
Brama Brandenburska – zabytkowa budowla w Berlinie, zaprojektowana przez niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa. Budowano ją w latach 1788–1791. Jest jednym z charakterystycznych punktów miasta.

Pałac w Czerwonym Kościele – wybudowany w 1794 r., według projektu Carla Gottharda Langhansa w Czerwonym Kościele.

Kościół Maryi Matki Kościoła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Dzierżoniów diecezji świdnickiej.

Łódź Chrystusowa – klasycystyczny, nieistniejący już ewangelicki kościół w Głogowie.

Pałac w Maciejowie – klasycystyczny pałac, zaprojektowany przez Carla Gottharda Langhansa, zbudowany w roku ok. 1790. Wpisany do rejestru zabytków 14 kwietnia 1964 z numerem 803/64. W skład zespołu zabytkowego wchodzi park, który również jest zabytkiem, wpisanym do rejestru zabytków 25 sierpnia 1976 roku pod numerem 15/76.

Pałac Hatzfeldtów – budynek przy ulicy Wita Stwosza 32 we Wrocławiu, pozostałość siedziby książęcej rodziny Hatzfeldtów, zaadaptowana po II wojnie światowej przez Edmunda Małachowicza na siedzibę galerii sztuki współczesnej Awangarda.

Pałac królewski we Wrocławiu, także pałac Spätgenów lub zamek królów pruskich – zespół pałacowy stanowiący od XVIII do XX wieku wrocławską rezydencję pruskich królów z dynastii Hohenzollernów, obecnie siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Pałac Marmurowy – wczesnoklasycystyczny pałac na brzegu Jeziora Świętego w Nowym Ogrodzie w północnym Poczdamie.

Pałac Wallenberg-Pachalych we Wrocławiu – dawny pałac miejski i bank przy ul. Szajnochy 10 we Wrocławiu. Jest jednym z najbardziej okazałych pałaców XVIII-wiecznego Wrocławia, z jedynymi zachowanymi w mieście klasycystycznymi wnętrzami.

Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Rawiczu – jeden z trzech rzymskokatolickich kościołów w Rawiczu. Kościół parafialny w parafii pod tym samym wezwaniem, przynależącej do dekanatu rawickiego archidiecezji poznańskiej. Mieści się przy ulicy Ignacego Buszy w Rawiczu
Pałac Alexandrów w Samotworze – pałac we wsi Samotwór. Zlokalizowany jest przy zachodniej granicy Wrocławia, w centrum Dolnośląskiego Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy.
Kościół Apostołów Jana i Piotra w Sycowie – kościół ewangelicko-augsburski znajdująca się w mieście Syców przy placu Królowej Jadwigi.

Kościół Zbawiciela w Wałbrzychu – świątynia należy do parafii ewangelicko-augsburskiej i mieści się na Placu Kościelnym tuż obok wałbrzyskiego rynku.
Kościół ewangelicki w Żeliszowie – nieużywany od 1945 kościół ewangelicki, zabytek epoki wczesnego klasycyzmu. Znajduje się na południowo-zachodnim skraju miejscowości Żeliszów w powiecie bolesławieckim.
Pałac w Żerkowie – wybudowany w 1791 r. w Żerkowie.

Pałac w Żmigrodzie – wybudowany w latach 1656–1658 w Żmigrodzie i przebudowany w 1762–1765 według projektu Carla Gottharda Langhansa.