Cerkiew św. Dymitra z Rostowa w OdessieW
Cerkiew św. Dymitra z Rostowa w Odessie

Cerkiew św. Dymitra z Rostowa – prawosławna cerkiew w Odessie, w jurysdykcji eparchii odeskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Cerkiew Świętych Adriana i Natalii w OdessieW
Cerkiew Świętych Adriana i Natalii w Odessie

Cerkiew Świętych Adriana i Natalii – prawosławna cerkiew w Odessie, przy Bulwarze Francuskim, w I dekanacie miejskim eparchii odeskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Cerkiew Świętych Grzegorza i Zoe w OdessieW
Cerkiew Świętych Grzegorza i Zoe w Odessie

Cerkiew Świętych Grzegorza i Zoe – prawosławna cerkiew w Odessie przy ulicy Staroportofrankowskiej, w jurysdykcji eparchii odeskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w OdessieW
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie

Katedra Wniebowzięcia NMP w Odessie – świątynia rzymskokatolicka zbudowana w Odessie w latach 1844-1853 staraniem polskich i niemieckich katolików i z inicjatywy ks. Grzegorza Razutowicza, według projektu polskiego architekta Feliksa Gąsiorowskiego i szkicu włoskiego architekta Francesco Morandiego. Kościół parafialny parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie.

Kościół św. Pawła w OdessieW
Kościół św. Pawła w Odessie

Kościół św. Pawła w Odessie – eklektyczna świątynia luterańska znajdująca się w Odessie przy ul. Nowosilskiego 68.

Monaster św. Eliasza w OdessieW
Monaster św. Eliasza w Odessie

Monaster św. Eliasza – prawosławny męski klasztor w Odessie, w jurysdykcji eparchii odeskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, zorganizowany w 1995 przy dawnej placówce filialnej skitu św. Eliasza na górze Athos.

Monaster św. Michała Archanioła w OdessieW
Monaster św. Michała Archanioła w Odessie

Monaster św. Michała Archanioła – prawosławny żeński klasztor w Odessie, w jurysdykcji eparchii odeskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Monaster św. Pantelejmona w OdessieW
Monaster św. Pantelejmona w Odessie

Monaster św. Pantelejmona – prawosławny męski klasztor w Odessie, w jurysdykcji eparchii odeskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Pałac Beliny-Brzozowskiego w OdessieW
Pałac Beliny-Brzozowskiego w Odessie

Pałac Beliny-Brzozowskiego – neogotycki pałac w Odessie, znajduje się w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego. Został wybudowany w XIX wieku przez Zenona Belinę-Brzozowskiego i miał mu służyć za siedzibę w mieście, przez które eksportował zboże ze swoich majątków w Sokołówce na terenie dawnego województwa bracławskiego.

Pałac Woroncowów w OdessieW
Pałac Woroncowów w Odessie

Pałac Woroncowów w Odessie – zabytek XIX-wiecznej architektury należący przed 1914 rokiem do rodziny Woroncowów, znajduje się na końcu Bulwaru Nadmorskiego.

Schody PotiomkinowskieW
Schody Potiomkinowskie

Schody Potiomkinowskie w Odessie – monumentalne schody będące symbolicznym wejściem do miasta, najbardziej rozpoznawalny w świecie symbol Odessy. Schody mają 192 stopnie, 136 metrów długości, a różnica poziomów wynosi 27 metrów. Schody rozszerzają się ku dołowi, powodując złudzenie optyczne. Patrząc na nie z ich szczytu wyglądają jakby na całej długości miały taką samą szerokość.

Sobór Przemienienia Pańskiego w OdessieW
Sobór Przemienienia Pańskiego w Odessie

Sobór Spaso-Preobrażeński – największa cerkiew prawosławna Odessy. Katedra eparchii odeskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Sobór Trójcy Świętej w OdessieW
Sobór Trójcy Świętej w Odessie

Sobór Trójcy Świętej – prawosławny sobór w Odessie, w jurysdykcji eparchii odeskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w OdessieW
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Odessie

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej – prawosławny sobór w Odessie, w jurysdykcji eparchii odeskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Synagoga Brodzka w OdessieW
Synagoga Brodzka w Odessie

Synagoga Brodzka w Odessie zwana Główną lub Starą – żydowska bóżnica znajdująca się na rogu ulic Puszkina i Żukowskiego, jedyna zachowana synagoga w Odessie spośród żydowskich domów modlitewnych znajdujących się tu przed I wojną światową.