
Fontanna Apolla – jedna z czterech fontann na Starym Rynku w Poznaniu, po jego południowo-wschodniej stronie u ujścia ulicy Świętosławskiej i Wodnej. Została ustawiona w 2002. Twórcą fontanny jest Marian Konieczny. Już w XVII wieku stała w tym miejscu jedna z czterech fontann stojących na Rynku, gdzie do końca XIX wieku zaopatrywała mieszkańców Poznania w wodę.

Fontanna Adolfa Bindera – fontanna usytuowana na placu Marii Skłodowskiej-Curie na Wildzie w Poznaniu.

Brama Czasu – fontanna w formie wodospadu, zlokalizowana w Poznaniu przy ul. Kościuszki, stanowiąca swoisty artystyczny łącznik pomiędzy Starym Browarem a grupą biurowców po drugiej stronie ulicy.
Fontanna z delfinami – fontanna zlokalizowana w centrum Poznania, w osi centralnej części Alei Marcinkowskiego, w pobliżu skrzyżowania z ul. 23 Lutego.

Fontanna Felderhoffa – fontanna znajdująca się w Poznaniu w obrębie Parku Maciejewskiego, w sąsiedztwie skrzyżowania al. Niepodległości i ul. Święty Marcin, współcześnie stanowiąca część Forum Academicum.

Forum Academicum – część Parku Maciejewskiego w Poznaniu, przeznaczona na cele rekreacyjno-kulturalne poznańskiego środowiska akademickiego, przewidziane zwłaszcza jako miejsce spotkań i wymiany poglądów.

Fontanna Higiei w Poznaniu – pomnik ze sztucznym źródełkiem w centrum Poznania na osiedlu samorządowym Stare Miasto, na Placu Wolności, przed Biblioteką Raczyńskich.
Fontanna lwów – fontanna znajdująca się w Poznaniu, na Dziedzińcu Różanym Zamku Cesarskiego.

Studzienka Madonny Sykstyńskiej – neogotycka studzienka w formie kapliczki, usytuowana w niszy muru szpitala Sióstr Miłosierdzia-szarytek przy ul. Długiej, naprzeciw placu Bernardyńskiego w Poznaniu. Stanowiąca jedną z czterech studni na linii drewnianego wodociągu ufundowanego przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Niezachowana, w trakcie rekonstrukcji.
Fontanna na Malcie – największa w Polsce pływająca instalacja fontannowa, zlokalizowana na poznańskim Jeziorze Maltańskim, w jego zachodniej części, w pobliżu stacji Kolei Parkowej Maltanka. Stanowi jeden z elementów kompleksu wypoczynkowego na Malcie.

Fontanna Marsa – jedna z czterech fontann na Starym Rynku w Poznaniu, stoi na północno-zachodniej stronie Poznańskiego Rynku. Została odsłonięta w roku 2005. Autorem rzeźby jest Rafał Nowak. Już w XVII wieku stała w tym miejscu jedna z czterech fontann stojących na Rynku, gdzie do końca XIX wieku zaopatrywała mieszkańców Poznania w wodę.

Fontanna Neptuna – jedna z czterech fontann na Starym Rynku w Poznaniu, stojąca po jego południowo-zachodniej stronie u ujścia ul. Paderewskiego i Szkolnej. Fontanna została zaprojektowana przez Marcina Sobczaka. Odsłonięto ją w 2004.

Fontanna Perseusza – nieistniejąca fontanna, która stanowiła centrum założenia pomnikowego, zlokalizowanego w Poznaniu, na placu Cyryla Ratajskiego.

Fontanna Prozerpiny – jedna z czterech fontann na Starym Rynku w Poznaniu, zlokalizowana przed Ratuszem.

Studzienka Taschnera w Poznaniu – fontanna usytuowana na dziedzińcu Muzeum Etnograficznego przy ul. Mostowej 7 w Poznaniu.

Fontanna na Rynku Wildeckim albo Chłopiec pod wierzbą – brązowa fontanna znajdująca się w Poznaniu na skwerze przy Rynku Wildeckim.

Fontanna w Parku Wilsona – fontanna zlokalizowana w centralnej części Parku Wilsona w Poznaniu, pomiędzy muszlą koncertową autorstwa Jerzego Tuszowskiego, a rzeźbą Perseusza i Andromedy oraz Palmiarnią.

Fontanna Wolności – fontanna zlokalizowana na Placu Wolności w Poznaniu.
Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego – skwer z fontanną zlokalizowany w Poznaniu, w centrum, u zbiegu ulic: Strzeleckiej, Zielonej i Długiej (Rybaki).