
Cmentarz ewangelicki w Kole – jedna z czterech kolskich nekropolii. Jedyny cmentarz ewangelicki w mieście, swoją historią sięga XIX wieku. Znajduje się między ulicami Poniatowskiego oraz Dąbrowskiego, na terenie osiedla Przedmieście Kaliskie. Administruje nim parafia ewangelicko-augsburska w Koninie.

Dom przy ul. Grodzkiej 2 w Kole – budynek wybudowany w połowie XIX wieku. Nie posiada wyraźnych cech stylowych. Położony jest na terenie osiedla Stare Miasto.

Dom przy Sienkiewicza 7 w Kole – zabytkowy budynek o ciekawej architekturze. Pochodzi z 1912 r. Położony na terenie osiedla Warszawskiego.

Dom przy Starym Rynku 26 w Kole – tynkowany budynek o ciekawej architekturze. Pochodzi z 1887 r. Położony naprzeciwko ratusza miejskiego, na terenie osiedla Stare Miasto.

Fabryka fajansu w Kole – zakład produkcyjny założony w 1842 r. przez Józefa Freudenreicha. Czynny jest nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Położony pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Zieloną, na terenie osiedla Warszawskiego.

Gmach Urzędu Miasta w Kole – nietynkowany, dwukondygnacyjny budynek w Kole. Pochodzi z II połowy XIX wieku. Położony pomiędzy kościołami, na terenie osiedla Stare Miasto.

Osiedle Stare Miasto w Kole – jedno z czterech osiedli w mieście, położone w jego centralnej części, na wyspie rzeki Warty. Zamieszkiwane przez 1878 mieszkańców (2004).

Ratusz w Kole – ratusz miejski w Kole w woj. wielkopolskim jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli miasta. Zbudowany został w stylu gotyckim najprawdopodobniej w I połowie XVI wieku.

Spichlerz zbożowy w Kole - jedyny zachowany do naszych czasów pruski magazyn w mieście. Pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku. Położony jest nad rzeką Wartą, na terenie osiedla Stare Miasto.

Willa “Sejmik” w Kole – późnoklasycystyczny budynek z przełomu XIX i XX wieku. Położona jest na terenie osiedla Stare Miasto.

Zamek w Kole – warowny zamek wzniesiony na polecenie króla Kazimierza Wielkiego po 1365 roku. Zamek zabezpieczał drogę prowadzącą z Wielkopolski w kierunku Łęczycy przez dolinę Warty. Budowla znajduje się na sztucznym wzniesieniu w zakolu Warty. W czasach jej wznoszenia, rzeka posiadała w tym rejonie liczne odnogi, które często wylewały, skutecznie wzmacniając jego walory obronne.