Browar Jerzego Bojańczyka we WłocławkuW
Browar Jerzego Bojańczyka we Włocławku

Browar Bojańczyka we Włocławku – zespół fabryczny XIX-wiecznego zabytkowego Browaru Bojańczyka z lat 1832-1880. Składa się z 5 budynków: głównego budynku Browaru, trzech magazynów oraz Domu Zarządcy.

Budynek dawnego Banku Gdańskiego we WłocławkuW
Budynek dawnego Banku Gdańskiego we Włocławku

Budynek dawnego Banku Gdańskiego we Włocławku – zabytkowa kamienica we Włocławku, mieszcząca się u zbiegu ulic Żabiej i Królewieckiej w dzielnicy Śródmieście.

Cerkiew św. Mikołaja we WłocławkuW
Cerkiew św. Mikołaja we Włocławku

Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja – prawosławna cerkiew parafialna we Włocławku. Należy do dekanatu kujawsko-pomorskiego diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Cmentarz żydowski we WłocławkuW
Cmentarz żydowski we Włocławku

Stary włocławski cmentarz żydowski – został założony w 1830 r. Znajdował się na terenie dzisiejszego Zespołu Szkół Budowlanych oraz Centrum Doskonalenia i Edukacji przy ul. Nowomiejskiej 25. Patrząc od strony północnej cmentarz zaczynał się przy ulicy Nowomiejskiej, a kończył w pobliżu niedziałającej już linii kolejowej prowadzącej do Fabryki Celulozy, zajmował powierzchnię 2,5 ha. Teren cmentarza wchodził w skład utworzonego w 1940 r. getta żydowskiego. Podczas okupacji niemieckiej co cenniejsze pod względem rodzaju kamienia macewy hitlerowcy wywieźli w sobie znane miejsce, resztę cmentarza, po wojnie, rozkradła miejscowa ludność. Był w znacznej mierze zniszczony, pozostawał jednak ogrodzony i czynny. Jeszcze w latach 1946–1950 pochowano na nim 4 osoby, o czym informuje notatka urzędowa Serafina Kiryłowicza z Urzędu do Spraw Wyznań, sporządzona 31 marca 1953 roku przy okazji pierwszych zabiegów w sprawie ostatecznej likwidacji cmentarza. Nie została wykonana ekshumacja zwłok znajdujących się na obszarze rekreacyjno-sportowym ZSB, trudno dziś ustalić jak przebiegała powojenna ekshumacja na terenie, który zabudowano. Przebieg likwidacji innych dawnych cmentarzy włocławskich każe domniemywać, że szczątki pochowanych przewiezione na wytyczony nowy cmentarz żydowski przy Al. Chopina zostały odkryte na starym cmentarzu podczas wyrównywania terenu i wznoszenia budynków. Wiele lat wcześniej, w listopadzie 1945 r. z dwóch grobów ekshumowano zwłoki 42 nieznanych osób. 15 czerwca 2001 r. przed budynkiem ZSB uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą getto włocławskie. Na tablicy znajduje się taki oto napis w języku polskim i hebrajskim: „Na tym terenie Niemcy stworzyli getto, z którego w roku 1942 deportowali obywateli polskich narodowości żydowskiej do obozów zagłady”. Tereny starego cmentarza żydowskiego nie są wpisane do rejestru zabytków i nie są w żaden sposób oznaczone na działce, w związku z czym w 2011 r. miasto potraktowało działkę jako najzwyklejszy obszar inwestycyjny i na terenie byłego cmentarza zleciło budowę Orlika 2012.

Czarny Spichrz we WłocławkuW
Czarny Spichrz we Włocławku

Czarny Spichrz – zabytkowy, drewniany spichlerz zbożowy we Włocławku.

Dzwonnica katedralna we WłocławkuW
Dzwonnica katedralna we Włocławku

Dzwonnica katedralna – zabytkowa dzwonnica z 1853 r. w stylu neogotyckim zaprojektowana przez Franciszka Tournelle'a znajdująca się na Placu Kopernika we Włocławku przy Bazylice Katedralnej i Muzeum Diecezjalnym.

Hotel Polski we WłocławkuW
Hotel Polski we Włocławku

Hotel Polski we Włocławku – zabytkowy, klasycystyczny zespół budynków, pełniący funkcje hotelowe oraz handlowo-usługowe. Najstarszy gmach kompleksu został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku. Obecnie mieści się tu 4-gwiazdkowy Hotel Rozbicki wraz z pracownią cukierniczą.

I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we WłocławkuW
I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku

I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku – szkoła ponadgimnazjalna we Włocławku.

III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we WłocławkuW
III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku

III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku – powstało w 1918 i jest jedną z najstarszych, największych i najlepszych szkół na terenie miasta oraz regionu. W obecnym gmachu przy ul. Bechiego 1 liceum funkcjonuje od 1932.

Klub „Stara Remiza” we WłocławkuW
Klub „Stara Remiza” we Włocławku

Klub „Stara Remiza” we Włocławku – samorządowa instytucja kultury, śródmiejska filia Centrum Kultury Browar B.

Młyn parowy L.Sterna we WłocławkuW
Młyn parowy L.Sterna we Włocławku

Młyn parowy L.Sterna we Włocławku – zabytkowy budynek przemysłowy zlokalizowany w centralnej części Włocławka.

Park im. Henryka Sienkiewicza we WłocławkuW
Park im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku

Park im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku – jeden z najstarszych parków miejskich w Polsce.

Poczta Główna we WłocławkuW
Poczta Główna we Włocławku

Poczta Główna we Włocławku – modernistyczny gmach u zbiegu Alei Fryderyka Chopina 54 i ulicy Królewieckiej we Włocławku, zbudowany w latach 1935-37 roku według projektu Maksymiliana Goldberga z Warszawy, użytkowany przez Pocztę Polską. 15 stycznia 1993 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Wyższe Seminarium Duchowne we WłocławkuW
Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Włocławskiej we Włocławku – rzymskokatolickie seminarium duchowne działające w ramach struktur Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zostało erygowane 16 sierpnia 1569 r. przez ordynariusza kujawsko-pomorskiego bpa Stanisława Karnkowskiego. W momencie założenia było pierwszym seminarium duchownym w Królestwie Polskim.

WzorcowniaW
Wzorcownia

Wzorcownia – największe we Włocławku centrum handlowo-rozrywkowe. Wraz z okolicznym CH City stanowi kompleks budynków wzniesionych na gruzach dwóch XIX-wiecznych fabryk fajansu, a także fabryki maszyn rolniczych Hugo Mühsama, o łącznej powierzchni 8 hektarów, w miejscu 94 zrujnowanych budynków. Wzorcownia składa się z przebudowanego zabytkowego budynku XIX-wiecznej Starej Piecowni, 3 nowych budynków oraz starej piętrowej kamienicy, powiększonej o nowe pomieszczenia, znajdującej się przy ulicy Kościuszki pod numerem 10. Między zabudowaniami utworzono plac, nazwany przez inwestora „Placem Grodzkim”.

Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we WłocławkuW
Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza zaczął funkcjonować 1 września 2003 roku. Historia funkcjonowania placówki szkolnej im. ks Jana Długosza we Włocławku sięga jednak roku 1916, kiedy to ówczesny biskup włocławski, Stanisław Zdzitowiecki, otrzymał zezwolenie od okupacyjnych władz niemieckich na otwarcie szkoły w Pałacu Biskupim. Szkoła wyposażona jest w internat bezpośrednio dobudowany do budynku szkoły. Placówka jako jedna z dwóch szkół w Polsce wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt dydaktyczny – w każdej sali lekcyjnej zamontowane są tablice interaktywne z dostępem do internetu. W szkole zamontowanych zostało 28 tablic o przekątnej 88 cali. Od 2001 roku w szkole funkcjonuje monitoring, który obejmuje prawie każdą salę lekcyjną, korytarze, szatnie i inne pomieszczenia szkolne. Uczniowie wraz z nauczycielami mają ujednolicone stroje (mundurki).