Cmentarz Św. Józefa w SkierniewicachW
Cmentarz Św. Józefa w Skierniewicach

Cmentarz Św. Józefa w Skierniewicach – cmentarz komunalny powstały w XIX wieku w południowo-zachodniej części Skierniewic przy ul. Jana Kozietulskiego.

Cmentarz Św. Rocha w SkierniewicachW
Cmentarz Św. Rocha w Skierniewicach

Cmentarz Św. Rocha w Skierniewicach – stary zabytkowy cmentarz znajdujący się w przy ul. Stanisławskiej w Skierniewicach.

Dom Sejmikowy w SkierniewicachW
Dom Sejmikowy w Skierniewicach

Dom Sejmikowy - obecnie siedziba Starostwa Powiatowego w Skierniewicach.

Dworek ModrzewiowyW
Dworek Modrzewiowy

Dworek Modrzewiowy – najstarszy drewniany budynek w Skierniewicach wybudowany w drugiej połowie XIX wieku przy ulicy Floriana. Budynek jest jednopoziomowy z piwnicami i strychem.

Izba Historii SkierniewicW
Izba Historii Skierniewic

Izba Historii Skierniewic - muzeum skierniewickie które gromadzi pamiątki dziedzictwa kulturowego i historycznego miasta Skierniewic.

Nowy cmentarz żydowski w SkierniewicachW
Nowy cmentarz żydowski w Skierniewicach

Nowy cmentarz żydowski w Skierniewicach – nieczynny kirkut znajdujący się przy obecnej ul. Granicznej 14 w Skierniewicach.

Pałacowa Brama WjazdowaW
Pałacowa Brama Wjazdowa

Pałacowa Brama Wjazdowa - budynek dawnej bramy wjazdowej usytuowanej we wschodniej części parku miejskiego w Skierniewicach. Brama została wybudowana w latach 1770 - 1780 podczas rządów arcybiskupa Antoniego Kazimierza Ostrowskiego według projektu architekta Efraima Szregera. Brama została wzniesiona na planie łagodnego łuku z dwoma półkulistymi skrzydłami o kolumnowych portalach mieszczących kordegardy. Na ścianach można dostrzec tablice pamiątkowe, do których można zaliczyć poświęcone 500. rocznicy uzyskania praw miejskich oraz tablicę wmurowaną w okresie międzywojennym w hołdzie poległym w latach 1914 – 1920 synom miasta i powiatu. Swoim przeznaczeniem miała służyć wysokim dostojnikom państwowym i kościelnym. Bramą wjeżdżał niegdyś Król Stanisław August Poniatowski.

Pałacyk ŁowczegoW
Pałacyk Łowczego

Pałacyk Łowczego – neogotycki dwór wybudowany w 1820 roku. Budynek znajduje się w Makowie przy granicy administracyjnej miasta Skierniewic. Obiekt zachowany w bardzo dobrym stanie. Pałacyk murowany z cegły, otynkowany. Dwór służy obecnie jako obiekt hotelowy. Budynek wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego pod numerem 987/A z 13.02.1995.

Parowozownia SkierniewiceW
Parowozownia Skierniewice

Parowozownia Skierniewice – zabytkowa parowozownia zlokalizowana w Skierniewicach w województwie łódzkim.

Ratusz w SkierniewicachW
Ratusz w Skierniewicach

Ratusz w Skierniewicach – budowla powstała w 1847 według projektu Henryka Marconiego w stylu neorenesansowym.

Rynek w SkierniewicachW
Rynek w Skierniewicach

Rynek w Skierniewicach – im. Jana Odrowąża główny rynek w Skierniewicach – zachował do dziś średniowieczny układ urbanistyczny.

Pałac Prymasowski (Skierniewice)W
Pałac Prymasowski (Skierniewice)

Pałac Prymasowski – zespół pałacowo-parkowy wybudowany w latach 1610–1619 w Skierniewicach. W XVIII wieku kilkakrotnie był przebudowywany i odnawiany. Ostateczny kształt pałac otrzymał w 1780 roku według projektu Efraima Schroegera. Dodano wtedy od wschodu dwie osie. Przerobiono fasadę i układ wnętrz. Dobudowano kaplicę i galerię. W XIX wieku pałac rozbudowano dodając mu cechy neorenesansowe, a swój późnobarokowy wygląd odzyskał podczas remontu w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wnętrza są dobrze zachowane z różnorodnym detalem i dekoracją stiukową. Na uwagę zasługuje szczególnie kaplica oraz sala bilardowa z sufitem kasetonowym oraz plafonem autorstwa Antoniego Blanka przedstawiającym mitologiczną boginię świtu - Jutrzenkę (Aurorę).

Skierniewice (stacja kolejowa)W
Skierniewice (stacja kolejowa)

Skierniewice – stacja kolejowa w Skierniewicach, w województwie łódzkim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca regionalnego.

Stary cmentarz żydowski w SkierniewicachW
Stary cmentarz żydowski w Skierniewicach

Stary cmentarz żydowski w Skierniewicach – nieczynny kirkut znajdujący się przy ul. Strobowskiej w Skierniewicach.

Synagoga w SkierniewicachW
Synagoga w Skierniewicach

Synagoga w Skierniewicach – synagoga znajdująca się w Skierniewicach przy rogu ulic Piotrkowskiej i Baraniej, obecnie Stefana Batorego i Okrzei.

Willa AleksandriaW
Willa Aleksandria

Willa "Aleksandria" – willa w Skierniewicach zwana pałacykiem myśliwskim – mieści się przy ul. L. Waryńskiego. Willa powstała w 1841 roku w stylu eklektycznym w części parku miejskiego według projektu architekta Adama Idźkowskiego.

Willa KozłowskichW
Willa Kozłowskich

Willa Kozłowskich – budynek w Skierniewicach, reprezentatywny dla architektury XIX i początku XX wieku wybudowany w 1893 roku. W 1910 zostało dobudowane prawe skrzydło willi. W czasie II wojny światowej w budynku znajdował się posterunek niemieckiej policji kryminalnej, a po zakończeniu wojny posterunek MO. W 1976 roku eklektyczną willę wpisano do rejestru zabytków. Na początku lat 80. XX wieku willa była gruntownie wyremontowana. Kolejny duży remont odbył się w 2010 przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013