Zabytki w Lwówku ŚląskimW
Zabytki w Lwówku Śląskim

Zabytki w Lwówku Śląskim – poniżej przedstawione są zabytki chronione prawnie znajdujące się w granicach administracyjnych miasta Lwówek Śląski.

Agatowa Kamienica w Lwówku ŚląskimW
Agatowa Kamienica w Lwówku Śląskim

Agatowa Kamienica w Lwówku Śląskim – zabytkowa, renesansowa kamienica w Lwówku Śląskim 2 poł. XV w., dawny dom burmistrza.

Areszt Śledczy w Lwówku ŚląskimW
Areszt Śledczy w Lwówku Śląskim

Areszt Śledczy w Lwówku Śląskim – zlikwidowany areszt w Lwówku Śląskim. Budynek dawnego aresztu znajduje się przy ul. Zwycięzców 1c. Jest to obiekt zamknięty, nieudostępniony dla zwiedzających.

Basteja Archonattiego w Lwówku ŚląskimW
Basteja Archonattiego w Lwówku Śląskim

Basteja Archonattiego w Lwówku Śląskim – zabytkowy, dawny element średniowiecznych fortyfikacji miejskich. W XVI wieku został przebudowany i dostosowany do ówczesnych standardów wojennych. Basteja posiada otwory strzelnicze dostosowane do broni palnej i armat.

Baszta Bramy BolesławieckiejW
Baszta Bramy Bolesławieckiej

Baszta Bramy Bolesławieckiej – zabytkowa, średniowieczna budowla o charakterze obronnym w Lwówku Śląskim. Stanowi część dawnych fortyfikacji miejskich. Zlokalizowana jest w północnej części starego miasta, w pobliżu Lwóweckiego Ośrodka Kultury przy skrzyżowaniu ulic Bolesława Chrobrego, al. Wojska Polskiego i Przyjaciół Żołnierza.

Baszta Bramy LubańskiejW
Baszta Bramy Lubańskiej

Baszta Bramy Lubańskiej – zabytkowa, średniowieczna budowla o charakterze obronnym. Zbudowana w XIII wieku jako jedna z trzech wież broniących bram miejskich. Najwyższa z zachowanych baszt miejskich. Zlokalizowana jest w zachodniej części starego miasta w pobliżu Urzędu Miasta i Gminy Lwówek Śląski przy skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Orzeszkowej. Wpisana do rejestru zabytków pod nr 8 z 11 czerwca 1954 roku.

Bobrowy DomW
Bobrowy Dom

Bobrowy Dom – nieistniejąca willa w Lwówku Śląskim wybudowana na początku XX wieku według projektu Hansa Poelziga. Pozostałości tego budynku znajdują się pod adresem Polna 1.

Budynek Poczty Polskiej w Lwówku ŚląskimW
Budynek Poczty Polskiej w Lwówku Śląskim

Budynek Poczty Polskiej w Lwówku Śląskim – budynek biurowy w Lwówku Śląskim, w którym znajduje się Urząd Pocztowy nr 1 w Lwówku Śląskim.

Cmentarz Komunalny w Lwówku ŚląskimW
Cmentarz Komunalny w Lwówku Śląskim

Cmentarz komunalny w Lwówku Śląskim – największy cmentarz w Lwówku Śląskim, jeden z większych w powiecie lwóweckim. Został założony we wczesnych etapach funkcjonowania miasta. Cmentarz komunalny założono w końcówce XVIII wieku na tarasach z alejami lipowymi i figuruje w rejestrze zabytków. Jego powierzchnia wynosi 5,31 ha i planowana jest jego dalsza rozbudowa.

Dawna Komandoria Joannitów w Lwówku ŚląskimW
Dawna Komandoria Joannitów w Lwówku Śląskim

Dawna Komandoria Joannitów w Lwówku Śląskim – zabytkowa komandoria joannitów w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w Lwówku Śląskim przy ul. Kościelnej 29. Obiekt został wybudowany w 1728 r. w barokowym stylu przez miejscowego komtura zakonu, hr. Jana Józefa von Götzen w miejscu poprzedniej, renesansowej komandorii, o czym świadczy barokowy portal z kartuszem herbowym z 1728 r.

Dawna Słodownia w Lwówku ŚląskimW
Dawna Słodownia w Lwówku Śląskim

Dawna Słodownia – jeden z nieużytkowanych, doprowadzonych do ruiny, zabytkowych budynków industrialnych należących do gminy Lwówek Śląski znajdujący się w Lwówku Śląskim przy ul. Traugutta 6, naprzeciw Browaru Lwówek. W 2009 r. władze Lwówka Śląskiego po otrzymaniu nieużytkowanej słodowni od browaru, licząc na szybką odsprzedaż i łatwy zarobek, od kilkunastu lat bezskutecznie starają się pozbyć wystawionego na sprzedaż nieużywanego budynku browaru w północnej pierzei ul. Traugutta. W listopadzie 2018 r., dzięki inicjatywie mieszkańca Lwówka Śląskiego, zabytkowy budynek przemysłowy wpisano na listę Narodowego Instytutu Zabytków jako obiekt zabytkowy podlegający ochronie prawnej konserwatora zabytków. Od tego momentu burmistrz Lwówka Śląskiego, Mariola Szczęsna, postulowała za wyburzeniem zabytkowego obiektu. Dawniej, budynek ten służył za magazyn słodu, a przed II wojną światową należał do rodziny Hanke.

Fontanna z Czaplą w Lwówku ŚląskimW
Fontanna z Czaplą w Lwówku Śląskim

Fontanna z Czaplą – najokazalsza fontanna spośród czterech zlokalizowanych w Lwówku Śląskim. Fontanna wykonana jest z betonu. Fontanna znajduje się w południowej części Lwówka Śląskiego – na plantach przy klasztorze franciszkanów.

Fontanna z Lwem w Lwówku ŚląskimW
Fontanna z Lwem w Lwówku Śląskim

Fontanna z Lwem – jedna spośród trzech fontann zlokalizowanych na płycie lwóweckiego rynku. Fontanna wykonana jest z piaskowca i pochodzi z 1711 roku. Fontanna stoi w najbardziej reprezentacyjnej części Lwówka Śląskiego – w zachodniej części rynku miejskiego, przy placu Wolności.

Fontanna z Sową w Lwówku ŚląskimW
Fontanna z Sową w Lwówku Śląskim

Fontanna z Sową – najnowsza i najmniejsza fontanna spośród trzech zlokalizowanych na płycie lwóweckiego rynku. Fontanna wykonana jest z piaskowca. Autorem tej fontanny jest znany niemiecki architekt Hans Poelzig. Fontanna z Sową stoi w najbardziej reprezentacyjnej części Lwówka Śląskiego – w centralnej części rynku miejskiego, przy pl. Wolności.

Kamienica Ław Szewskich i Chlebowych w Lwówku ŚląskimW
Kamienica Ław Szewskich i Chlebowych w Lwówku Śląskim

Kamienica Ław Szewskich i Chlebowych w Lwówku Śląskim – zabytkowa, renesansowa kamienica w Lwówku Śląskim z 2 poł. XIII wieku, przebudowana w 1494 r, ulokowana w rynku w Lwówku Śląskim pod adresem plac Wolności 21. W budynku działa Apteka Ław Chlebowych. Nad północnym wejściem do budynku znajduje się nadproże portalu z emblematem cholewkarzy. Nad południowym wejściem, na wysokości drugiego piętra zachowało się godło piekarzy z 1494 r. w kształcie precla. W tympanon kościoła św. Franciszka z Asyżu w Lwówku Śląskim wmurowana została płaskorzeźba ukrzyżowania z Matką Boską i św. Janem Chrzcicielem, a nad nią drugi z zachowanych herbów cechu piekarzy lwóweckich, który został tu przeniesiony z ław chlebowych w rynku i w nienaruszonym stanie zdobi północną ścianę świątyni.

Kamienny Most na Bobrze w Lwówku ŚląskimW
Kamienny Most na Bobrze w Lwówku Śląskim

Kamienny Most na Bobrze w Lwówku Śląskim – most w Lwówku Śląskim nad Bobrem, będący częścią drogi wojewódzkiej nr 364 łączący Lwówek Śląski z Płakowicami.

Kaplica Świętego Krzyża w Lwówku ŚląskimW
Kaplica Świętego Krzyża w Lwówku Śląskim

Kaplica Świętego Krzyża w Lwówku Śląskim – późnogotycka kaplica w Lwówku Śląskim zbudowana w 1496 roku na czas przebudowy kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lwówku ŚląskimW
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lwówku Śląskim

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – usytuowany w zachodniej części starego miasta rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Lwówek Śląski diecezji legnickiej. Rzadki i szczególnie cenny przykład gotyckiego kościoła o wyraźnych reliktach architektury romańskiej, widocznych zwłaszcza w jego fasadzie, tworzącej dwuwieżowy masyw zachodni. Pierwotnie kościół był budowlą romańską. Lwówecki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedna z bardziej wiekowych świątyń na Śląsku. Kościół ten leży na szlaku romańskim i drodze świętego Jakuba. W latach 1281-1810 kościół znajdował się pod patronatem zakonu joannitów. Budynek służył jako świątynia ewangelicka w latach ok. 1520 - 1637.

Lwówecki ZameczekW
Lwówecki Zameczek

Lwówecki Zameczek – dom mieszkalny w Lwówku Śląskim wybudowany pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim. Willa ta została zaprojektowana w stylu średniowiecznego zamku obronnego. Budynek ten znajduje się pod adresem Kamienna 3.

Fontanna Sukienników w Lwówku ŚląskimW
Fontanna Sukienników w Lwówku Śląskim

Fontanna Sukienników – najokazalsza i najstarsza fontanna spośród trzech zlokalizowanych na płycie lwóweckiego rynku. Fontanna wykonana jest z piaskowca. Dzieło Paula Schulza z Wrocławia. Fontanna stoi w najbardziej reprezentacyjnej części Lwówka Śląskiego – we wschodniej części rynku miejskiego, przy pl. Wolności.

Pałac Hohenzollernów w Lwówku ŚląskimW
Pałac Hohenzollernów w Lwówku Śląskim

Pałac Hohenzollernów w Lwówku Śląskim – klasycystyczny pałac znajdujący się w Lwówku Śląskim, dawna zimowa rezydencja księcia Konstantyna von Hohenzollerna. Budynek służy jako siedziba gminy i miasta Lwówek Śląski. Pałac został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa w 2015 roku.

Pałac WietrznikW
Pałac Wietrznik

Pałac Wietrznik – pałac wybudowany w 1745 roku na szczycie góry Wietrznik. Obecnie znajduje się w granicach administracyjnych Lwówka Śląskiego w dzielnicy Płakowice. Dawna rezydencja hrabiego Schmettaua. Obiekt ten jest obecnie w znacznej części zrujnowany.

Mury Obronne w Lwówku ŚląskimW
Mury Obronne w Lwówku Śląskim

Mury obronne (miejskie) w Lwówku Śląskim – ciąg podwójnego pierścienia murów miejskich wraz z budowlami o charakterze obronnym, otaczający niegdyś obszar całego Lwówka Śląskiego, którego większość odcinków została zachowana do dziś. W ciągu murów obronnych znajdują się wieże obronne: Baszta Bramy Lubańskiej i Baszta Bramy Złotoryjskiej. Mury obronne Lwówka Śląskiego należą do najciekawszych obiektów tego typu na Dolnym Śląsku. Ze względu na niespotykany podwójny układ murów obronnych Lwówek Śląski jest często nazywany polskim Carcassonne.

Planty w Lwówku ŚląskimW
Planty w Lwówku Śląskim

Planty w Lwówku Śląskim – jeden z zabytkowych parków miejskich w Lwówku Śląskim otaczający Stare Miasto, założony około 1870 r., o powierzchni 7,4 ha i obwodzie 1,8 km. Założone w miejscu częściowo zlikwidowanych fortyfikacji miejskich: murów obronnych, wałów ziemnych i fosy miejskiej.

Pomnik Niepodległości w Lwówku ŚląskimW
Pomnik Niepodległości w Lwówku Śląskim

Pomnik Niepodległości w Lwówku Śląskim – pomnik w Lwówku Śląskim na rogu ulic Sienkiewicza i al. Wojska Polskiego. Zbudowany w miejscu dawnego pomnika Germanii, z użyciem fragmentów pomnika żołnierzy z 155. i 395. Pułku Piechoty poległych w I wojnie światowej.

Pomnik ofiar I wojny światowej w Lwówku ŚląskimW
Pomnik ofiar I wojny światowej w Lwówku Śląskim

Pomnik ofiar I wojny światowej w Lwówku Śląskim – pomnik wojenny ku czci niemieckich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, znajdujący się na plantach w Lwówku Śląskim, przy zbiegu ulic Zamkowej i al. Wojska Polskiego. Pomnik tworzy półkolisty mur, na którym pierwotnie zamocowane były tablice z nazwiskami poległych w czasie wojny mieszkańców miasta i okolic. Mur zakończony jest pylonami z płaskorzeźbami postaci kobiety i mężczyzny. W centralnym miejscu pomnika stoi cokół z figurą wojownika z tarczą, który jest pogrążony w żałobie. Po 1945 roku pomnik był sukcesywnie niszczony.

Pomnik Osadników Wojskowych w Lwówku ŚląskimW
Pomnik Osadników Wojskowych w Lwówku Śląskim

Pomnik Osadników Wojskowych w Lwówku Śląskim – stworzony na bazie pomnika Bismarcka ze „Szkolnej Górki” pomnik odsłonięty w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku.

Pomnik PCK w Lwówku ŚląskimW
Pomnik PCK w Lwówku Śląskim

Pomnik Honorowych Dawców Krwi w Lwówku Śląskim – pomnik ufundowany i postawiony przez społeczność lwówecką dedykowany lokalnym honorowym dawcom krwi w podzięce za ogromne zaangażowane w inicjatywę krwiodawstwa. Lwóweckim Krwiodawcom swojego błogosławieństwa udzielił Papież Jan Paweł II. Głaz pamiątkowy znajduje się na rogu ulic PCK i Szpitalnej w Lwówku Śląskim.

Pręgierz w Lwówku ŚląskimW
Pręgierz w Lwówku Śląskim

Pręgierz w Lwówku Śląskim – zlokalizowany w Lwówku Śląskim na Dolnym Rynku relikt dawnego sądownictwa na ziemiach lwóweckich. W XX wieku przeniesiono pręgierz, który znajdował się niegdyś na Dolnym Rynku, a następnie w Baszcie Bramy Lubańskiej do Sali Mieszczańskiej lwóweckiego ratusza. Sam pręgierz składa się z dwóch części – owalnego, żłobkowanego słupa o wysokości około 2 metrów i ozdobnej głowicy.

Ratusz w Lwówku ŚląskimW
Ratusz w Lwówku Śląskim

Ratusz w Lwówku Śląskim – największy ratusz na Śląsku, większy nawet niż ratusz wrocławski. Gotycko-renesansowy budynek wzniesiono w Lwówku Śląskim w latach 1522–1524, na skutek rozbudowy poprzedniego ratusza. Rozbudowany w latach 1902–1905, obecnie jest siedzibą władz miejskich i placówki historyczno-muzealnej i innych instytucji. W rejestrze zabytków uwzględniony jako zabytek klasy I.

Starostwo Powiatowe w Lwówku ŚląskimW
Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim

Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim – budynek starostwa zlokalizowany jest przy ul. Szpitalnej 4 w Lwówku Śląskim. Do 2016 roku starostwo powiatowe znajdowało się w budynku Pałacu Hohenzollernów w Lwówku Śląskim pod adresem al. Wojska Polskiego 25C. Obecny budynek starostwa przy Szpitalnej, mieszczący władze powiatu lwóweckiego, zbudowano w 1786 roku wg projektu H. M. Pohlmanna z przeznaczeniem na koszary wojskowe. W 1882 miasto odkupiło budynek i przekształciło w szpital. Przed II wojną światową i przez prawie dwie dekady po II wojnie światowej budynek dawnych koszar służył jako szpital miejski. Na przełomie XX i XXI wieku w budynku funkcjonowała Rejonowa Stacja Krwiodawstwa i Caritas. W budynku starostwa, oprócz władz powiatu, zlokalizowano także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Starożytny wał kultowy w Lwówku ŚląskimW
Starożytny wał kultowy w Lwówku Śląskim

Starożytny wał kultowy w Lwówku Śląskim – wał kultowy w Płakowicach z okresu kultury łużyckiej. Część badaczy uważa, że w miejscu wału mogło znajdować się grodzisko.

Wiatrak w Lwówku Śląskim (Płakowicach)W
Wiatrak w Lwówku Śląskim (Płakowicach)

Wiatrak w Lwówku Śląskim (Płakowicach) – drewniany wiatrak kozłowy wybudowany w XVIII wieku w Lwówku Śląskim (Płakowicach). Istniał do 1905 roku.

Wieża kościoła poewangelickiego w Lwówku ŚląskimW
Wieża kościoła poewangelickiego w Lwówku Śląskim

Wieża kościoła poewangelickiego – jedyna pozostałość protestanckiej świątyni znajdująca się w mieście Lwówek Śląski, w województwie dolnośląskim.

Zamek w PłakowicachW
Zamek w Płakowicach

Zamek w Płakowicach – jedna z największych renesansowych budowli obronnych na Śląsku, obecnie położona w Lwówku Śląskim, w województwie dolnośląskim, powiecie lwóweckim, w gminie Lwówek Śląski.

Zamek Książęcy w Lwówku ŚląskimW
Zamek Książęcy w Lwówku Śląskim

Zamek Książęcy w Lwówku Śląskim – średniowieczna budowla o charakterze obronnym w Lwówku Śląskim, niezachowana do czasów współczesnych. W miejscu zamku książęcego stoi obecnie Browar Lwówek. Jedyne pozostałości po zamku piastowskim to kamienne fundamenty w piwnicach lwóweckiego browaru.

Zespół klasztorny franciszkanów w Lwówku ŚląskimW
Zespół klasztorny franciszkanów w Lwówku Śląskim

Zespół klasztorny franciszkanów w Lwówku Śląskim – zespół obiektów franciszkańskich, w skład którego wchodzą kościół św. Franciszka z Asyżu i zabudowania klasztorne. Dawniej kościół był pod wezwaniem św. Piotra i św. Pawła. Zespół znajduje się przy ulicy Szkolnej w Lwówku Śląskim.