
Belintasz, Bełantasz, Bełyntasz, Beli taszi – skalny płaskowyż oraz pomnik przyrody w Rodopach, noszący ślady działalności człowieka; stanowisko archeologiczne.

Cudowne Mosty, Skalne Mosty, w przeszłości Erkjuprija – skalny fenomen oraz pomnik przyrody położony w krasowej dolinie rzeki Erkjuprii w Rodopach Zachodnich na wysokości 1450 m n.p.m., u podnóża piramidalnego szczytu Golam Persenk w Bułgarii.

Morowica – jaskinia w północnej Bułgarii, niedaleko Głożene i miasta Tetewen.

Orłowa czuka – jaskinia w północnej Bułgarii, niedaleko Pepeliny i miasta Dwe mogili. Ma ok. 13,5 tys. m długości, co czyni ją drugą pod względem długości jaskinią w Bułgarii. Temperatura w jaskini jest względnie stała w ciągu roku i wynosi ok. 14 °C. Została odkryta w 1941 roku, a w 1962 roku została uznana za pomnik przyrody. Istnieje możliwość zwiedzania jaskini z przewodnikiem. W jaskini żyje około 10 000 nietoperzy.
Samuilica – jaskinia, w której znajduje się starożytna osada. Wiek tej osady datuje się na środkowy i późny paleolit i kwalifikuje się do kultury mustierskiej. Osada ta najprawdopodobniej była zamieszkana przez neandertalczyków. Wykopaliska archeologiczne zaczęły się w 1956 roku z inicjatywy Nikołaja Dżambazowa. Osada ta znajduje się w dwóch jaskiniach: Samuilica I i Samuilica II. Minister Środowiska i Gospodarki Wodnej 30 czerwca 1976 roku uznał obydwie jaskinie pomnikami przyrody.

Stobski piramidi – formacje skalne w pobliżu wsi Stob w Bułgarii, 5 km od Koczerinowa i 18 km od Błagojewgradu. Wpisane na listę 100 obiektów turystycznych Bułgarii pod numerem 28a i, od 1964 roku, do rejestru pomników przyrody.

Środowisko gniazdowania zagrożonych dziennych ptaków drapieżnych – pomnik przyrody w Bułgarii, nieopodal Madżarowa.