Protestantyzm w AustriiW
Protestantyzm w Austrii

Protestantyzm w Austrii – od czasów reformacji w XVI wieku tworzony jest głównie przez dwa kościoły: Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania i Kościół Ewangelicki Helweckiego Wyznania. Podpisanie aktu tolerancji przez cesarza Józefa II w 1781 r., przyniosło w kraju tolerancję protestantów, kończąc w ten sposób podziemne działanie kościołów które trwało przez kilka stuleci.

Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w AustriiW
Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w Austrii

Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w Austrii – kościół luterański w Austrii.

Kościół Ewangelicki Helweckiego Wyznania w AustriiW
Kościół Ewangelicki Helweckiego Wyznania w Austrii

Kościół Ewangelicki Helweckiego Wyznania w Austrii – kościół kalwiński nurtu reformowanego w Austrii.

Kościół ewangelicki w Austrii w latach 1781–1918W
Kościół ewangelicki w Austrii w latach 1781–1918

Kościół ewangelicki w Austrii w latach 1781–1918 – kościół powstały po wydaniu Patentu Tolerancyjnego 13 października 1781 roku na terenie przedlitawskiej części monarchii Habsburgów początkowo z osobnymi konsystorzami dla ewangelików augsburskiego i helweckiego wyznania, w 1861 formalnie zjednoczony w unię. W latach 1867–1915 nosił oficjalną niemiecką nazwę Evangelische Kirche Augsburgischen und Helvetischen Bekenntnisses in den im österr. Reichsrathe vertretenen Königreichen und Ländern. Kres działalności Kościoła w takiej strukturze nastąpił wraz z upadkiem Austro-Węgier po I wojnie światowej. We współczesnej Austrii funkcjonują dwa niezależne lecz ściśle ze sobą współpracujące Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania i Kościół Ewangelicki Helweckiego Wyznania. Na terenie Zalitawii funkcjonował oddzielny Kościół.

Kościół ewangelicko-augsburski w WiedniuW
Kościół ewangelicko-augsburski w Wiedniu

Kościół ewangelicko-augsburski w Wiedniu – luterański kościół farny, położony przy Dorotheergasse 18 w Wiedniu. Siedziba śródmiejskiej parafii Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania, jednej z 22 w stolicy Austrii.

Kościół ewangelicko-reformowany w WiedniuW
Kościół ewangelicko-reformowany w Wiedniu

Kościół ewangelicko-reformowany w Wiedniu – najstarszy kościół ewangelicki w Wiedniu, położony przy Dorotheergasse 16. Siedziba krajowego superintendenta Kościoła Ewangelickiego Helweckiego Wyznania w Austrii i parafii ewangelicko-reformowanej Wiedeń-Śródmieście, jednej z trzech tego wyznania w stolicy.

Patent ProtestanckiW
Patent Protestancki

Patent Protestancki – dokument wydany przez cesarza Austrii Franciszka Józefa 8 kwietnia 1861. Ustanawiał nowe podstawy prawne funkcjonowania Kościoła ewangelickiego w Cesarstwie Austrii, zrównując jego prawa z Kościołem katolickim.

Wolne Kościoły w AustriiW
Wolne Kościoły w Austrii

Wolne Kościoły w Austrii – uznana w 2013 r. przez państwo wspólnota religijna w Austrii, będąca unią pięciu wolnych kościołów protestanckich. Grupy wyznaniowe w niej skupione praktykują chrzest wiary, udzielany osobom świadomym tego aktu.