Akademia UmiejętnościW
Akademia Umiejętności

Akademia Umiejętności – polska instytucja naukowa utworzona w 1872 w Krakowie. Powstała z Towarzystwa Naukowego Krakowskiego działającego od 1815. W 1893 przekazano na jej własność zbiór Biblioteki Polskiej w Paryżu. Pierwsze posiedzenie odbyło się 18 lutego 1873. Początkowo Akademia składała się z 3 wydziałów – filologicznego, historyczno-filozoficznego oraz matematyczno-przyrodniczego. Od 1915 roku AU przyznawała nagrodę im. Jerzmanowskich, zwaną „polskim Noblem”. W latach 1886-1938 przyznawała była nagroda z fundacji Probusa Barczewskiego za dzieła malarskie oraz pracę z historii Polski.

Bydgoskie Towarzystwo LekarskieW
Bydgoskie Towarzystwo Lekarskie

Bydgoskie Towarzystwo Lekarskie Oddział Regionalny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego – stowarzyszenie w Bydgoszczy, zajmujące się podnoszeniem poziomu zawodowego i naukowego lekarzy w regionie bydgoskim. Jest jednym z 36 oddziałów regionalnych Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Bydgoskie Towarzystwo NaukoweW
Bydgoskie Towarzystwo Naukowe

Bydgoskie Towarzystwo Naukowe (BTN) – założona w 1959 roku organizacja służąca rozwojowi nauki i kultury w Bydgoszczy, integrująca miejscowe środowisko naukowe oraz służąca rozwojowi badań na rzecz miasta i regionu bydgoskiego.

Collegium InvisibileW
Collegium Invisibile

Collegium Invisibile – organizacja naukowa założona w 1995 roku, skupiająca wyróżniających się polskich studentów oraz naukowców, którzy współpracują ze sobą na zasadzie mistrz–uczeń, dzięki zastosowaniu metod pracy renomowanych angielskich uniwersytetów w Oksfordzie i Cambridge.

Gdańskie Towarzystwo NaukoweW
Gdańskie Towarzystwo Naukowe

Gdańskie Towarzystwo Naukowe – założone w roku 1922 jako Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku z inicjatywy Polonii Gdańskiej i działało do roku 1939. Po wojnie reaktywowane w roku 1945, a pod obecną nazwą działa od roku 1956. Obecnie ma 5 wydziałów i wydaje m.in. Rocznik Gdański, Gdańskie Studia Językoznawcze, Acta Biologica et Medica, Pomorskie Monografie Toponomastyczne, Peribalticum. Obecnie prezesem jest Jerzy Błażejowski.

Towarzystwo Historii EdukacjiW
Towarzystwo Historii Edukacji

Towarzystwo Historii Edukacji – polskie towarzystwo naukowe z siedzibą w Warszawie, zajmujące się historią edukacji.

Instytut BałtyckiW
Instytut Bałtycki

Instytut Bałtycki – instytut naukowo-badawczy w Gdańsku o statusie stowarzyszenia, zajmujący się zagadnieniami wybrzeża krajów nadbałtyckich i gospodarką morską, stosunkami polsko-niemieckimi i polsko-skandynawskimi.

Instytut im. Oskara KolbergaW
Instytut im. Oskara Kolberga

Instytut im. Oskara Kolberga – polska placówka naukowo-badawcza zlokalizowana przy ul. Kantaka 4, w centrum Poznania.

Instytut Józefa Piłsudskiego (Londyn)W
Instytut Józefa Piłsudskiego (Londyn)

Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski – polska jednostka naukowo-badawcza w Londynie.

Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii PolskiW
Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski

Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski − organizacja społeczna funkcjonująca w okresie II RP, której celem było prowadzenie badań historycznych nad historią najnowszą Polski, szczególnie aktywnością narodu polskiego w czasie I wojny światowej, walkach Legionów i innych polskich formacji wojskowych, okresem odzyskania Niepodległości i roli Józefa Piłsudskiego. W chwili obecnej istnieją trzy niezależne organizacje, które wywodzą się z Instytutu Józefa Piłsudskiego Poświęconego Badaniu Najnowszej Historii Polski oraz kontynuują działalność tej instytucji.

Instytut Józefa Piłsudskiego w AmeryceW
Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce – instytucja naukowa, archiwum, biblioteka i muzeum, założona w Nowym Jorku (USA) w 1943 z inicjatywy działaczy Komitetu Narodowego Amerykanów Polskiego Pochodzenia.

Instytut KaszubskiW
Instytut Kaszubski

Instytut Kaszubski – instytucja naukowa o profilu humanistycznym i regionalnym – kaszubsko-pomorskim, i charakterze badawczo-popularyzatorskim, istniejąca od 1996 r. w Gdańsku. Skupia ponad 100 osób ze środowiska naukowego, głównie z Pomorza, organizuje i koordynuje badania, integruje środowisko, promuje zagadnienia pomorskie, prowadzi m.in. działalność wydawniczą i gospodarczą. Jej prezesem od początku jest prof. Józef Borzyszkowski, a sekretarzem prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w LondynieW
Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie

Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego (IPMS) – polska placówka kulturalna w Wielkiej Brytanii, stawiająca sobie za cel gromadzenie, opiekę, opracowanie naukowe oraz udostępnianie archiwów polskiego rządu na uchodźstwie i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Instytut Śląski w OpoluW
Instytut Śląski w Opolu

Instytut Śląski – państwowa instytucja kultury z siedzibą w Opolu podlegająca Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polskie Towarzystwo Badań nad MiażdżycąW
Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą

Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą – polskie stowarzyszenie naukowe z siedzibą w Szczecinie, którego przedmiotem zainteresowania jest miażdżyca i profilaktyka przeciwmiażdżycowa.

Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w ŁodziW
Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Łodzi

Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Łodzi – oddział łódzki Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego istniejący od 1950 roku.

Polska Akademia NaukW
Polska Akademia Nauk

Polska Akademia Nauk (PAN) – państwowa instytucja naukowa realizująca działania służące rozwojowi, promocji, integracji i upowszechnianiu nauki oraz przyczyniające się do rozwoju edukacji i wzbogacania kultury narodowej. Akademia realizuje swoje cele w ramach korporacji uczonych oraz poprzez sieć instytutów i jednostek naukowych, prowadzących badania na możliwie najwyższym poziomie naukowym.

Polska Akademia UmiejętnościW
Polska Akademia Umiejętności

Polska Akademia Umiejętności – instytucja naukowa mająca status stowarzyszenia, korporacja uczonych skupiająca elitę kadry naukowej.

Polski Instytut Naukowy w AmeryceW
Polski Instytut Naukowy w Ameryce

Polish Institute of Arts and Sciences of America – PIASA – polonijna instytucja naukowa i dydaktyczna o charakterze organizacji non-profit, mająca siedzibę w Nowym Jorku na Manhattanie.

Polskie Towarzystwo ChemiczneW
Polskie Towarzystwo Chemiczne

Polskie Towarzystwo Chemiczne – stowarzyszenie naukowe skupiające osoby zawodowo lub tylko amatorsko związane z chemią. Celem Towarzystwa jest popieranie rozwoju nauk chemicznych i popularyzacja ich wśród społeczeństwa.

Polskie Towarzystwo DiabetologiczneW
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) – polska organizacja naukowa zrzeszająca lekarzy specjalistów diabetologów oraz specjalistów dziedzin pokrewnych z siedzibą główną w Gdańsku.

Polskie Towarzystwo EkonomiczneW
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne

Polskie Towarzystwo Ekonomiczne (PTE) – ogólnopolskie stowarzyszenie zrzeszające ekonomistów praktyków i teoretyków.

Polskie Towarzystwo FilozoficzneW
Polskie Towarzystwo Filozoficzne

Polskie Towarzystwo Filozoficzne – założone 12 lutego 1904 we Lwowie towarzystwo naukowe, którego statutowym zadaniem jest uprawianie i krzewienie nauk filozoficznych, w szczególności ontologii, teorii poznania, logiki, metodologii, etyki, historii filozofii wraz z historią myśli społecznej.

Polskie Towarzystwo GeograficzneW
Polskie Towarzystwo Geograficzne

Polskie Towarzystwo Geograficzne (PTG) – towarzystwo naukowe z siedzibą w Warszawie, założone 27 stycznia 1918.

Polskie Towarzystwo GeopolityczneW
Polskie Towarzystwo Geopolityczne

Polskie Towarzystwo Geopolityczne (PTG) – ogólnopolskie stowarzyszenie naukowe zrzeszające osoby naukowo zajmujące się geopolityką i dziedzinami pokrewnymi, takimi jak geostrategia, bezpieczeństwo narodowe i geografia.

Polskie Towarzystwo HeraldyczneW
Polskie Towarzystwo Heraldyczne

Polskie Towarzystwo Heraldyczne – towarzystwo naukowe założone w 1987 roku w Warszawie.

Polskie Towarzystwo Historii TechnikiW
Polskie Towarzystwo Historii Techniki

Polskie Towarzystwo Historii Techniki – stowarzyszenie, którego celem jest pogłębienie, utrwalanie i upowszechnianie wiedzy w dziedzinie historii techniki, przemysłu oraz nauk technicznych i działania na rzecz ochrony zabytków techniki, w tym wspieranie muzealnictwa technicznego.

Polskie Towarzystwo HistoryczneW
Polskie Towarzystwo Historyczne

Polskie Towarzystwo Historyczne (PTH) – stowarzyszenie historyków polskich, skupiająca zarówno zawodowych historyków, jak i miłośników historii. Utworzone w 1886 we Lwowie z inicjatywy Ksawerego Liskego jako lokalne towarzystwo naukowe. Po 1925 stało się towarzystwem ogólnopolskim.

Polskie Towarzystwo LogopedyczneW
Polskie Towarzystwo Logopedyczne

Polskie Towarzystwo Logopedyczne – polskie stowarzyszenie naukowe logopedów.

Polskie Towarzystwo LudoznawczeW
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze – polskie stowarzyszenie naukowe o profilu antropologicznym, założone 9 lutego 1895 we Lwowie.

Polskie Towarzystwo MatematyczneW
Polskie Towarzystwo Matematyczne

Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM) – stowarzyszenie zrzeszające osoby związane z polską matematyką.

Polskie Towarzystwo Nauk OgrodniczychW
Polskie Towarzystwo Nauk Ogrodniczych

Polskie Towarzystwo Nauk Ogrodniczych – stowarzyszenie naukowe skupiające osoby zawodowo lub tylko amatorsko związane z ogrodnictwem. Celem towarzystwa jest rozwijanie społecznej, naukowej, dydaktycznej i popularyzatorskiej aktywności członków we wszystkich dziedzinach nauk ogrodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem sadownictwa, warzywnictwa, kwiaciarstwa, hodowli roślin, terenów zieleni i pszczelnictwa.

Polskie Towarzystwo Naukowe na ObczyźnieW
Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyźnie

Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyźnie – polska instytucja naukowa i dydaktyczna o charakterze organizacji non-profit, korporacja uczonych na emigracji z siedzibą w Londynie.

Polskie Towarzystwo PediatryczneW
Polskie Towarzystwo Pediatryczne

Polskie Towarzystwo Pediatryczne, PTP – polskie towarzystwo naukowe założone w 1908 r.

Polskie Towarzystwo Polityki SpołecznejW
Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej

Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej – polskie towarzystwo naukowe, którego przedmiotem zainteresowania jest polityka społeczna.

Polskie Towarzystwo ReligioznawczeW
Polskie Towarzystwo Religioznawcze

Polskie Towarzystwo Religioznawcze (PTR) – założona w 1958 organizacja skupiająca polskich naukowców zajmujących się religioznawstwem i naukami pokrewnymi. Podstawowym celem stowarzyszenia jest szerzenie i pogłębianie wiedzy w dziedzinie religioznawstwa. Towarzystwo swoją działalność finansuje ze składek członkowskich oraz środków publicznych przeznaczonych na działalność wydawniczą i konferencyjną.

Polskie Towarzystwo Superwizji Pracy SocjalnejW
Polskie Towarzystwo Superwizji Pracy Socjalnej

Polskie Towarzystwo Superwizji Pracy Socjalnej – polskie branżowe towarzystwo naukowe z siedzibą w Warszawie, zrzeszające superwizorów pracy socjalnej.

Naukowe Towarzystwo PoradoznawczeW
Naukowe Towarzystwo Poradoznawcze

Naukowe Towarzystwo Poradoznawcze – polskie towarzystwo naukowe z dziedziny poradoznawstwa.

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół NaukW
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (PTPN) – istniejąca od 1857 organizacja z siedzibą w Poznaniu, która skupia obecnie około tysiąca uczonych z całej Polski, tworzących korporację na prawach stowarzyszenia. W 1919 dzięki zaangażowaniu członków Towarzystwa utworzono Uniwersytet Poznański.

Sopockie Towarzystwo NaukoweW
Sopockie Towarzystwo Naukowe

Sopockie Towarzystwo Naukowe (STN) – polskie towarzystwo naukowe z siedzibą w Sopocie. Celem STN jest zapoczątkowywanie, organizowanie i popieranie badań naukowych bez względu na dziedzinę, upowszechnianie wyników badań naukowych i wiedzy, przedstawianie władzom potrzeb i inicjatyw naukowych, rozwijanie życia naukowego regionu, działanie na rzecz wiązania nauki z potrzebami gospodarczymi i społecznymi. Obecnie składa się z trzech sekcji: Nauk Humanistycznych i Społecznych, Nauk Przyrodniczych i Nauk Ścisłych.

Studenckie Koło Naukowe Prawników UMCSW
Studenckie Koło Naukowe Prawników UMCS

Studenckie Koło Naukowe Prawników UMCS – drugie najstarsze prawnicze koło naukowe w Polsce i najstarsze koło naukowe Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, działające na Wydziale Prawa i Administracji UMCS.

Śląski Instytut NaukowyW
Śląski Instytut Naukowy

Śląski Instytut Naukowy im. Jacka Koraszewskiego – polski instytut naukowo-badawczy istniejący w latach 1957–1992 w Katowicach. Placówka została założona w 1957 jako organ Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach przy wsparciu Jerzego Ziętka. Zajmowała się badaniem historii, folklorystyki, kultury oraz zjawisk społecznych i ekonomicznych głównie wschodniej części Górnego Śląska, jak również ich popularyzacją. Od 1971 podlegała merytorycznie Polskiej Akademii Nauk. Swą działalnością nawiązywała do istniejącego w latach 1934–1939 oraz 1945–1949 Instytutu Śląskiego w Katowicach. Decyzją wojewody katowickiego Wojciecha Czecha Śląski Instytut Naukowy zakończył swoją działalność 31 grudnia 1992.

Śląskie Towarzystwo EntomologiczneW
Śląskie Towarzystwo Entomologiczne

Śląskie Towarzystwo Entomologiczne – polskie towarzystwo naukowe, organizacja pozarządowa skupiająca entomologów, innych naukowców i amatorów zainteresowanych poznawaniem i badaniem owadów. Śląskie Towarzystwo Entomologiczne wydaje czasopismo naukowe „Acta Entomologica Silesiana”.

Towarzystwo Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu JagiellońskiegoW
Towarzystwo Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Towarzystwo Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego – studencka organizacja naukowa skupiająca studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie działająca od 1851 roku. Do roku 2014 działało jako koło naukowe, a w dniu 7 stycznia 2014 przekształciło się w radę kół naukowych. Obecnie zrzesza 34 koła naukowe zajmujące się różnymi dziedzinami prawa.

Towarzystwo Lekarskie WarszawskieW
Towarzystwo Lekarskie Warszawskie

Towarzystwo Lekarskie Warszawskie – towarzystwo lekarskie założone 6 grudnia 1820 roku. Jego siedziba mieści się przy ul. Raszyńskiej 54 w Warszawie.

Towarzystwo Literackie im. Adama MickiewiczaW
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza

Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza – stowarzyszenie naukowe założone w 1886 we Lwowie w celu gromadzenia, dokumentowania i upowszechniania materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza, którego siedziba mieści się obecnie w Pałacu Staszica w Warszawie.

Towarzystwo Miłośników HistoriiW
Towarzystwo Miłośników Historii

Towarzystwo Miłośników Historii (TMH) – towarzystwo naukowe skupiające zarówno zawodowych historyków, jak i miłośników historii.

Towarzystwo Naukowe Organizacji i KierownictwaW
Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa

Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa – polska instytucja naukowa, zajmująca się problematyką zarządzania. Było jedną z pierwszych instytucji tego typu na świecie.

Towarzystwo Naukowe PłockieW
Towarzystwo Naukowe Płockie

Stowarzyszenie - Towarzystwo Naukowe Płockie – jedno z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce działające do dziś. Powstało w 1820 roku z inicjatywy Kajetana Morykoniego. Po klęsce powstania listopadowego represje zaborcy spowodowały przerwanie jego prac do 1907. Kolejna przerwa w funkcjonowaniu to lata II wojny światowej.

Towarzystwo Naukowe w ToruniuW
Towarzystwo Naukowe w Toruniu

Towarzystwo Naukowe w Toruniu (TNT) - pierwsze polskie stowarzyszenie naukowe na Pomorzu, istnieje od 1875 roku.

Towarzystwo Naukowe WarszawskieW
Towarzystwo Naukowe Warszawskie

Towarzystwo Naukowe Warszawskie (TNW) – polskie towarzystwo naukowe z siedzibą w Warszawie, o strukturze akademickiej z dwustopniowym członkostwem na podstawie wyboru.

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w PrzemyśluW
Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu im. Kazimierza Marii Osińskiego – towarzystwo naukowe, utworzone 14 lutego 1909 w Przemyślu, jedna z najstarszych tego typu instytucji na ziemiach polskich.

Towarzystwo Przyrodnicze w GdańskuW
Towarzystwo Przyrodnicze w Gdańsku

Towarzystwo Przyrodnicze w Gdańsku – jedno z najstarszych towarzystw naukowych na ziemiach polskich.

Towarzystwo Warszawskie Przyjaciół NaukW
Towarzystwo Warszawskie Przyjaciół Nauk

Towarzystwo Przyjaciół Nauk (TPN), inne nazwy: Towarzystwo Warszawskie Przyjaciół Nauk (TWPN) (1800–1832), od 1808: Towarzystwo Królewskie Przyjaciół Nauk (TKPN) lub Warszawskie Towarzystwo Królewskie Przyjaciół Nauk (WTKPN) – towarzystwo naukowe zrzeszające badaczy różnych specjalności i zbierające się w okresie od listopada 1800 do kwietnia 1832, w Warszawie.

Wileńskie Towarzystwo LekarskieW
Wileńskie Towarzystwo Lekarskie

Wileńskie Towarzystwo Lekarskie – polskie towarzystwo naukowe specjalistyczne działające w latach 1805–1939 w Wilnie; pierwszym prezesem towarzystwa był Jędrzej Śniadecki.

Dolnośląskie Towarzystwo MuzyczneW
Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne

Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne (DTM) jest najstarszym na Dolnym Śląsku stowarzyszeniem muzycznym. Prowadzi działalność pożytku publicznego w zakresie m.in.: nauki, edukacji, oświaty i wychowania, kultury i sztuki, zakładania i prowadzenia społecznych szkół i ognisk muzycznych; tworzenia i prowadzenia zespołów muzycznych; organizowania wszelkiego rodzaju imprez umuzykalniających i okolicznościowych oraz wypoczynku dzieci i młodzieży.