
Ratusz w Bolkowie – klasycystyczny budynek, wzniesiony w 1670 roku i przebudowany w roku 1828. Obecnie jest siedzibą władz miasta Bolkowa.
Zespół dawnego kościoła ewangelickiego w Bystrzycy Kłodzkiej – kościół ewangelicki i szkoła parafialna, wzniesione w latach 1834-1835, obecnie siedziba muzeum filumenistycznego.

Kościół Matki Bożej Różańcowej – polskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu dolnośląskiego diecezji wrocławskiej
Kościół Świętej Heleny w Głogowie – zabytkowy kościół filialny znajdujący się w opuszczonej dzielnicy Głogowa – Wróblinie Głogowskim. Należy do parafii Bożego Ciała w Brzegu Głogowskim.

Początki głogowskiego ratusza sięgają końca XIII wieku, czyli czasów lokacji miasta przez Konrada I głogowskiego, kiedy wybudowano wieżę-strażnicę. Z czasem obiekt rozbudowano i w 1349 w Głogowie powstał dwuskrzydłowy, murowany ratusz. Budynek zniszczyły jednak pożary w latach 1420 i 1433. Największy pożar miał miejsce w roku 1574, po którym ratusz odbudowany został w stylu renesansowym, a wieżę zwieńczono hełmem. Widok obiektu z tego okresu uwiecznił w XVIII wieku na rysunku Friedrich Bernhard Werner, który opublikowano w dziele Topographia Seu Compendium Silesiae.

Kościół Matki Bożej Królowej Polski – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Głuszyca diecezji świdnickiej.
Kościół poewangelicki – dawna świątynia protestancka znajdująca się w mieście Kąty Wrocławskie, w powiecie wrocławskim, w województwie dolnośląskim. Stoi przy Rynku.

Ratusz w Kowarach – klasycystyczna budowla wzniesiona w latach 1786-1789, na fundamentach wcześniejszego ratusza. Obecnie siedziba władz miasta.
Ratusz w Lubawce – został wzniesiony w latach 1723-1725 w stylu klasycystycznym, w kolejnych latach został zniszczony w pożarze, a następnie odbudowany. Obecnie jest siedzibą władz miejskich Lubawki.

Kościół św. Jana Chrzciciela – rzymskokatolicki kościół filialny parafii Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich znajdujący się w Miedziance w diecezji legnickiej.
Kościół świętego Krzyża – kościół filialny należący do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sycowie i Międzyborzu.
Kościół świętego Michała Archanioła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Milicz archidiecezji wrocławskiej.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – rzymskokatolicki kościół parafialny parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa znajdujący się w Mysłakowicach w diecezji legnickiej.

Ratusz w Oleśnicy - pierwszy ratusz w mieście wybudowano w pierwszej połowie XV wieku, był wielokrotnie niszczony i przerabiany. Podczas przebudowy w roku 1826 uzyskał obecny klasycystyczny wygląd. Po zniszczeniach wojennych, został odbudowany w roku 1964. Obecnie jest siedzibą władz miejskich Oleśnicy.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Oława archidiecezji wrocławskiej.

Ratusz w Oławie – neoklasycystyczna budowla wzniesiona w roku 1823 według projektu Karola Schinkla. Budynek przebudowywano w latach 1910-1915, oraz w roku 1924. Obecnie ratusz jest siedzibą władz miasta oraz Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej i biblioteki.

Ratusz w Prochowicach – klasycystyczny budynek wzniesiony w roku 1642, w latach późniejszych wielokrotnie niszczony i przebudowywany, ostatnio w roku 1769. Obecnie ratusz jest siedzibą Urzędu Miasta i Gminy Prochowice.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół filialny w Psarach, powiat oławski, województwo dolnośląskie. Świątynia należy do parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach w dekanacie Brzeg południe, archidiecezji wrocławskiej. Dnia 20 października 1964 roku, pod numerem A/1294/1160 kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego.

Ratusz we Wiązowie – klasycystyczna budowla, wzniesiona w latach 1665-1668, ulokowana pośrodku rynku. W czasach późniejszych budynek był niszczony i odbudowywany, w obecnym kształcie jest od roku 1872. Obecnie ratusz jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych miasta.
Kościół Apostołów Jana i Piotra w Sycowie – kościół ewangelicko-augsburski znajdująca się w mieście Syców przy placu Królowej Jadwigi.

Ratusz w Świebodzicach – klasycystyczna budowla wzniesiona w latach 1779-1781, według projektu Christiana Valentina Schulze. Ratusz został przebudowany na początku XX wieku, obecnie jest siedzibą władz miejskich Świebodzic.

Kościół św. Andrzeja w Trzebieszowicach – klasycystyczny, neogotycyzujący jednonawowy kościół znajdujący się w Trzebieszowicach. Siedziba rzymskokatolickiej parafii św. Andrzeja Apostoła w Trzebieszowicach. Obecną budowlę wystawiono w 1813 roku, gotycka wieża to pozostałość wcześniejszej budowli. Świątynia, jeden z najwcześniejszych przykładów architektury neogotyckiej w regionie, posiada ostrołukowe okna.

Kościół Świętej Barbary – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem.

Ratusz we Wleniu – klasycystyczny budynek wzniesiony w latach 1823-1824 na środku rynku. Obecnie jest siedzibą władz miejskich Wlenia.

Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem.

Kościół poewangelicki – dawna świątynia protestancka znajdująca się we wsi Zawonia, w powiecie trzebnickim, w województwie dolnośląskim.

Ratusz w Złotoryi – klasycystyczny budynek wzniesiony w latach 1842-1852, remontowany w roku 1897 i w XX wieku. Obecnie budowla jest siedzibą Banku Spółdzielczego i Urzędu Skarbowego.
Kościół ewangelicki w Żeliszowie – nieużywany od 1945 kościół ewangelicki, zabytek epoki wczesnego klasycyzmu. Znajduje się na południowo-zachodnim skraju miejscowości Żeliszów w powiecie bolesławieckim.