
Kościół św. Wojciecha w Bninie – poewangelicki parafialny kościół rzymskokatolicki należący do parafii św. Wojciecha w Bninie. Stoi przy ul. Jeziornej róg Szerokiej.

Dom urodzin Wisławy Szymborskiej – oficyna folwarczna z około połowy XVIII wieku, znajdująca się na Prowencie, w obecnych granicach administracyjnych Kórnika. Zlokalizowana pod adresem ul. Prowent 4, w pobliżu Jeziora Kórnickiego.
Kościół Wszystkich Świętych – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w podpoznańskim Kórniku przy ulicy Średzkiej, należący do dekanatu kórnickiego w archidiecezji poznańskiej. 11 lipca 2011 roku obiekt uznany został za Pomnik historii Polski.

Arboretum w Kórniku – znajduje się w województwie wielkopolskim w powiecie poznańskim, w gminie Kórnik. To najstarsze i najbogatsze w gatunki arboretum w Polsce i czwarte co do wielkości kolekcji w Europie.

Pawilon parkowy w Kórniku – zabytkowy budynek o funkcji rekreacyjnej znajdujący się w obrębie Arboretum Kórnickiego. Wraz z zespołem zamkowym wpisany został do rejestru zabytków 1 czerwca 1968 pod numerem 116/A. Zespół wraz z pawilonem został uznany za Pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 15 czerwca 2011.

Ratusz w Bninie – zabytkowy barokowy ratusz znajdujący się w Bninie, części Kórnika, dawniej samodzielnym mieście.
Ratusz w Kórniku – obecny ratusz pochodzi z 1910. Został zbudowany na miejscu starego, barokowego z 1755, zniszczonego przez pożar. Mieści się przy rynku na Placu Niepodległości w Kórniku.

Waga miejska w Kórniku – zabytkowy narożny budynek w Kórniku, zlokalizowany przy ul. Zamkowej. Prawdopodobna dawna siedziba wagi miejskiej.

Zamek w Kórniku – zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich, położona w mieście Kórnik, w województwie wielkopolskim. Obecnie siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Początki zamku sięgają średniowiecza, jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku. 11 lipca 2011 roku obiekt uznany został za Pomnik historii Polski.