
Pomnik Anonimowego Przechodnia – wrocławski pomnik odsłonięty w nocy z 12 na 13 grudnia 2005 składający się z czternastu odlanych z brązu postaci ludzkich naturalnej wielkości, stojących po obu stronach ulicy Świdnickiej w miejscu, w którym krzyżuje się ona z ulicą Piłsudskiego.
Pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego – płyta upamiętniająca powstańców getta warszawskiego znajdująca się na placu Bohaterów Getta we Wrocławiu.
Pomnik Bohaterów Powstania Węgierskiego – pomnik we Wrocławiu, upamiętniający powstańców węgierskich z 1956 roku. Pomnik położony jest w obrębie Nadodrza, w ciągu Bulwaru Słonecznego biegnącego wzdłuż północnego brzegu Odry Północnej, a na południe od Trasy Mieszczańskiej. Autorem pomnika jest Monika Molenda. Odsłonięcie pomnika przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz ambasadora Węgier Michaly Györa miało miejsce 2 listopada 2006 r., w 50. rocznicę wydarzeń na Węgrzech.

Pomnik Bolesława Chrobrego we Wrocławiu – pomnik konny Bolesława Chrobrego według projektu Doroty Korzeniewskiej, Macieja Albrzykowskiego i Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej, wzniesiony we Wrocławiu na ulicy Świdnickiej i odsłonięty 15 września 2007 roku.

Pomnik Dietricha Bonhoeffera we Wrocławiu – pomnik ewangelickiego pastora i antyfaszysty niemieckiego Dietricha Bonhoeffera we Wrocławiu, przy kościele św. Elżbiety.

Chaczkar we Wrocławiu – ormiańska kamienna stela, odsłonięta 21 września 2012 roku, umieszczona na skwerze przy ul. Janickiego we Wrocławiu.

Pomnik Fryderyka Chopina we Wrocławiu – pomnik znajdujący się we Wrocławiu w Parku Południowym, został wzniesiony dla upamiętnienia pobytów i występu Fryderyka Chopina we Wrocławiu. Autorem rzeźby jest Jan Kucz. Pomnik został odsłonięty 5 września 2004 roku.
Pomnik bogini Diany we Wrocławiu – zrekonstruowany pomnik bogini Diany we Wrocławiu w Parku Szczytnickim.
Figura Matki Boskiej z dzieciątkiem i św. Jana Nepomucena – XVIII-wieczna rzeźba w stylu barokowym przedstawiająca Maryję z dzieciątkiem oraz sceny z życia świętego Jana Nepomucena i jego postać z krucyfiksem. Znajduje się ona na pl. Świętojańskim przed zamkiem w Leśnicy. Jest to jeden z nielicznych zabytków Leśnicy, osiedla Wrocławia.

Pomnik hrabiego Aleksandra Fredry – pomnik znajdujący się we Wrocławiu na południowej pierzei wrocławskiego Rynku.
Głaz Galla Anonima – pomnik wzniesiony we Wrocławiu na terenie I Liceum Ogólnokształcącego, dawny pomnik Korpusu Friesena..

Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi Wodnej, to pamiątkowy pomnik poświęcony pracownikom Odrzańskiej Drogi Wodnej, który powstał w 1983 roku. Zaprojektowany został przez plastyka Stanisława Mikinę. Podstawowym, centralnym elementem kompozycji jest głaz narzutowy wydobyty w 1917 roku podczas budowy nowych kanałów wodnych: Żeglugowego i Powodziowego. Wokół niego ustawiono elementy związane symbolicznie z żeglugą: kotwicę, śrubę okrętową, maszt i kod flagowy. Całość umieszczona na niewielkim kopcu otoczona jest grupą drzew. Pomnik znajduje się pod opieką Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Przybliżone wymiary głazu wynoszą: 4 m x 3 m, przy wysokości około 2 m. Jest on osadzony na fundamencie wykonanym z betonu. Na nim widnieje prostokątny ślad w miejscu, w którym osadzona była tablica wykonana z brązu, na której widniała inskrypcja: Pracownikom Odrzańskiej Drogi Wodnej - jej budowniczym, stoczniowcom, marynarzom i portowcom, którzy swoim trudem ożywili Odrę dla Polski. Społeczeństwo miasta Wrocławia, Czerwiec 1983 r.. Odsłonięcie tablicy miało miejsce w dniu 24 czerwca 1983 roku, w ramach obchodów Dni Morza oraz 65-lecia Dyrekcji Dróg Wodnych przy Ministerstwie Komunikacji.

Iglica – stalowa iglica we Wrocławiu, w Parku Szczytnickim, w pobliżu Hali Stulecia (Ludowej), wzniesiona w 1948 z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych (WZO); konstrukcja mierzy 90,3 metra.
Kamienie Stulecia – słupy z granitu ustawione na przełomie XIX i XX stulecia przy drogach wylotowych z Wrocławia przy ówczesnych granicach miasta. Zaprojektował je najprawdopodobniej Karl Klimm, a ufundowały – na pamiątkę nadchodzącego XX stulecia – władze miejskie. Ustawiono ich w latach 1900–1901 sześć: przy drodze wylotowej na północ w stronę Trzebnicy, przy drodze na południe w kierunku Świdnicy, przy drodze na wschód w kierunku Jelcza, przy drodze na północny wschód w stronę Psiego Pola, na południowy wschód w stronę Oławy oraz przy drodze na zachód w stronę Legnicy. Do czasów współczesnych zachowały się tylko trzy pierwsze z wymienionych powyżej. Na początku 2012 roku, podczas prac ziemnych przy ul. Kłokoczyckiej znaleziono fragmenty kolejnego, czwartego słupa granicznego, który pierwotnie stał przy al. Kromera wiodącej z Wrocławia na północny wschód – przez Psie Pole do Oleśnicy.

Kamień pamiątkowy ku czci Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne – granitowy głaz narzutowy usytuowany na Placu Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, poświęcony pamięci bojowników o wyzwolenie narodowe i społeczne. Został odsłonięty 24 marca 1946 r., z okazji I Zjazdu Uczestników Walki Zbrojnej o Niepodległość i Demokrację, który odbył się w ramach Roku Kościuszkowskiego, obchodzonego w 1946 roku. Istnieją opinie, iż była to propagandowa próba włączenia Ziem Odzyskanych w tradycję polskiego czynu zbrojnego.

Kolumna Fryderyka Wilhelma II – pomnik wzniesiony we Wrocławiu w Parku Szczytnickim.

Pomnik Oskara Langego – wzniesiony we Wrocławiu u na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego.

Pomnik Jana Mikulicza-Radeckiego – pomnik wzniesiony obok wejścia do Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego i Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Obelisk ku Czci Pomordowanych Patriotów – pomnik znajdujący się we Wrocławiu na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Reymonta i ul. Kleczkowskiej. Upamiętnia ofiary nazizmu, zamordowane w pobliskim więzieniu.
Pomnik Pamięci Ofiar Nocy Kryształowej – wzniesiony we Wrocławiu u zbiegu ul. Łąkowej i Druckiego-Lubeckiego.
Pogodynka – wieża meteorologiczna położona we Wrocławiu przy ulicy Świdnickiej, po jej wschodniej stronie, na jej przecięciu z Promenadą Staromiejską, w pobliżu budynku dawnego Odwachu. Zbudowana została w latach 80 XIX wieku. Jej lokalizacja w miejscu przecięcia głównej ulicy handlowej oraz staromiejskiego parku i forma małej architektury, odzwierciedlała XIX wieczne kompozycje uzdrowiskowe. Budowla poddana została gruntownej konserwacji w latach 1984-1985.
Pomnik Pomordowanych na Kresach — pomnik wzniesiony we Wrocławiu przy ul. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Pomnik ma formę dwóch pylonów, a w prześwicie między nimi wyrzeźbiona jest stylizowana postać ukrzyżowanego Chrystusa. Na dole pylonów znajduje się napis: Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże... zapomnij o mnie". Na postawie pomnika znajdują się metalowe herby miast: Lwów, Stanisławów, Łuck i Tarnopol oraz metalowa tablica z napisem: Obywatelom polskim pomordowanym na kresach południowo-wschodnich w latach 1939-1947 przez organizację ukraińskich nacjonalistów OUN - Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Organizacje kresowe i kombatanckie. Wrocław. A.D. 1999. Z boków podstawy znajdują się metalowe tablice z napisami: "W kryptach pomnika złożona jest ziemia z mogił z 2000 miejscowości masowych mordów ludności polskiej ziemi: wołyńskiej, tarnopolskiej, lwowskiej, stanisławowskiej, lubelskiej, poleskiej i rzeszowsko-przemyskiej w latach 1939-1947" oraz "Pamięci Ukraińców którzy udzielali schronienia Polakom".

Powodzianka – pomnik autorstwa wrocławskiego rzeźbiarza Stanisława Wysockiego upamiętnia wysiłek wrocławian w walce z powodzią tysiąclecia w lipcu 1997. Przedstawia kobietę dźwigającą książki. Został odsłonięty w pierwszą rocznicę powodzi.

Pomnik Pomordowanych Profesorów Lwowskich – pomnik położony na skwerze profesora Kazimierza Idaszewskiego, przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, w otoczeniu kompleksu budynków Politechniki Wrocławskiej. Upamiętnia mord profesorów lwowskich dokonany po rozpoczęciu okupacji Lwowa przez III Rzeszę 4 lipca 1941 roku oraz 11 i 26 lipca 1941 roku.
Pomnik 6 Regimentu Artylerii Polowej – częściowo zrekonstruowany dawny pomnik wzniesiony we Wrocławiu na pl. św. Macieja.
Pomnik Rozstrzelanych Zakładników z Nowego Sącza – żelbetowa rzeźba plenerowa przy Alei Juliusza Słowackiego we Wrocławiu.

Pomnik Friedricha Schillera we Wrocławiu – pomnik znajdujący się we Wrocławiu w Parku Szczytnickim.

Pomnik "Solidarności" — pomnik wzniesiony we Wrocławiu na terenie Politechniki Wrocławskiej na Skwerze Solidarności przy ul. Norwida, między budynkami C2 i C6.

Pomnik Wspólnej Pamięci - monument poświęcony pamięci mieszkańców Wrocławia których mogiły zostały zlikwidowane w latach powojennych.

Pomnik Wyzwolenia Wrocławia – pomnik wzniesiony we Wrocławiu na Wzgórzu Słowiańskim.
Pomnik Zesłańcom Sybiru we Wrocławiu — pomnik według projektu artysty-rzeźbiarza Jarosława Perszko w ścisłej współpracy artystycznej z inżynierem architektem Czesławem Bieleckim wzniesiony we Wrocławiu na Skwerze Sybiraków obok placu Strzeleckiego. Sylwetka pomnika o wysokości 12 metrów przedstawia Krzyż łaciński przebijający mur.
Pomnik Zwycięstwa Żołnierza Polskiego – pomnik poświęcony zwycięstwu żołnierza polskiego w 1945 roku. Zbudowany został w 1948 roku przy ulicy Bernarda Pretficza we Wrocławiu.
Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego we Wrocławiu – pomnik, wzniesiony na Cmentarzu Żołnierzy Polskich w 1979 r., 9 lat po otwarciu cmentarza.