
Izba Ludowa – niższa izba bikameralnego parlamentu Afganistanu, Zgromadzenia Narodowego. Choć formalnie izbą wyższą jest Izba Starszych, to właśnie Izba Ludowa stanowi ciało o największym znaczeniu w procesie legislacyjnym.

Izba Starszych - wyższa izba afgańskiego parlamentu, Zgromadzenia Narodowego. Składa się ze 102 członków, podzielonych na trzy 34-osobowe grupy. Pierwsza grupa wybierana jest przez władze poszczególnych prowincji. W skład drugiej wchodzą deputowani wybierani wspólnie przez władze wszystkich okręgów, na które dzieli się każda z prowincji. Pozostałe 34 miejsca obsadza prezydent, przy czym obowiązany jest co najmniej połowę z nich powierzyć kobietom. Dwa miejsca z puli prezydenckiej są z kolei zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych, a dwa kolejne dla przedstawicieli ludności koczowniczej.

Loja Dżirga – Wielkie Zgromadzenie Narodowe, najwyższy organ władzy państwowej w którego skład wchodzą delegaci z wszystkich prowincji Afganistanu.

Ludowo-Demokratyczna Partia Afganistanu – partia polityczna założona przez komunistów afgańskich 1 stycznia 1965 roku, jako socjalistyczna, lewicowa, radykalna i opozycyjna wobec monarchicznego rządu. Program LDPA opierał się głównie na reformie rolnej, upowszechnieniu oświaty i edukacji, prymacie sektora państwowego nad prywatnym w gospodarce i budowie nowoczesnego postfeudalnego społeczeństwa. Jej członkami i sympatykami byli w większości zwolennicy jak najszybszych przeobrażeń i zmian społeczno-politycznych w Afganistanie. Stopniowo zrezygnowała z marksizmu i przeszła na pozycje zbliżone do islamskiego socjalizmu czy baasizmu, a w końcu na islamskie. W 1989 roku przeistoczyła się w bardziej liberalną Partię Ojczyzny.

Misje dyplomatyczne Afganistanu – przedstawicielstwa dyplomatyczne Islamskiej Republiki Afganistanu przy innych państwach i organizacjach międzynarodowych. Poniższa lista zawiera wykaz obecnych ambasad i konsulatów zawodowych. Nie uwzględniono konsulatów honorowych.

Rewolucyjne Stowarzyszenie Kobiet Afganistanu – afgańska organizacja feministyczno-narodowa.

Wybory prezydenckie w Afganistanie odbyły się 20 sierpnia 2009. Do drugich w historii tego kraju wyborów zgłosiło się 44 kandydatów, jednak jeden z nich się wycofał, zaś dwóch z nich odrzuciła komisja wyborcza. Kampania wyborcza rozpoczęła się 16 czerwca i trwała do 17 sierpnia.

Zgromadzenie Narodowe –dwuizbowy parlament Afganistanu, główny organ władzy ustawodawczej w tym kraju.