
Bank Krwiotwórczych komórek Macierzystych w Toruniu – bank szpiku w województwie kujawsko-pomorskim, działający w strukturach Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Biblioteka Lekarska w Toruniu – toruńska filia Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie.

Budynek Przychodni Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych w Toruniu – zabytkowy gmach, w którym znajduje się przychodnia Szpitala Zakaźnego w Toruniu.

Budynek Przychodni Specjalistycznej OLK-MED w Toruniu – dawna siedziba Inspektoratu Kolei Królewskiej, obecnie przychodnia lekarska, która jest spadkobierczynią tradycji lecznictwa kolejowego w Toruniu. Budynek wpisany do gminnej ewidencji zabytków pod nr 2107.

Budynek Szpitala Psychiatrycznego w Toruniu – dawny Szpital Dobrego Pasterza, obecnie wchodzi w skład Szpitala Psychiatrycznego w Toruniu.

Budynek Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu – Zakład Opiekuńczo-Leczniczy prowadzony przez siostry serafitki w Toruniu.
Budynki Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Toruniu – dawny kompleks szpitalny Twierdzy Toruń, obecnie siedziba Specjalistycznej Przychodni Wojskowej w Toruniu.

Hospicjum dla Dzieci Nadzieja w Toruniu - niepubliczny zakład opieki paliatywnej dla dzieci w Toruniu. Organem prowadzącym placówkę jest Fundacja Społeczno-Charytatywna „Pomoc Rodzinie i Ziemi”.

Hospicjum Światło im. Jana Pawła II w Toruniu – zespół opieki paliatywnej z siedzibą w Toruniu. Jeden z pierwszych tego typu ośrodków w Polsce.

Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu – samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej w Toruniu. Należy do najstarszych i największych przychodni w tym mieście.

Regionalne Centrum Stomatologii w Toruniu – ośrodek pełniący funkcję lecznicze oraz dydaktyczno-naukowe w Toruniu.

Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Toruniu – ośrodek pełniący funkcję lecznicze oraz dydaktyczno-naukowe w Toruniu.

Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu – publiczny szpital specjalistyczny, drugi co do wielkości w mieście, przyjmuje rocznie ponad 14 tysięcy pacjentów.

Stacja Ratownictwa Medycznego w Toruniu – zespoły ratownictwa medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Szpital Cito Care w Toruniu – niepubliczny zakład opieki zdrowotnej w Toruniu.

Szpital Specjalistyczny Matopat w Toruniu – niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, przyjmujący rocznie ponad 3 tysiące pacjentów.

Budynek Instytutu Psychologii UMK w Toruniu – dawna przychodnia lekarska i pół sanatorium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, obecnie siedziba Instytutu Psychologii.

Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu – publiczny szpital w Toruniu, jedyny tego typu w województwie kujawsko-pomorskim, przyjmuje rocznie ponad 3 tysiące pacjentów.

Wojewódzki Szpital Zespolony-Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Toruniu – publiczny szpital specjalistyczny, jeden z dwóch szpitale o takim profilu leczenia w województwie kujawsko-pomorskim, którego organem prowadzącym jest samorząd województwa.

Wojewódzki Szpital Zespolony – Szpital Psychiatryczny w Toruniu - publiczny szpital specjalistyczny lecznictwa psychiatrycznego, przyjmuje rocznie 2 tysiące pacjentów.

Wojewódzki Szpital Zespolony – Szpital Specjalistyczny dla Dzieci i Dorosłych w Toruniu – publiczny szpital specjalistyczny, jeden z dwóch szpitali o takim profilu leczenia w województwie kujawsko-pomorskim, którego organem prowadzącym jest samorząd województwa, przyjmuje rocznie 10 tysięcy pacjentów.

Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu – największy publiczny szpital w mieście, przyjmuje rocznie ponad 95 tysiące pacjentów.