynkiem gipsowym.

Zamek Nijō – zamek w Kioto, w Japonii. Należy do zespołu zabytkowego dawnego Kioto, Uji i Ōtsu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 roku. Jest tez zaliczany do Skarbów Narodowych Japonii.

Zespół zabytkowy dawnego Kioto – lista zabytków w Kioto, Uji i Ōtsu wpisanych wspólnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ustanowioną na mocy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego, przyjętą przez UNESCO na 18. sesji, która odbyła się w dniach 12–17 grudnia 1994 roku w Phuket, w Tajlandii.

Zespół zabytkowy starożytnego miasta Nara – lista zabytków w Nara wpisanych wspólnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ustanowioną na mocy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego, przyjętą przez UNESCO na 22. sesji, która odbyła się w dniach od 30 listopada do 5 grudnia 1998 roku w Kioto, w Japonii.

Złoty Pawilon , oficjalna nazwa Rokuon-ji – świątynia zen w Kioto. Budynek reprezentuje tzw. kulturę Kitayama z okresu Muromachi.