Lista zabytków w Poznaniu, która obejmuje rejestr zabytków NID. Obiekty te są chronione prawem i według ustawy mają status zabytków nieruchomych. Lista nie obejmuje obiektów w rejestrach miejskich, posiadających własne wewnętrzne regulacje.
Brama folwarku Edwardowo – brama dawnego folwarku Edwardowo w Poznaniu - ul. Bukowska 248-254. Według Przemysława Maćkowiaka z Instytutu Historii PAN jest to wysokiej klasy pozostałość jednego z najlepiej zachowanych zespołów tego typu w mieście. Z uwagi na te walory i kolizję z rozbudową drogi, w 2010 przesunięto ją o 40 m na północ.

Fabryka wódek Franza Kantorowicza – wytwórnia wódek i innych napojów alkoholowych należąca początkowo do Franza Kantorowicza, funkcjonująca w Poznaniu od 1823 do 1968.

Fotoplastykon w Poznaniu - zabytek techniki, fotoplastykon zlokalizowany w Poznaniu w budynku Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku.
Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – arboretum należące do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zlokalizowane w części Golęcina – Niestachowie, na terenach Lasku Golęcińskiego, tuż przy jego granicy z Sołaczem. Projektantami byli: Władysław Marciniec i Rudolf Boettner.

Okrąglak w Poznaniu – były dom towarowy znajdujący się w centrum Poznania przy ul. Mielżyńskiego 14, na rogu ul. 27 Grudnia, zbudowany w latach 1948-1954 według projektu Marka Leykama. Obecnie budynek biurowo-usługowy.
Palatium w Poznaniu – wczesnopiastowski pałac książęcy, później królewski, wybudowany w zachodniej części poznańskiego Ostrowa Tumskiego prawdopodobnie w połowie X wieku.
Palmiarnia Poznańska – dydaktyczno-wystawowa placówka botaniczna znajdująca się w poznańskim Parku Wilsona. Na powierzchni 4600 m² w 12 pawilonach prezentowanych jest około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Palmiarnia Poznańska jest największą w kraju i jedną z największych w Europie.
Pałac Targowy – pawilon wystawienniczy Międzynarodowych Targów Poznańskich zlokalizowana przy ul. Głogowskiej 14, w sąsiedztwie Hali Przemysłu Ciężkiego i budynku administracyjnego.
Pasaż Apollo w Poznaniu – zabytkowy ciąg pieszy w Poznaniu, łączący ulice Ratajczaka i Piekary w centrum miasta.
Pawilon Ceramiki Budowlanej – zabytkowy, dawny pawilon wystawienniczy Powszechnej Wystawy Krajowej zlokalizowany przy ul. Jarochowskiego róg Wyspiańskiego w Poznaniu.

Pawilon Polonji Zagranicą – zabytkowy, dawny pawilon wystawienniczy Powszechnej Wystawy Krajowej, zlokalizowany przy ul. Elizy Orzeszkowej 17 w Poznaniu, bezpośrednio przy Parku Wilsona i Palmiarni Poznańskiej. W latach 1985–2010 siedziba biblioteki Akademii Medycznej, późniejszego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Obecnie budynek Centrum Innowacyjnych Technik Kształcenia tej uczelni.
Poznań Kobylepole Wąskotorowy – nieczynna stacja na zlikwidowanej linii kolejowej Poznań Kobylepole Wąskotorowy - Środa Wielkopolska Miasto.
Stacja pomp na Garbarach – budynek przepompowni ścieków z 1909 roku w Poznaniu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego.
Park Szelągowski – zabytkowy park, położony w Poznaniu, na Szelągu, na skarpie doliny Warty, na północ od centrum miasta. Park ten sąsiaduje z terenami zielonymi Cytadeli. Stanowi fragment północnego klina zieleni.
Ulica Tadeusza Kościuszki - ulica w Poznaniu biegnąca przez Centrum, równolegle do Al. Niepodległości. Do 1919 nosiła nazwę Muellerwall, 1919-1939: Wały Kościuszki, 1939-1945: Oberwall, Niederwall, od 1945: Tadeusza Kościuszki.

Zajezdnia tramwajowa przy ul. Gajowej w Poznaniu – najstarsza i działająca do 28 grudnia 2010 zajezdnia tramwajowa w Poznaniu, stanowiąca zabytek architektury przemysłowej.