Zamek w BarcianachW
Zamek w Barcianach

Zamek w Barcianach – krzyżacki zamek z XIV wieku w stylu gotyckim, położony we wsi Barciany w powiecie kętrzyńskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Zamek w BezławkachW
Zamek w Bezławkach

Zamek w Bezławkach – zamek komornika krzyżackiego we wsi Bezławki w powiecie kętrzyńskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela należący do parafii katolickiej w Wilkowie.

Zamek w BobrownikachW
Zamek w Bobrownikach

Zamek w Bobrownikach – zamek obronny w Bobrownikach, wzniesiony prawdopodobnie przez piastowskiego księcia dobrzyńskiego Władysława Garbatego. Po wojnach polsko – krzyżackich siedziba starosty. Od XVIII wieku w ruinie.

Zamek w BratianieW
Zamek w Bratianie

Zamek w Bratianie – ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego w Bratianie w powiecie nowomiejskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Zamek w BrodnicyW
Zamek w Brodnicy

Zamek w Brodnicy – ufortyfikowany zamek krzyżacki w Brodnicy.

Zamek w BytowieW
Zamek w Bytowie

Zamek w Bytowie – gotycki zamek krzyżacki z XIV i XV wieku będący początkowo siedzibą prokuratora krzyżackiego, a następnie własność książąt pomorskich. Zamek znajduje się w Bytowie.

Zamek w CzarnemW
Zamek w Czarnem

Zamek w Czarnem – zamek pokrzyżacki znajdujący się dzisiaj w stanie ruiny. Znajduje się w mieście Czarne, nad rzeką Czernicą, w województwie pomorskim.

Zamek w CzłuchowieW
Zamek w Człuchowie

Zamek człuchowski – zamek krzyżacki położony w Człuchowie, drugi po Malborku pod względem wielkości zamek Zakonu. Był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu, siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Rezydował w nim m.in. Konrad von Wallenrode i Ulrich von Jungingen.

Zamek w DąbrównieW
Zamek w Dąbrównie

Zamek w Dąbrównie – zamek położony w miejscowości Dąbrówno w województwie warmińsko-mazurskim, na przesmyku jezior Dąbrowa Wielka i Dąbrowa Mała przy ulicy Zamkowej. Obecnie zachowany w postaci ruiny.

Zamek w DziałdowieW
Zamek w Działdowie

Zamek w Działdowie – zamek pokrzyżacki znajdujący się w mieście Działdowo, w województwie warmińsko-mazurskim.

Zamek w DzierzgoniuW
Zamek w Dzierzgoniu

Zamek w Dzierzgoniu – ruiny zamku krzyżackiego w Dzierzgoniu z XIII wieku.

Zamek w EłkuW
Zamek w Ełku

Zamek w Ełku – zamek krzyżacki mieszczący się w Ełku na półwyspie Jeziora Ełckiego przy ul. Zamkowej.

Zamek w GiżyckuW
Zamek w Giżycku

Zamek w Giżycku – położony w przesmyku jezior: Niegocin i Kisajno, nad brzegiem Kanału Giżyckiego. Mieści się przy ulicy Stanisława Moniuszki. Obecnie użytkowany jako jeden z budynków hotelu St. Bruno.

Zamek w GniewieW
Zamek w Gniewie

Zamek w Gniewie – zamek zbudowany przez Zakon krzyżacki na planie czworoboku po 1290 roku i rozbudowany w XIV i XV wieku, następnie od połowy XV do 1772 roku siedziba polskich starostów, w 1664 roku należał do starostwa gniewskiego.

Zamek w GolubiuW
Zamek w Golubiu

Zamek w Golubiu – czteroskrzydłowy konwentualny zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem, obecnie w granicach miasta Golub-Dobrzyń; zachowany w stylu gotycko-renesansowym, należał do starostwa golubskiego w 1664 roku.

Grabiny-ZameczekW
Grabiny-Zameczek

Grabiny-Zameczek – wieś w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Suchy Dąb, na obszarze Żuław Gdańskich, u ujścia Kłodawy do Motławy. Wieś jest siedzibą sołectwa Grabiny-Zameczek w którego skład wchodzą również miejscowości Grabowe Pole, Grabowo, Grabiny Duchowne oraz osada Grabiny-Zameczek.

Zamek krzyżacki w GrudziądzuW
Zamek krzyżacki w Grudziądzu

Zamek krzyżacki w Grudziądzu – założony w XIII w., od 1466 r. siedziba starostów królewskich, zachowała się tylko wieża „klimek”.

Zamek w Jasińcu NowymW
Zamek w Jasińcu Nowym

Zamek w Jasińcu Nowym – ruiny średniowiecznego zamku w Nowym Jasińcu, w powiecie bydgoskim, w województwie kujawsko-pomorskim.

Zamek w KętrzynieW
Zamek w Kętrzynie

Zamek krzyżacki w Kętrzynie – budowla gotycka pochodząca z drugiej połowy XIV w., znajdująca się w Kętrzynie.

Zamek w Kowalewie PomorskimW
Zamek w Kowalewie Pomorskim

Zamek w Kowalewie Pomorskim – zamek znajdujący się w Kowalewie Pomorskim, w powiecie golubsko-dobrzyńskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Obecnie w stanie ruiny.

Zamek w KurzętnikuW
Zamek w Kurzętniku

Zamek w Kurzętniku – ruiny średniowiecznego zamku biskupa chełmińskiego w Kurzętniku w powiecie nowomiejskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Zamek w KwidzynieW
Zamek w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie – zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie wzorowany na zamkach krzyżackich. Od 2018 zespół zamkowo-katedralny posiada status pomnika historii.

Zamek krzyżacki w LęborkuW
Zamek krzyżacki w Lęborku

Zamek krzyżacki w Lęborku – zamek pokrzyżacki znajdujący się w Lęborku, w województwie pomorskim. Mieści się nad rzeką Łebą.

Zamek w LipienkuW
Zamek w Lipienku

Zamek w Lipienku – krzyżacki zamek komturski w Lipienku, siedziba komturów ziemi chełmińskiej. Obecnie w stanie ruiny.

Zamek w MalborkuW
Zamek w Malborku

Zamek w Malborku – zamek w Malborku, na prawym brzegu Nogatu, wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki. Początkowo konwentualna siedziba komtura, w latach 1309–1457 siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych, w latach 1457–1772 rezydencja królów Polski, od 1466 siedziba władz Prus Królewskich, od 1568 siedziba Komisji Morskiej, w 1772 zajęty przez administrację Królestwa Prus i zdewastowany w latach 1773–1804; rekonstruowany w latach 1817–1842 i 1882–1944, zniszczony w 1945, ponownie rekonstruowany od 1947; w 1949 wpisany do rejestru zabytków, w 1994 uznany za pomnik historii, w 1997 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; od 1961 siedziba Muzeum Zamkowego w Malborku.

Zamek w Małej NieszawceW
Zamek w Małej Nieszawce

Zamek w Małej Nieszawce – ruiny zamku komturskiego w Małej Nieszawce pod Toruniem.

Zamek w MiłakowieW
Zamek w Miłakowie

Zamek krzyżacki w Miłakowie – ruiny zamku wybudowanego przez zakon krzyżacki znajdujące się w mieście Miłakowo, w województwie warmińsko-mazurskim.

Zamek w MorąguW
Zamek w Morągu

Zamek w Morągu – częściowo zachowany dawny zamek krzyżacki znajdujący się w Morągu w województwie warmińsko-mazurskim w Polsce. Mieści się nad dawnym Jeziorem Morąskim.

Zamek w NidzicyW
Zamek w Nidzicy

Zamek w Nidzicy – został wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim.

Zamek w Nowem nad WisłąW
Zamek w Nowem nad Wisłą

Zamek w Nowem nad Wisłą – zamek w mieście Nowe; mieści się nad Wisłą przy Placu Zamkowym.

Zamek w OlsztynkuW
Zamek w Olsztynku

Zamek krzyżacki w Olsztynku – XIV-wieczny budynek w Olsztynku, położony na wzniesieniu, mieści się przy ulicy Zamkowej.

Zamek krzyżacki w OstródzieW
Zamek krzyżacki w Ostródzie

Zamek krzyżacki w Ostródzie – zabytkowy zamek znajdujący się na terenie Ostródy. Pierwsza warownia prokuratorska położona w widłach Drwęcy wpadającej wówczas dwoma nurtami do Jeziora Drwęckiego istniała zapewne w początku XIV wieku na wschód od dzisiejszego zamku. Pierwsza wzmianka o warowni pochodzi z około 1300 roku. Była to prawdopodobnie budowla o konstrukcji drewniano-ziemnej i podlegała administracyjnie komturowi dzierzgońskiemu. Nową budowlę obronną wzniesiono w latach 1350–1370, a więc za rządów komtura ostródzkiego Güntera von Hohensteina, który jest znany jako inspirator budowy zamku w Olsztynku i w Świeciu. W przeciwieństwie do Świecia zamek ostródzki nie miał żadnych wież, które w końcu XIV wieku były rzadkością w budownictwie krzyżackim . W 1381 roku istniały dwie budowle zamkowe, stara i nowa, obie spalone tego roku przez wojska księcia litewskiego Kiejstuta.

Zamek w Papowie BiskupimW
Zamek w Papowie Biskupim

Zamek w Papowie Biskupim – ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego w Papowie Biskupim, w powiecie chełmińskim, w województwie kujawsko-pomorskim.

Zamek krzyżacki w PasłękuW
Zamek krzyżacki w Pasłęku

Zamek krzyżacki w Pasłęku – zamek murowany został wybudowany przez Krzyżaków w XIV w. na miejscu wcześniejszego grodu wzniesionego przez plemię Prusów, którzy wykorzystali dogodne dla obronności położenie wzgórza mającego wysokie i strome stoki dostępne jedynie od strony miasta.

Zamek Kapituły Warmińskiej w PieniężnieW
Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie

Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie – mieści się na wzniesieniu nad Wałszą, przy ulicy Rynek. Zachował się dom główny od zachodu oraz zrujnowane skrzydło gospodarcze od północy.

Zamek w PiszuW
Zamek w Piszu

Zamek w Piszu, potocznie: zamek piski – zamek znajdujący się w Piszu.

Zamek w PokrzywnieW
Zamek w Pokrzywnie

Zamek w Pokrzywnie – krzyżacki zamek komturski w Pokrzywnie, siedziba komturów pokrzywieńskich. Obecnie w stanie ruiny. Należał w 1664 roku do starostwa pokrzywnickiego.

Zamek w PrabutachW
Zamek w Prabutach

Zamek w Prabutach – zamek biskupi w miejscowości Prabuty w województwie pomorskim. Obecnie w stanie ruiny.

Zamek krzyżacki w PrzezmarkuW
Zamek krzyżacki w Przezmarku

Zamek krzyżacki w Przezmarku – XIV-wieczna warownia położona na półwyspie między jeziorami Motława Wielka i Motława Mała, wzniesiona z polecenia komtura Lutera z Brunszwiku. Pełniła funkcję siedziby prokuratora, a następnie wójta krzyżackiego. Obecnie zachowany w ruinie, jest własnością prywatną.

Przezmark (wieś w województwie pomorskim)W
Przezmark (wieś w województwie pomorskim)

Przezmark – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń, w krainie historycznej Prusy Górne.

Zamek w PuckuW
Zamek w Pucku

Zamek w Pucku – zamek krzyżacki, który zbudowany został w Pucku przez Krzyżaków w końcu XIV lub na początku XV wieku. Zachowany w formie szczątkowych ruin.

Zamek w Radzyniu ChełmińskimW
Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim – czteroskrzydłowy krzyżacki zamek komturski, wzniesiony nad brzegiem Jeziora Zamkowego na północ od miasta Radzyń Chełmiński. Obecnie w stanie trwałej ruiny.

Zamek w ReszluW
Zamek w Reszlu

Zamek w Reszlu – zamek reszelski położony jest nad brzegiem rzeki Sajny, w południowo-wschodniej części miasta.

Rogóźno-ZamekW
Rogóźno-Zamek

Rogóźno-Zamek – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Rogóźno, przy trasie drogi krajowej nr 16.

Zamek w RynieW
Zamek w Rynie

Zamek w Rynie – położony na wzniesieniu pomiędzy Jeziorem Ryńskim i Ołów, mieści się przy Placu Wolności. Zamek obecnie pełni funkcję hotelu.

Zamek joannitów w SkarszewachW
Zamek joannitów w Skarszewach

Zamek joannitów w Skarszewach – znajduje się w mieście Skarszewy, w województwie pomorskim, nad rzeką Wietcisą.

Zamek w SobowidzuW
Zamek w Sobowidzu

Zamek w Sobowidzu – zamek krzyżacki w miejscowości Sobowidz w województwie pomorskim, po którym obecnie pozostały niewielkie relikty.

Zamek w StarogrodzieW
Zamek w Starogrodzie

Zamek w Starogrodzie – nieistniejący krzyżacki zamek komturski w Starogrodzie, siedziba komturów starochełmińskich, jeden z pierwszych zamków krzyżackich.

Zamek w SzczytnieW
Zamek w Szczytnie

Zamek w Szczytnie – zamek zlokalizowany pomiędzy jeziorami: Długim i Domowym Małym, przy ulicy Henryka Sienkiewicza, zachowany częściowo w formie ruiny.

Szlak Zamków GotyckichW
Szlak Zamków Gotyckich

Szlak Zamków Gotyckich – samochodowa trasa turystyczna grupująca 12 gotyckich zamków Warmii, Mazur i Kaszub. Znajdują się wśród nich zarówno zamki biskupie, kapitulne, jak i krzyżackie. Szlak administrowany jest przez Stowarzyszenie Gmin Polskie Zamki Gotyckie. Szlak jest znakowany, istnieją różne warianty jego przebiegu.

Zamek w SztumieW
Zamek w Sztumie

Zamek w Sztumie – średniowieczny zamek krzyżacki w Sztumie w województwie pomorskim położony nad Jeziorem Sztumskim (Zajezierskim), mieszczący się przy ulicy Galla Anonima. W przeszłości pełnił funkcje siedziby wójta zakonnego, a także rezydencji wielkiego mistrza, dostojników zakonu oraz zakonnych gości.

Zamek w SzymbarkuW
Zamek w Szymbarku

Zamek w Szymbarku – czternastowieczny zamek we wsi Szymbark zbudowany przez kapitułę pomezańską, następnie rezydencja rodowa. Spalony w 1946 przez Armię Czerwoną i od tego czasu pozostaje w ruinie.

Zamek w ŚwidwinieW
Zamek w Świdwinie

Zamek w Świdwinie – średniowieczny zamek rycerski w Świdwinie.

Zamek krzyżacki w ŚwieciuW
Zamek krzyżacki w Świeciu

Ruiny zamku w Świeciu – pozostałości zamku w Świeciu; mieszczą się w widłach Wisły i Wdy, przy ulicy Zamkowej.

Zamek krzyżacki w ToruniuW
Zamek krzyżacki w Toruniu

Zamek krzyżacki w Toruniu – najwcześniejszy zamek krzyżacki na ziemi chełmińskiej, zbudowany na planie podkowy, prezentuje wcześniejszą formę rozwoju zamków krzyżackich, jeszcze przed ustaleniem się typowego zamku konwentualnego w postaci regularnego czworoboku.

Zamek w WęgorzewieW
Zamek w Węgorzewie

Zamek w Węgorzewie – najstarszy zabytek Węgorzewa. Tereny dzisiejszego Węgorzewa zamieszkiwały do czasu podboju tych ziem przez Krzyżaków plemiona Galindów, którzy na wyspie Węgorapy w pobliżu jeziora Mamry wybudowali gród Angetete. Gród ten został zniszczony przez Krzyżaków, którzy w jego miejscu zbudowali w 1312 roku drewniany gródek położony 2 km od dzisiejszego zamku nad wypływem Węgorapy z Jeziora Mamry. Gródek ten nazywany Angerburg został spalony przez litewskiego księcia Kiejstuta zimą 1365 roku.

Zamek Bierzgłowski (centrum kultury)W
Zamek Bierzgłowski (centrum kultury)

Zamek Bierzgłowski – dawny zamek krzyżacki, obecnie centrum kultury diecezji toruńskiej.

Zamek Kapituły Warmińskiej w OlsztynieW
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowany w połowie XIV wieku w stylu gotyckim przez kapitułę warmińską, która była jego właścicielem do roku 1772. Zamek pełnił funkcje obronne oraz był siedzibą min. administratora dóbr kapituły. Najsławniejszym mieszkańcem zamku był Mikołaj Kopernik, który pełnił obowiązki administratora w latach 1516–1521. Na jednej ze ścian zachowała się po nim oryginalna tablica astronomiczna. W dawnym refektarzu oraz komnacie administratora znajdują się unikalne sklepienia kryształowe datowane na ok. 1520 rok. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.

Zamek KiszewskiW
Zamek Kiszewski

Zamek Kiszewski – wieś położona na terenie Kaszub w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Stara Kiszewa na pograniczu kaszubsko-kociewskim przy drodze wojewódzkiej nr 214 i nad Wierzycą. Od roku 1466 był siedzibą polskiego starosty.

Zamek w ZłotoriiW
Zamek w Złotorii

Zamek w Złotorii – zamek położony w Złotorii, u ujścia Drwęcy do Wisły, powstały w połowie XIV w., jedna z ważniejszych warowni w strefie konfliktów polsko-krzyżackich, obecnie w stanie ruiny.