Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem
Kościół Trójcy Przenajświętszej – rzymskokatolicki kościół parafialny z XIV wieku, przebudowany w XIX wieku w Będzinie, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych śląskiego, należący do dekanatu będzińskiego diecezji sosnowieckiej.
Zamek Będziński – średniowieczna warownia obronna wzniesiona w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Małopolsce, 4,5 km od granicy ze Śląskiem, na wzgórzu nad Czarną Przemszą; wielokrotnie niszczona, odbudowana w 1956.

Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bielsku-Białej – zabytkowy kościół katolicki w Bielsku-Białej, znajdujący się w dzielnicy Stare Bielsko, przy ul. św. Stanisława. Jest kościołem parafialnym i należy do diecezji bielsko-żywieckiej. Został zbudowany w stylu gotyckim ok. roku 1380 i jest najstarszą budowlą sakralną w mieście.
Kościół św. Trójcy w Bielsku-Białej – zabytkowy kościół rzymskokatolicki w Bielsku-Białej, znajdujący się na Górnym Przedmieściu, przy ul. Sobieskiego. Jest kościołem parafialnym i należy do diecezji bielsko-żywieckiej (Dekanat Bielsko-Biała I – Centrum. Do 2014 roku pełnił funkcję kościoła garnizonowego. Powstał w stylu późnogotyckim w latach 1604–1608 i był kilkakrotnie przebudowywany.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bytomiu – murowany kościół rzymskokatolicki z około 1231 roku w Bytomiu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach – rzymskokatolicki kościół parafialny z XV–XVI wieku w Gliwicach-Śródmieściu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Kościół św. Bartłomieja w Gliwicach – kościół parafialny w Gliwicach w dzielnicy Szobiszowice.
Kościół świętego Wacława – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem.
Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kamieńcu – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Kamieńcu, w dekanacie Pyskowice, w diecezji gliwickiej.
Kaplica zamkowa pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego – wybudowana pod koniec XIII w., mieści się we wschodnim skrzydle zamku w Raciborzu-Ostrogu. Budowla pierwotnie wybudowana w stylu gotyckim, posiada jednak elementy barokowe i neogotyckie.
Kościół św. Marii Magdaleny i Bożego Ciała – zabytkowy kościół znajdujący się w Koziegłowach.

Kościół Świętego Jakuba Apostoła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Krzepice archidiecezji częstochowskiej.
Kościół świętego Marcina – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu lelowskiego diecezji kieleckiej.
Kościół Świętego Mikołaja w Mikołowie-Bujakowie – rzymskokatolicki kościół parafialny w Mikołowie, w dzielnicy Bujaków, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Mikołów archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy księdza Górka. Stanowi Sanktuarium Matki Bożej Bujakowskiej.

Kościół Świętego Mikołaja – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Żarki archidiecezji częstochowskiej.

Zamek Ogrodzieniec – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Zamek został wybudowany w XIV – XV w. przez ród Włodków Sulimczyków.

Kościół Świętego Wawrzyńca – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Orzesze archidiecezji katowickiej.

Kościół świętego Jana Chrzciciela i świętego Jana Ewangelisty – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu pilickiego diecezji sosnowieckiej.
Kościół św. Jerzego w Puńcowie – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Puńcowie, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Goleszów diecezji bielsko-żywieckiej.
Kościół pw. św. Jakuba – podominikański kościół pochodzący z XV wieku, który znajduje się na rynku w Raciborzu.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu – rzymskokatolicki kościół parafialny w Raciborzu, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Racibórz diecezji opolskiej. Mieści się przy ulicy Adama Mickiewicza. To tzw. kościół farny – najstarszy w Raciborzu.
Kościół akademicki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rybniku – rzymskokatolicki kościół akademicki w Rybniku. Należy do dekanatu Rybnik archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Gliwickiej. To najmniejszy a zarazem najstarszy kościół w Rybniku. Przez cały rok odprawiane są tu Msze święte w niedzielę o godz. 20.00, dodatkowo - od października do czerwca o godz. 11.00.

Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie – niezachowany XIII-wieczny zamek obronny, którego ruiny znajdują się na terenie dzisiejszego miasta Sławków w województwie śląskim.

Stary kościół Świętego Marcina w Tarnowskich Górach-Starych Tarnowicach – jeden z zabytkowych kościołów w Tarnowskich Górach, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Stare Tarnowice diecezji gliwickiej. Mieści się przy ulicy Niedziałkowskiego, w dzielnicy Stare Tarnowice.

Zespół klasztorny franciszkanów w Wodzisławiu Śląskim – dawny zespół klasztorny zakonu franciszkanów założony przez księcia opolsko-raciborskiego Władysława, składający się z gotyckiego kościoła Świętej Trójcy oraz barokowego budynku klasztornego.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach – rzymskokatolicki kościół parafialny z XV wieku w Zbrosławicach w powiecie tarnogórskim, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu żarnowieckiego diecezji kieleckiej.
Kościół Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach – rzymskokatolicki kościół parafialny parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba. Znajduje się na śródmieściu tuż przy rynku. To tzw. kościół farny – najstarszy w mieście.

Konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Jerozolimskiego w Żywcu – świątynia zbudowana w XV wieku. z wysoką wieżą, ozdobiona u szczytu galerią, rozbudowana w latach 1582-1583. Wśród cennych dzieł gotycka płaskorzeźba Zaśnięcia Matki Boskiej z około 1500. Wystrój wnętrza barokowy. Dawniej kościół parafialny, od 1992 konkatedra diecezji bielsko-żywieckiej.