
Fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa – fontanna oraz rzeźby (pomniki) Walka i Zwycięstwo położone we Wrocławiu przy placu Jana Pawła II w ciągu Promenady Staromiejskiej biegnącej wzdłuż fosy miejskiej.

Jagusia, „Mobile Jagusia” – fontanna należąca do całego zespołu rzeźb plenerowych, położonych we Wrocławiu przed zakładami Hutmen S.A. przy ulicy Grabiszyńskiej 241. Na kompozycję budowli składa się basen, w obrębie którego umieszczono figurę wykonaną z miedzi. Figura składa się z trzech obracających się względem siebie części. Kształt figury nawiązuje do kobiecego ciała. Wyraża się pogląd, że połączenie elementów światła i wody z ruchomą rzeźbą użyte przez twórcę w tym dziele cechuje się znaczną efektownością. Autorem rzeźby jest Tadeusz Teller. Odsłonięcie dzieła nastąpiło w 1974 roku.

Fontanna Neptuna we Wrocławiu – fontanna, która do 1945 roku znajdowała się na placu Nowy Targ we Wrocławiu. Pod koniec II wojny światowej została zniszczona, a jej szczątki zaginęły. W 2010 roku pozostałości fontanny zostały odkopane przez archeologów podczas wykopalisk poprzedzających budowę parkingu podziemnego.

Fontanna Niedźwiadek – rekonstrukcja przedwojennej fontanny, która znajduje się przy południowej ścianie Starego Ratusza we Wrocławiu.
Fontanna z Szermierzem – wrocławska fontanna zlokalizowana na placu przed Uniwersytetem Wrocławskim i będąca jednym z jego symboli. Zaprojektowana została przez profesora berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych Hugo Lederera (1871–1940), a ustawiono ją na placu Uniwersyteckim 26 listopada 1904 roku.

Wrocławska Fontanna – multimedialna fontanna we Wrocławiu, otoczona pergolą, przy Hali Stulecia. Jest największą fontanną w Polsce i jedną z największych w Europie.

Fontanna "Zdrój" – fontanna znajdująca się na Rynku Wrocławskim, po jego zachodniej stronie, przed Nowym Ratuszem. Składa się z prostokątnego basenu obudowanego kostką granitową oraz ze wzniesionych pośrodku basenu głazów granitowych i osadzonych w nich pionowo szklanych płyt, po których spływa woda. Projekt autorstwa Alojzego Gryta z wroclawskiej ASP od początku wzbudzał protesty jako nie pasujący do zabytkowej zabudowy Rynku. Jednak ówczesny prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski doprowadził do budowy i odsłonięcia fontanny w dniu 17 września 1996 r..
Źródełko Gustava Freytaga – fontanna znajdująca się we Wrocławiu na Wzgórzu Partyzantów, po jego południowo-wschodniej stronie, nad fosą.