Barokowe kamienice na Starym Rynku we WłocławkuW
Barokowe kamienice na Starym Rynku we Włocławku

Barokowe kamienice na Starym Rynku we Włocławku – dwie kamienice usytuowane na Starym Rynku we Włocławku oznaczone numerami 14 i 15, zbudowane między XVI a XVIII wiekiem. Swoją nazwę zawdzięczają barokowym szczytom ujętym we faliste spływy. Są jednymi z nielicznych zachowanych we Włocławku budynków pochodzących z XVIII wieku oraz przykładów mieszczańskiej kamienicy barokowej. Obecnie, wraz z trzecią kamienicą przy ul. Szpichlernej 19 zbudowaną w latach 50. XIX wieku, stanowią siedzibę Muzeum Historii Włocławka, oddziału Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. 10 grudnia 1985 roku zostały wpisane do rejestru zabytków.

Kościół Trójcy Świętej w ByszewieW
Kościół Trójcy Świętej w Byszewie

Kościół Świętej Trójcy w Byszewie i Sanktuarium Matki Boskiej Byszewskiej Królowej Krajny – kościół parafialny rzymskokatolickiej parafii Trójcy Świętej w Byszewie w diecezji pelplińskiej. W Sanktuarium znajduje się koronowany w 1966 wizerunek Matki Boskiej Królowej Krajny.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w GórskuW
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku – świątynia rzymskokatolicka należąca do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku. Pierwotnie była kościołem ewangelickim. Jest wpisana na rejestru zabytków.

Barokowy zespół pojezuicki w GrudziądzuW
Barokowy zespół pojezuicki w Grudziądzu

Barokowy zespół pojezuicki w Grudziądzu – kościół św. Franciszka Ksawerego i dawne kolegium jezuickie, obecnie ratusz – siedziba Urzędu Miejskiego. Zbudowane w XVII-XVIII w., znajdują się w centrum miasta, na północny zachód od Rynku, w sąsiedztwie kościoła farnego.

Kościół i klasztor benedyktynek w GrudziądzuW
Kościół i klasztor benedyktynek w Grudziądzu

Kościół i klasztor benedyktynek w Grudziądzu – obecnie kościół parafialny Ducha Świętego i muzeum.

Kościół i klasztor Reformatów w GrudziądzuW
Kościół i klasztor Reformatów w Grudziądzu

Kościół i klasztor reformatów w Grudziądzu przy ul. Wybickiego, obecnie więzienie.

Ratusz w GrudziądzuW
Ratusz w Grudziądzu

Ratusz w Grudziądzu - wzniesiony w okresie 1648 - 1723 jako kolegium jezuickie, w latach 1781 - 1897 był szkołą świecką. Od roku 1897 jest siedzibą władz miejskich.

Kolegiata Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu KrajeńskimW
Kolegiata Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim

Kolegiata Kamień­ska pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim – kościół barokowy wybudowany w latach 1720-1722 na zrębie murów wcześniejszego kościoła renesansowego.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w KcyniW
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni – jeden z dwóch rzymskokatolickich kościołów parafialnych w Kcyni, w powiecie nakielskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Należy do dekanatu Kcynia diecezji bydgoskiej.

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w KoronowieW
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koronowie

Bazylika kolegiacka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koronowie, zwana także bazyliką Koronowską lub kolegiatą Koronowską – rzymskokatolicki zabytkowy kościół przyklasztorny z XIII i XIV wieku – dawnego koronowieckiego opactwa cystersów. Gotycki kościół parafialny przebudowany później częściowo w stylu barokowym, należący do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Bydgoskiej w Koronowie.

Kościół św. Mikołaja w ŁabiszynieW
Kościół św. Mikołaja w Łabiszynie

Kościół Świętego Mikołaja w Łabiszynie – jeden z dwóch kościołów rzymskokatolickich w Łabiszynie, w powiecie żnińskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Mieści się na wzgórzu położonym na wschód od centrum miasta na prawym brzegu Noteci, w miejscu rozwidlenia dróg prowadzących do Barcina i Złotnik Kujawskich. Należy do dekanatu Łabiszyn. Do kościoła od północy przylega dawny klasztor reformatów, natomiast na wschód i północny wschód od niego, wzdłuż ulicy Cmentarnej, leży cmentarz parafialny.

Bazylika Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w MarkowicachW
Bazylika Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach

Bazylika Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw – kościół parafialny, bazylika mniejsza i sanktuarium maryjne znajdujące się we wsi Markowice, w województwie kujawsko-pomorskim. Należy do dekanatu inowrocławskiego I archidiecezji gnieźnieńskiej.

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w NieszawieW
Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Nieszawie

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego – świątynia pofranciszkańska znajdująca się w Nieszawie, w powiecie aleksandrowskim, w województwie kujawsko-pomorskim.

Kościół Matki Bożej Bolesnej w OborachW
Kościół Matki Bożej Bolesnej w Oborach

Kościół Matki Bożej Bolesnej w Oborach – kościół katolicki, karmelitańskie sanktuarium maryjne położone w Oborach.

Zespół pałacowo-parkowy w OstromeckuW
Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku

Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku – zespół rezydencjalny, obejmujący dwa pałace i park, zlokalizowany w Ostromecku, od 1996 roku jest własnością miasta Bydgoszczy. Stanowi regionalny ośrodek kulturalny i rekreacyjny. Mieści m.in. muzeum zabytkowych fortepianów.

Kalwaria PakoskaW
Kalwaria Pakoska

Kalwaria Pakoska − zespół 25 kaplic pasyjnych w Pakości wraz z Klasztorem franciszkanów pw. św. Bonawentury, nazywana Kujawską Jerozolimą.

Klasztor franciszkanów w PakościW
Klasztor franciszkanów w Pakości

Klasztor franciszkanów w Pakości – klasztor franciszkanów, wchodzący w skład prowincji wielkopolskiej, na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej, w Pakości w województwie kujawsko-pomorskim.

Sanktuarium Maryjne w RywałdzieW
Sanktuarium Maryjne w Rywałdzie

Sanktuarium Maryjne w Rywałdzie – barokowy kościół i klasztor oo. kapucynów w Rywałdzie, ok. 3 km od Radzynia Chełmińskiego. Miejsce kultu Matki Bożej Rywałdzkiej.

Kościół św. Wojciecha w SadkachW
Kościół św. Wojciecha w Sadkach

Kościół świętego Wojciecha – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem.

Kościół św. Barbary w StarogrodzieW
Kościół św. Barbary w Starogrodzie

Kościół świętej Barbary – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem.

Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny w StrzelnieW
Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny w Strzelnie

Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny w Strzelnie – trójnawowa bazylika z transeptem i zamkniętym apsydą prezbiterium. Należał do opactwa norbertanek. Budowę kościoła z granitowych kostek rozpoczęto w XII wieku i ukończono dopiero w połowie XIII wieku. W 1216 miała miejsce jego uroczysta konsekracja. W późniejszym czasie kościół zbarokizowano. Od 2018 pomnik historii

Kościół św. Anny w TrutowieW
Kościół św. Anny w Trutowie

Kościół św. Anny w Trutowie – świątynia rzymskokatolicka w Trutowie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w WięcborkuW
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku – rzymskokatolicki kościół parafialny w Więcborku, w powiecie sępoleńskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Mieści się przy południowo-wschodnim narożniku Placu Jana Pawła II (rynku), na wzniesieniu opadającym w stronę południową ku jezioru Więcborskiemu. Należy do dekanatu Sępólno Krajeńskie.

Kościół Wszystkich Świętych i klasztor Franciszkanów reformatów we WłocławkuW
Kościół Wszystkich Świętych i klasztor Franciszkanów reformatów we Włocławku

Kościół Wszystkich Świętych i klasztor Franciszkanów reformatów we Włocławku – rzymskokatolicki kościół parafialny i klasztor franciszkanów reformatów we Włocławku, przy ulicy Brzeskiej, róg Placu Wolności.

Klasztor w ZamartemW
Klasztor w Zamartem

Klasztor w Zamartem − dom zakonny karmelitów bosych w Zamartem w powiecie sępoleńskim, w województwie kujawsko-pomorskim, na terenie diecezji pelplińskiej. Jest domem nowicjackim, siedzibą parafii pw. Narodzenia NMP.