Zamek w BędzinieW
Zamek w Będzinie

Zamek Będziński – średniowieczna warownia obronna wzniesiona w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Małopolsce, 4,5 km od granicy ze Śląskiem, na wzgórzu nad Czarną Przemszą; wielokrotnie niszczona, odbudowana w 1956.

Zamek w Białej CerkwiW
Zamek w Białej Cerkwi

Zamek w Białej Cerkwi, zamek starostów białocerkiewskich – niezachowany średniowieczny zamek położony w Białej Cerkwi, nad Rosią.

Zamek w BobrownikachW
Zamek w Bobrownikach

Zamek w Bobrownikach – zamek obronny w Bobrownikach, wzniesiony prawdopodobnie przez piastowskiego księcia dobrzyńskiego Władysława Garbatego. Po wojnach polsko – krzyżackich siedziba starosty. Od XVIII wieku w ruinie.

Zamek w BratianieW
Zamek w Bratianie

Zamek w Bratianie – ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego w Bratianie w powiecie nowomiejskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Zamek w BrodnicyW
Zamek w Brodnicy

Zamek w Brodnicy – ufortyfikowany zamek krzyżacki w Brodnicy.

Zamek w CzarnemW
Zamek w Czarnem

Zamek w Czarnem – zamek pokrzyżacki znajdujący się dzisiaj w stanie ruiny. Znajduje się w mieście Czarne, nad rzeką Czernicą, w województwie pomorskim.

Zamek w CzerkasachW
Zamek w Czerkasach

Zamek w Czerkasach – średniowieczny zamek położony w Czerkasach, nad Dnieprem, niegdyś należący do starostów czerkawskich.

Zamek w CzłuchowieW
Zamek w Człuchowie

Zamek człuchowski – zamek krzyżacki położony w Człuchowie, drugi po Malborku pod względem wielkości zamek Zakonu. Był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu, siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Rezydował w nim Ulrich von Jungingen i Konrad von Wallenrode.

Zamek w CzorsztynieW
Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie – ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.

Zamek w DobczycachW
Zamek w Dobczycach

Zamek królewski w Dobczycach – położony na skalistym wzgórzu nad Rabą, a ściślej nad Jeziorem Dobczyckim, powstałym ze spiętrzenia wód Raby. Zapora jeziora wsparta jest o wzgórze zamkowe.

Zamek w GniewieW
Zamek w Gniewie

Zamek w Gniewie – zamek zbudowany przez Zakon krzyżacki na planie czworoboku po 1290 roku i rozbudowany w XIV i XV wieku, następnie od połowy XV do 1772 roku siedziba polskich starostów, w 1664 roku należał do starostwa gniewskiego.

Zamek w GolubiuW
Zamek w Golubiu

Zamek w Golubiu – czteroskrzydłowy konwentualny zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem, obecnie w granicach miasta Golub-Dobrzyń; zachowany w stylu gotycko-renesansowym, należał do starostwa golubskiego w 1664 roku.

Zamek w KoleW
Zamek w Kole

Zamek w Kole – warowny zamek wzniesiony na polecenie króla Kazimierza Wielkiego po 1365 roku. Zamek zabezpieczał drogę prowadzącą z Wielkopolski w kierunku Łęczycy przez dolinę Warty. Budowla znajduje się na sztucznym wzniesieniu w zakolu Warty. W czasach jej wznoszenia, rzeka posiadała w tym rejonie liczne odnogi, które często wylewały, skutecznie wzmacniając jego walory obronne.

Zamek w KorsuniuW
Zamek w Korsuniu

Zamek w Korsuniu – zamek na planie czworokąta z czterema narożnymi bastionami. Znajdował się na wschód od pałacu i na południe od rynku.

Zamek w KowaluW
Zamek w Kowalu

Zamek w Kowalu – nieistniejący już drewniany zamek królewski znajdujący się w Kowalu, w drugiej połowie XVI wieku należał do starostwa kowalskiego.

Zamek w KrzepicachW
Zamek w Krzepicach

Zamek w Krzepicach – nieistniejący obecnie niewielki zamek królewski zbudowany z cegły w połowie XIV w. w Krzepicach. Przebudowany w XVI w. w stylu renesansowym i otoczony w XVII w. fortyfikacjami bastionowymi. Zniszczony w XIX w.

Zamek w LanckoronieW
Zamek w Lanckoronie

Zamek w Lanckoronie – ruiny średniowiecznego zamku na Lanckorońskiej Górze, na północ od Lanckorony w województwie małopolskim.

Zamek w MiędzyrzeczuW
Zamek w Międzyrzeczu

Piastowski Zamek Królewski w Międzyrzeczu – otoczona fosą średniowieczna twierdza obronna wzniesiona ok. 1350 r. w Międzyrzeczu przez Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu warownego z drugiej połowy IX wieku, zlokalizowana na pagórze o wysokości 55 m n.p.m., w widłach dwóch rzek – Obry i Paklicy. Wchodzi w skład Międzyrzeckiego Kompleksu Muzealnego, administrowanego przez dyrektora Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu.

Zamek w Olsztynie (województwo śląskie)W
Zamek w Olsztynie (województwo śląskie)

Zamek w Olsztynie – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Olsztyn w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim.

Zamek w PokrzywnieW
Zamek w Pokrzywnie

Zamek w Pokrzywnie – krzyżacki zamek komturski w Pokrzywnie, siedziba komturów pokrzywieńskich. Obecnie w stanie ruiny. Należał w 1664 roku do starostwa pokrzywnickiego.

Zamek w RabsztynieW
Zamek w Rabsztynie

Zamek w Rabsztynie – ruiny zamku wybudowanego na Wzgórzu Rabsztyńskim na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Rabsztyn w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim. Wchodził w skład tzw. Orlich Gniazd.

Zamek w SamborzeW
Zamek w Samborze

Zamek w Samborze – zamek wzniesiony przez ród książąt ruskich.

Zamek Drahim w Starym DrawskuW
Zamek Drahim w Starym Drawsku

Zamek Drahim w Starym Drawsku – pozostałości warownego zamku joannitów, wzniesionego w latach 1360–1366, w Starym Drawsku, gm. Czaplinek, woj. zachodniopomorskim. Ruiny wpisane zostały w 1959 do rejestru zabytków.

Zamek w TykocinieW
Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie – zamek królewski z XV wieku położony na prawym brzegu rzeki Narwi w miejscowości Tykocin w województwie podlaskim.

Zamek KiszewskiW
Zamek Kiszewski

Zamek Kiszewski – wieś położona na terenie Kaszub w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Stara Kiszewa na pograniczu kaszubsko-kociewskim przy drodze wojewódzkiej nr 214 i nad Wierzycą. Od roku 1466 był siedzibą polskiego starosty.

Zamek w BarzeW
Zamek w Barze

Zamek w Barze – twierdza zbudowana na Kresach południowo-wschodnich, w miejscu granicznym między szlakami kuczmańskim i czarnym, wiążąca rejony systemu obronnego Rzeczypospolitej.

Zamek w CzehryniuW
Zamek w Czehryniu

Zamek w Czehryniu – zamek wybudowany przez Aleksandra Wiśniowieckiego, starostę czerkaskiego na Górze Czehryńskiej nad Tiasminą.

Zamek w MalborkuW
Zamek w Malborku

Zamek w Malborku – zamek w Malborku, na prawym brzegu Nogatu, wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki. Początkowo konwentualna siedziba komtura, w latach 1309–1457 siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych, w latach 1457–1772 rezydencja królów Polski, od 1466 siedziba władz Prus Królewskich, od 1568 siedziba Komisji Morskiej, w 1772 zajęty przez administrację Królestwa Prus i zdewastowany w latach 1773–1804; rekonstruowany w latach 1817–1842 i 1882–1944, zniszczony w 1945, ponownie rekonstruowany od 1947; w 1949 wpisany do rejestru zabytków, w 1994 uznany za pomnik historii, w 1997 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; od 1961 siedziba Muzeum Zamkowego w Malborku.

Zamek w PuckuW
Zamek w Pucku

Zamek w Pucku – zamek krzyżacki, który zbudowany został w Pucku przez Krzyżaków w końcu XIV lub na początku XV wieku. Zachowany w formie szczątkowych ruin.

Zamek w ŚniatynieW
Zamek w Śniatynie

Zamek w Śniatynie – zbudowany w XV w. przez Michała Mużyło Buczackiego.

Zamek w ZawichościeW
Zamek w Zawichoście

Zamek w Zawichoście – zamek królewski wzniesiony w Zawichoście przez Kazimierza Wielkiego. Nie zachował się do czasów współczesnych.