Alte BibliothekW
Alte Bibliothek

Alte Bibliothek – barokowy budynek, znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, przy placu Bebelplatz. Powstał w latach 1775–1780 jako pierwszy w mieście samoistny budynek biblioteczny w celu ulokowania Królewskich Zbiorów Książek. Po przeniesieniu biblioteki do nowej siedziby w 1914 roku gmach zaczął użytkować Uniwersytet Humboldtów. Obecnie mieści się w nim Wydział Nauk Prawnych tego uniwersytetu.

Altes PalaisW
Altes Palais

Altes Palais – klasycystyczny pałac, znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, przy alei Unter den Linden. Został zbudowany w latach 1834–1837 dla księcia Wilhelma, późniejszego króla Prus i cesarza niemieckiego, który mieszkał w nim wraz z żoną Augustą do swojej śmierci w 1888 roku. W późniejszych latach budynek dalej pozostawał w posiadaniu rodziny Hohenzollernów. Po przeprowadzonej w latach 1963–1964 odbudowie ze zniszczeń z czasów II wojny światowej pałac został siedzibą Wydziału Nauk Prawnych Uniwersytetu Humboldtów, który mieści się w nim do dziś.

Bazylika św. Jana w BerlinieW
Bazylika św. Jana w Berlinie

Bazylika św. Jana w Berlinie – siedziba biskupa ordynariatu polowego Niemiec. Mieści się w dzielnicy Neukölln, przy Lillenthalstraße.

BebelplatzW
Bebelplatz

Bebelplatz – prostokątny plac, znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, przy alei Unter den Linden. W latach 1743–1910 nosił nazwę Platz am Opernhaus, zaś w latach 1910–1947 Kaiser-Franz-Joseph-Platz. Obecnie jest uważany za jeden z najpiękniejszych berlińskich placów, a także za jedno z historycznie najważniejszych miejsc w tym mieście.

BendlerblockW
Bendlerblock

Bendlerblock – zespół budynków w berlińskiej dzielnicy Tiergarten, przy Stauffenbergstrasse 18 i Reichpietschufer 72–76. Wzniesiony w latach 1911–1914 z przeznaczeniem na Biuro Marynarki Wojennej Rzeszy. W okresie Republiki Weimarskiej służył dodatkowo jako siedziba dowództwa Reichswehry. Obecnie gmach mieści pomocnicze biuro niemieckiego Federalnego Ministerstwa Obrony.

Czerwony Ratusz w BerlinieW
Czerwony Ratusz w Berlinie

Czerwony Ratusz w Berlinie – ratusz w Berlinie, w dzielnicy Mitte, neorenesansowy, wzniesiony w latach 1861–1869; siedziba burmistrza Berlina i rządu kraju związkowego Berlin.

Berlin OstkreuzW
Berlin Ostkreuz

Berlin Ostkreuz – przesiadkowa stacja berlińskiej szybkiej kolei miejskiej S-Bahn, w dzielnicy Berlina Friedrichshain na skrzyżowaniu Stadtbahn oraz kolei obwodowej.

Berlin WestkreuzW
Berlin Westkreuz

Berlin Westkreuz – stacja S-Bahn w Berlinie, położona w okręgu administracyjnym Charlottenburg-Wilmersdorf. Stanowi jedną z dwóch stacji przesiadkowych między Koleją Obwodową a Stadtbahn.

Berliner FernsehturmW
Berliner Fernsehturm

Berliner Fernsehturm – Berlińska Wieża Telewizyjna znajduje się w berlińskiej dzielnicy Mitte, w pobliżu Alexanderplatz, a sięgając wysokości 368 metrów jest najwyższym budynkiem w Niemczech i czwartym co do wielkości wolnostojącym obiektem w Europie. Ukończona w 1969 roku, była na tamten czas drugą co do wielkości wieżą telewizyjną na świecie, zaś obecnie zaliczana jest do dziesięciu najpopularniejszych zabytków w Niemczech z ponad milionem zwiedzających rocznie.

Brama BrandenburskaW
Brama Brandenburska

Brama Brandenburska – zabytkowa budowla w Berlinie, zaprojektowana przez niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa. Budowano ją w latach 1788–1791. Jest jednym z charakterystycznych punktów miasta.

Charlottenburger TorW
Charlottenburger Tor

Charlottenburger Tor – neobarokowa budowla, znajdująca się w Berlinie, na granicy dzielnic Charlottenburg i Tiergarten, przy Straße des 17. Juni. Jej integralną część stanowi most Charlottenburger Brücke, przerzucony nad kanałem Landwehrkanal. Budowla powstała w latach 1907–1909 jako odpowiednik Bramy Brandenburskiej i reprezentacyjne wejście do będącego wtedy osobnym miastem Charlottenburga.

Checkpoint BravoW
Checkpoint Bravo

Checkpoint Bravo – przyjęte przez Aliantów określenie przejścia granicznego Dreilinden–Drewitz pomiędzy Berlinem Zachodnim a NRD.

Checkpoint CharlieW
Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie – w okresie zimnej wojny jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim. Poza tym były też przejścia, na których kontrolowała tylko NRD-owska kontrola graniczna. Mieściło się na ulicy Friedrichstrasse, na skrzyżowaniu z Zimmerstraße, w samym sercu Berlina podzielonego wówczas Murem Berlińskim. Oficjalna nazwa przejścia po stronie NRD-owskiej brzmiała właśnie Zimmerstraße. Od strony zachodniej przy przejściu znajdowała się stacja metra Kochstraße.

Chłopiec z XantenW
Chłopiec z Xanten

Chłopiec z Xanten – posąg z brązu, z rzymskiego Xanten, znajdujący się w kolekcji antyków, w Berlinie. Obecnie stoi w sali Bachusa, w Nowym muzeum.

Cmentarz Inwalidów w BerlinieW
Cmentarz Inwalidów w Berlinie

Cmentarz Inwalidów w Berlinie (Invalidenfriedhof) – jeden z najstarszych cmentarzy w Berlinie, założony w 1748 roku jako miejsce pochówku inwalidów z pierwszych wojen śląskich, zamieszkałych w pobliskim przytułku. W 1824 roku stał się miejscem pochówku wysokich rangą wojskowych pruskich. Znajdują się na nim też groby uczestników niemieckich walk wyzwoleńczych z lat 1813–1815 oraz żołnierzy poległych podczas Wiosny Ludów.

East Side GalleryW
East Side Gallery

East Side Gallery – galeria-pomnik dla wolności stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego o długości 1316 m, usytuowanym niedaleko Dworca Wschodniego w Berlinie.

Frankfurter TorW
Frankfurter Tor

Frankfurter Tor − plac w Berlinie, w dzielnicy Friedrichshain, w okręgu administracyjnym Friedrichshain-Kreuzberg. Znajduje się w miejscu skrzyżowania ulic: Frankfurter Allee i Karl-Marx-Allee z Petersburger Straße i Warschauer Straße. Przecinają się tu drogi krajowe B1/B5 z B96. Pod skrzyżowaniem znajduje się stacja metra o tej samej nazwie.

Friedrichstadt-PalastW
Friedrichstadt-Palast

Friedrichstadt-Palast – teatr rewiowy w Berlinie, znajdujący się w dzielnicy Berlin-Mitte przy Friedrichstraße 107.

Gmach parlamentu Rzeszy w BerlinieW
Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie

Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie – od 1999 roku siedziba Bundestagu w Berlinie. Od 1994 roku jest miejscem obrad Zgromadzenia Federalnego, które odbywa się co pięć lat w celu wyboru prezydenta Niemiec. Gmach znajduje się w dzielnicy Tiergarten.

GrunewaldturmW
Grunewaldturm

Der Grunewaldturm – historyczna wieża widokowa w stolicy Niemiec, Berlinie. Zbudowana została według planów Franza Schwechtena między 1897 a 1898. Urząd powiatu Teltow zarządził zbudowanie wieży z okazji stulecia urodzin pruskiego króla i cesarza Niemiec Wilhelma I Hohenzollerna. 5 czerwca 1899 wieża graniczna została otwarta, nadano jej imię Kaiser-Wilhelm-Turm. Po I wojnie światowej, została ona przemianowana na Grunewaldturm, nawiązując do otaczającego ją lasu, który nazywa się właśnie Grunewald.

Berlin Hamburger BahnhofW
Berlin Hamburger Bahnhof

Hamburger Bahnhof – dawny dworzec czołowy w Berlinie, obecnie muzeum sztuki współczesnej.

Haus des LehrersW
Haus des Lehrers

Haus des Lehrers, HdL – wieżowiec w berlińskiej dzielnicy Mitte na Alexanderplatz 9. W skład budynku wchodzi również dwupiętrowa sala kongresowa o wymiarach 50 × 50 metrów, od 2003 roku siedziba Berlin Congress Center.

Katedra św. Jadwigi w BerlinieW
Katedra św. Jadwigi w Berlinie

Katedra świętej Jadwigi w Berlinie jest kościołem arcybiskupim archidiecezji berlińskiej w Niemczech. Bazylika mniejsza od 1927. Świątynia została zbudowana w stylu klasycystycznym w latach 1747–1773, zniszczona w 1943, odbudowana w latach 1952–1963. W krypcie katedry znajduje się grób bł. Bernarda Lichtenberga, jej proboszcza w latach 1938–1942 – obrońcy Żydów, aresztowanego przez reżim nazistowski i zmarłego w drodze do Dachau (KL). Świątynia mieści się przy Bebelplatz.

JungfernbrückeW
Jungfernbrücke

Jungfernbrücke – most zwodzony, znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, nad kanałem Spreekanal, będącym odnogą Sprewy. Jest przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszego i stanowi połączenie między ulicami Friedrichsgracht i Oberwasserstraße. Jest również najstarszym zachowanym mostem w Berlinie i jedynym istniejącym do dziś mostem zwodzonym z dziewięciu tego typu budowli niegdyś wybudowanych w stolicy Niemiec.

Karl-Marx-Allee (Berlin)W
Karl-Marx-Allee (Berlin)

Karl-Marx-Allee − ważna arteria komunikacyjna w Berlinie, w okręgach administracyjnych Mitte i Friedrichshain-Kreuzberg.

Katedra w BerlinieW
Katedra w Berlinie

Katedra w Berlinie – ewangelicka katedra, znajdująca się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, na Wyspie Muzeów. Została zbudowana w latach 1894-1905 według projektu architekta Juliusa Carla Raschdorffa w eklektycznym połączeniu form nawiązujących do renesansu i do baroku. W miejscu, gdzie dziś stoi ewangelicka katedra znajdowała się wcześniej mniejsza katedra w stylu barokowym. W 1944 roku katedra została uszkodzona przez alianckie naloty związane z II wojną światową, a jej odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1975 roku. Świątynia ma 1500 miejsc i jest jedną z największych w Berlinie. To właśnie tutaj odbywają się najczęściej ekumeniczne nabożeństwa z okazji świąt państwowych lub w ważnych dla narodu momentach.

Katedra Francuska w BerlinieW
Katedra Francuska w Berlinie

Katedra Francuska w Berlinie – jest jednym z dwóch byłych kościołów na Gendarmenmarkt, placu w Berlinie. Kościół został zbudowany przez wspólnotę hugenotów i obecnie mieści Muzeum Hugenotów.

Katedra Niemiecka w BerlinieW
Katedra Niemiecka w Berlinie

Katedra Niemiecka w Berlinie – jest jednym z dwóch byłych kościołów na placu Gendarmenmarkt w Berlinie, stolicy Niemiec.

Kościół Maria Regina Martyrum w BerlinieW
Kościół Maria Regina Martyrum w Berlinie

Maria Regina Martyrum – rzymskokatolicki kościół w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg-Nord, przy ulicy Heckerdamm 230. Został wybudowany w latach 1960–1963 jako „kościół pamiątkowy niemieckich katolików na cześć męczenników za wiarę i wolność sumienia w latach 1933–1945”, nieopodal miejsca kaźni w więzieniu Plötzensee i ewangelickiego Centrum Plötzensee. Kościół Maria Regina Martyrum wraz z wieżą i dziedzińcem jest wpisany na listę zabytków.

Kościół Mariacki w BerlinieW
Kościół Mariacki w Berlinie

Kościół Najświętszej Marii Panny – gotycki kościół położony w historycznej części Berlina – Nowego Miasta, obecnie w pobliżu Karl-Liebknecht-Straße na terenie rozległego zieleńca pomiędzy Alexanderplatz i rzeką Sprewą, powstałego na miejscu Marienviertel – gęstej zabudowy, zniszczonej podczas II wojny światowej. Świątynia stoi u stóp Berliner Fernsehturm – wysokiej na 368 m wieży telewizyjnej. Jest cennym przykładem gotyku ceglanego we wschodnich Niemczech.

Kościół PamięciW
Kościół Pamięci

Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, zwany popularnie kościołem Pamięci (Gedächtniskirche) – świątynia ewangelicka położona w Berlinie przy Breitscheidplatz, w pobliżu ulicy Kurfürstendamm w dzielnicy Charlottenburg.

Kościół św. Mateusza w BerlinieW
Kościół św. Mateusza w Berlinie

Kościół pw. św. Mateusza w Berlinie – kościół w stylu neoromańskim na południowym skraju dzielnicy Tiergarten w okręgu administracyjnym Mitte w Berlinie. Jest obecnie jedynym zabytkowym budynkiem w Kulturforum. Odrestaurowany w latach 1956–1960 pod kierunkiem architekta Jürgena Emmericha.

Kościół św. Mikołaja w BerlinieW
Kościół św. Mikołaja w Berlinie

Kościół Świętego Mikołaja – gotycki kościół położony w historycznej części Berlina – Cölln, obecnie w dzielnicy Berlin-Mitte, w pobliżu zbiegu ulic Mühlendamm i Spandauer Straße, w Nikolaiviertel – zaułku położonym przy brzegu rzeki Sprewy z gęstą zabudową, zniszczoną podczas II wojny światowej i częściowo odbudowaną. Kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja jest cennym przykład gotyku ceglanego we wschodnich Niemczech. Obecnie wchodzi w skład Fundacji Berlińskiego Muzeum Miejskiego i pełni funkcję sali koncertowej.

KronprinzenpalaisW
Kronprinzenpalais

Kronprinzenpalais – klasycystyczny pałac, znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, przy alei Unter den Linden. Powstał w latach 1663–1669 jako rezydencja dworskiego urzędnika, później służył jako miejsce zamieszkania członków rodziny Hohenzollernów, spośród których kilku było królami Prus i cesarzami niemieckimi. W tym czasie pałac poddano dwóm przebudowom. Po upadku monarchii i utworzeniu Republiki Weimarskiej w budynku została ulokowana galeria sztuki nowoczesnej o nazwie Galerie der Lebenden, mieszcząca dzieła artystów ówcześnie żyjących. Galeria ta miała bogate zbiory i była najchętniej odwiedzaną tego typu placówką w Berlinie. Gdy do władzy doszli naziści, prace zgromadzone w galerii zostały zarekwirowane w ramach walki ze sztuką zdegenerowaną, zaś sama placówka przestała istnieć. W czasie II wojny światowej Kronprinzenpalais został zniszczony, natomiast w 1961 roku ruiny budynku rozebrano. W latach 1968–1969 pałac został odbudowany z przeznaczeniem na pensjonat i dom kultury dla pracowników magistratu Berlina Wschodniego. Od czasu zjednoczenia Niemiec gmach jest wykorzystywany do organizowania wystaw i różnych wydarzeń kulturalnych.

LustgartenW
Lustgarten

Lustgarten – plac, znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, na Wyspie Muzeów. Od strony zachodniej przylega do brzegu kanału Kupfergraben, po jego północnej stronie leży Stare Muzeum, po wschodniej katedra berlińska, zaś po południowej jedna z fasad odbudowywanego zamku berlińskiego. Na miejscu placu pierwotnie znajdował się ogród przyzamkowy, w późniejszych latach obszar ten był poddawany różnym przekształceniom i przeobrażeniom. Swoją obecną formę Lustgarten uzyskał w latach 1997–1999.

Marx-Engels-ForumW
Marx-Engels-Forum

Marx-Engels-Forum – park usytuowany w dzielnicy Mitte, w centrum Berlina. Powstał w 1986 roku na polecenie władz Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Nazwany na cześć twórców Manifestu komunistycznego Karola Marksa oraz Fryderyka Engelsa.

MonbijoubrückeW
Monbijoubrücke

Monbijoubrücke – most łukowy w Berlinie, łączący północny kraniec Wyspy Muzeów z obydwoma brzegami Sprewy. Most jest zamknięty dla ruchu kołowego i tworzy wejście do Muzeum im. Bodego.

MossehausW
Mossehaus

Mossehaus – budynek w Berlinie przy ul. Schützenstrasse w dzielnicy Mitte zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna. Oddany do użytku w 1923 r.

Nowa Synagoga w BerlinieW
Nowa Synagoga w Berlinie

Nowa Synagoga w Berlinie – synagoga znajdująca się w Berlinie, stolicy Niemiec w dzielnicy Spandauer Vorstadt, przy Oranienburger Straße. Jest główną synagogą berlińskiej gminy żydowskiej.

Nowy OdwachW
Nowy Odwach

Nowy Odwach – klasycystyczny budynek, znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, przy alei Unter den Linden. Zbudowany w latach 1816-1818 gmach od 1993 roku pełni funkcję pomnikową, związaną z upamiętnieniem ofiar wojny i tyranii, stanowiąc przy tym Centralne Miejsce Pamięci Republiki Federalnej Niemiec. Budynek, będący pierwszym dziełem Karla Friedricha Schinkla zrealizowanym na terenie Berlina jest uważany za jeden z najważniejszych obiektów niemieckiego klasycyzmu.

Ogród Zoologiczny w BerlinieW
Ogród Zoologiczny w Berlinie

Berliński ogród zoologiczny – jeden z największych ogrodów zoologicznych w Niemczech oraz jeden z największą liczbą gatunków zwierząt na świecie. Położony jest w dzielnicy Berlina Tiergarten, niedaleko stacji S-Bahn i dworca kolejowego Zoologischer Garten w centrum miasta.

Pałac CharlottenburgW
Pałac Charlottenburg

Pałac Charlottenburg, także zamek Charlottenburg, niem. Schloss Charlottenburg – zespół pałacowo-parkowy w Berlinie-Charlottenburgu, jeden z najpiękniejszych zespołów architektonicznych Berlina. Nazwę nadał król Fryderyk I Pruski w 1705 na cześć zmarłej żony Zofii Charlotty Hanowerskiej; pierwotną nazwą był Lietzenburg.

Pałac MonbijouW
Pałac Monbijou

Pałac Monbijou – rokokowy pałac w centrum Berlina, który znajdował się na terenie dzisiejszego Parku Monbijou na północnym brzegu rzeki Sprewy rzeki naprzeciwko Muzeum Bodego.

Pałac na Pawiej WyspieW
Pałac na Pawiej Wyspie

Pałac na Pawiej Wyspie – dawna rezydencja letnia królów pruskich na Pawiej Wyspie na Haweli w południowo-zachodnim Berlinie. Zbudowana pod koniec XVIII w. przez Fryderyka Wilhelma II.

Pałace i zespoły parkowe w Poczdamie i BerlinieW
Pałace i zespoły parkowe w Poczdamie i Berlinie

Pałace i zespoły parkowe w Poczdamie i Berlinie – rezydencje, ogrody i parki w Poczdamie i Berlinie, wpisane w latach 90. XX w. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zajmują ponad 500 ha pomiędzy Sanssouci w Poczdamie a Pawią Wyspą w Berlinie. Obejmują 150 budowli wzniesionych na zlecenie władców Prus i Brandenburgii pomiędzy 1730 a 1916 r.

Pałacyk myśliwski GlienickeW
Pałacyk myśliwski Glienicke

Pałacyk myśliwski Glienicke – pałacyk w berlińskiej dzielnicy Wannsee, niedaleko pałacu Glienicke oraz zamku Babelsberg. Wzniesiony na zlecenie elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma I w 1682, często przebudowywany, swój obecny neorenesansowy wygląd otrzymał w 1889 r.

PrinzessinnenpalaisW
Prinzessinnenpalais

Prinzessinnenpalais – barokowy pałac, znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, przy alei Unter den Linden. Zbudowany w latach 1733–1737 z inicjatywy Samuela von Coccejiego budynek w połowie XVIII wieku stał się własnością margrabiego Fryderyka Henryka, zaś od końca tego stulecia należał do królewskiej rodziny Hohenzollernów. W czasie II wojny światowej pałac uległ zniszczeniu. Po przeprowadzonej w latach 1962–1964 odbudowie mieściła się w nim popularna wśród berlińczyków i turystów kawiarnia Operncafé. Obecnie budynek jest siedzibą prowadzonego przez Deutsche Bank centrum kulturalnego PalaisPopulaire.

Ratusz w SchöneberguW
Ratusz w Schönebergu

Ratusz w Schönebergu – ratusz w berlińskim okręgu administracyjnym Tempelhof-Schöneberg w dzielnicy Schöneberg. W latach 1949-1993 był siedzibą Izby Deputowanych Berlina, a do 1991 roku siedzibą burmistrza Berlina.

SchloßbrückeW
Schloßbrücke

Schloßbrücke – most drogowy, znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, nad kanałem Spreekanal, będącym zachodnim ramieniem Sprewy. Położona na trasie dwóch dróg krajowych: B2 i B5 przeprawa łączy ulicę Unter den Linden na obszarze Friedrichswerder z Lustgarten na Wyspie Muzeów.

Shell-HausW
Shell-Haus

Shell-Haus – budynek położony w Berlinie nad brzegiem Landwehrkanal, liczący pięć do dziesięciu kondygnacji. Budynek, wpisany do rejestru zabytków, został wzniesiony w latach 1930-1932 przy ówczesnej Königin-Augusta-Straße według projektu architekta Emila Fahrenkampa na zlecenie hamburskiej firmy Rhenania-Ossag Mineralölwerke AG przekształconej w roku 1947 w Deutsche Shell AG, będącej niemieckim oddziałem holenderskiej firmy Royal Dutch Shell.

SiegessäuleW
Siegessäule

Siegessäule – niemiecka kolumna znajdująca się w parku Großer Tiergarten w Berlinie, zaprojektowana przez Heinricha Stracka po 1864 roku w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią w wojnie duńskiej z 1864, odsłonięta 2 października 1873, upamiętniająca także zwycięstwa w wojnie z Austrią (1866) i w wojnie z Francją (1870-1871). Na szczycie kolumny wzniesiono brązową figurę Nike (Wiktorii) o wysokości 8,3 metra i wadze 35 ton, zaprojektowaną przez Friedricha Drakego. Łączna wysokość kolumny wraz ze statuą wynosi 66,89 m. Wewnątrz kolumny znajdują się schody prowadzące na położoną na wysokości 50,66 m platformę widokową.

Staatsoper Unter den LindenW
Staatsoper Unter den Linden

Staatsoper Unter den Linden – najstarszy teatr operowy w Berlinie położony przy Unter den Linden – głównej historycznej ulicy miasta.

Stadion Olimpijski w BerlinieW
Stadion Olimpijski w Berlinie

Olympiastadion – stadion sportowy (piłkarsko–lekkoatletyczny) zlokalizowany w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg, na którym rozgrywane są mecze Pucharu Niemiec oraz Bundesligi.

Więzienie SpandauW
Więzienie Spandau

Więzienie Spandau – więzienie w berlińskiej dzielnicy Spandau wybudowane w 1876, wyburzone w 1987 roku.

Wyspa MuzeówW
Wyspa Muzeów

Wyspa Muzeów w Berlinie – północna część Spreeinsel, wyspy leżącej na rzece Sprewie w centrum Berlina, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, obejmujący: Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową oraz Stare Muzeum. W zbiorach Wyspy Muzeów znajdują się głównie eksponaty archeologiczne oraz dzieła sztuki z XIX w.

Zamek BellevueW
Zamek Bellevue

Zamek Bellevue – kompleks pałacowy w północnej części parku Großer Tiergarten w centrum Berlina. Zamek został wzniesiony w 1786 przez pruskiego księcia Augusta Ferdynanda, młodszego brata króla Fryderyka II Wielkiego, na podstawie planów Philippa Daniela Boumanna.

ZeughausW
Zeughaus

Zeughaus – barokowy budynek, znajdujący się w Berlinie, w dzielnicy Mitte, przy alei Unter den Linden. Jest najstarszym zachowanym obiektem przy tej alei, ponadto jest uważany za najbardziej znaczący przykład barokowej architektury w Berlinie. Zbudowany w latach 1695-1730 budynek był największym arsenałem na terenie Brandenburgii-Prus. Później pełnił funkcje muzealno-wystawiennicze, głównie związane z tematyką militarno-historyczną. Od 2006 roku w gmachu mieści się stała ekspozycja Niemieckiego Muzeum Historycznego.