
Senegal jest jednym z mniejszych państw afrykańskich, położony jest w Afryce Zachodniej nad Oceanem Atlantyckim. Kraj został odkryty przez Portugalczyków w XV w. Senegal był w okresie kolonialnym posiadłością francuską, odzyskał niepodległość w 1960 roku. Senegal na świecie słynie ze swej stolicy – Dakaru – która była ostatnim punktem na trasie "Rajdu Paryż-Dakar".

Bambouk – górzysty region na pograniczu Mali i Senegalu, rozciągający się pomiędzy rzekami Falémé na zachodzie i Bafing na wschodzie.

Dindefelo – wodospad w południowo-wschodniej części Senegalu, w pobliżu miejscowości Dindefelo w regionie Kédougou. Znajduje się na wyżynie Futa Dżalon, przy granicy z Gwineą. Jest główną atrakcją turystyczną tej części kraju.

Fouta Djallon – wyżyna w Gwinei i południowo-wschodnim Senegalu, opadająca stopniowo ku zachodowi. Wysokość – 1538 m n.p.m., roślinność głównie sawannowa, z Futa Dżalon wypływają rzeki Senegal, Gambia i dopływy górnego Nigru. Niekiedy do wyżyny Futa Dżalon zalicza się także góry Loma w południowej Gwinei i północno-wschodnim Sierra Leone.

Kraj Bassari - region kulturowy w południowo-wschodnim Senegalu, w pobliżu granicy z Gwineą, w 2012 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sahel, Sahel Tropikalny – region geograficzny w Afryce.

Senegambia – region geograficzny w Afryce Zachodniej, obejmujący obszar wyżyny Futa Dżalon oraz dorzecza Senegalu i Gambii na współczesnych terenach Senegalu, Gambii i Gwinei Bissau, a także Gwinei, Mali i Mauretanii, w praktyce nazwa ta stosowana jest jednak w zasadzie tylko do obszaru państw Senegal i Gambia. W latach 1765–1783 była to też nazwa brytyjskiej kolonii na tych terenach, a w latach 80. XX w. Konfederacji Senegambii (1982–1989).

Sudan – kraina geograficzna i historyczna w Afryce.

Trasa transgambijska – jedna z ważniejszych dróg w Gambii, przecinająca kraj z północy na południe. Trasa ma też duże znaczenie gospodarcze dla sąsiedniego Senegalu.