BelintaszW
Belintasz

Belintasz, Bełantasz, Bełyntasz, Beli taszi – skalny płaskowyż oraz pomnik przyrody w Rodopach, noszący ślady działalności człowieka; stanowisko archeologiczne.

Cudowne MostyW
Cudowne Mosty

Cudowne Mosty, Skalne Mosty, w przeszłości Erkjuprija – skalny fenomen oraz pomnik przyrody położony w krasowej dolinie rzeki Erkjuprii w Rodopach Zachodnich na wysokości 1450 m n.p.m., u podnóża piramidalnego szczytu Golam Persenk w Bułgarii.

MorowicaW
Morowica

Morowica – jaskinia w północnej Bułgarii, niedaleko Głożene i miasta Tetewen.

Orłowa czukaW
Orłowa czuka

Orłowa czuka – jaskinia w północnej Bułgarii, niedaleko Pepeliny i miasta Dwe mogili. Ma ok. 13,5 tys. m długości, co czyni ją drugą pod względem długości jaskinią w Bułgarii. Temperatura w jaskini jest względnie stała w ciągu roku i wynosi ok. 14 °C. Została odkryta w 1941 roku, a w 1962 roku została uznana za pomnik przyrody. Istnieje możliwość zwiedzania jaskini z przewodnikiem. W jaskini żyje około 10 000 nietoperzy.

SamuilicaW
Samuilica

Samuilica – jaskinia, w której znajduje się starożytna osada. Wiek tej osady datuje się na środkowy i późny paleolit i kwalifikuje się do kultury mustierskiej. Osada ta najprawdopodobniej była zamieszkana przez neandertalczyków. Wykopaliska archeologiczne zaczęły się w 1956 roku z inicjatywy Nikołaja Dżambazowa. Osada ta znajduje się w dwóch jaskiniach: Samuilica I i Samuilica II. Minister Środowiska i Gospodarki Wodnej 30 czerwca 1976 roku uznał obydwie jaskinie pomnikami przyrody.

Stobski piramidiW
Stobski piramidi

Stobski piramidi – formacje skalne w pobliżu wsi Stob w Bułgarii, 5 km od Koczerinowa i 18 km od Błagojewgradu. Wpisane na listę 100 obiektów turystycznych Bułgarii pod numerem 28a i, od 1964 roku, do rejestru pomników przyrody.

Środowisko gniazdowania zagrożonych dziennych ptaków drapieżnychW
Środowisko gniazdowania zagrożonych dziennych ptaków drapieżnych

Środowisko gniazdowania zagrożonych dziennych ptaków drapieżnych – pomnik przyrody w Bułgarii, nieopodal Madżarowa.