AflatoksynyW
Aflatoksyny

Aflatoksyny – rodzaj mykotoksyn. Są wytwarzane przez grzyby z rodzaju Aspergillus, głównie A. flavus i A. parasiticus. Grzyby te występują na fistaszkach, zbożu, migdałach w wilgotnych rejonach tropikalnych. W sprzyjających warunkach porastają także inne produkty żywnościowe, np. chleb.

Askorbinian soduW
Askorbinian sodu

Askorbinian sodu, E301 – organiczny związek chemiczny z grupy askorbinianów, sól kwasu askorbinowego i sodu, jedna z form witaminy C. Otrzymywany jest poprzez fermentację glukozy oraz utlenianie. Stosuje się go jako przeciwutleniacz, dodatek do żywności i odczynnik chemiczny.

Bezwodnik ftalowyW
Bezwodnik ftalowy

Bezwodnik ftalowy – organiczny związek chemiczny, bezwodnik kwasu ftalowego. Bezbarwne ciało stałe krystalizujące w formie igieł, słabo rozpuszczalne w wodzie, alkoholu etylowym i eterze dietylowym, dobrze w estrach i ketonach. Pod wpływem wilgoci ulega hydrolizie do kwasu ftalowego.

CitalopramW
Citalopram

Citalopram – lek przeciwdepresyjny z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Wprowadzony do światowego lecznictwa w 1989 roku przez duńską firmę farmaceutyczną H. Lundbeck pod nazwą handlową Cipramil, w postaci bromowodorku. Stosowany w leczeniu depresji – zwłaszcza w fazie początkowej i w leczeniu podtrzymującym. Jest jednym z najbardziej selektywnych leków z tej grupy. Działanie farmakologiczne preparatu ujawnia się z opóźnieniem.

EscitalopramW
Escitalopram

Escitalopram – organiczny związek chemiczny, S-enancjomer citalopramu, który jest dotychczas najbardziej selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny, klasyfikowany jako allosteryczny inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny (ASRI). Wykazuje około dwukrotnie silniejsze działanie, w porównaniu do mieszaniny racemicznej. Wprowadzony do lecznictwa światowego w 2001 roku przez duńską firmę H. Lundbeck. Znalazł zastosowanie jako lek przeciwdepresyjny w leczeniu stanów o dużym nasileniu, przebiegających z lękiem, z agorafobią lub bez agorafobii. W porównaniu z citalopramem działanie escitalopramu jest silniejsze, a działania niepożądane pojawiają się rzadziej. W Polsce zarejestrowany jest do leczenia depresji, lęku napadowego, lęku społecznego oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego.

JatrofonW
Jatrofon

Jatrofon – organiczny związek chemiczny z grupy terpenów. Jest przedstawicielem makrocyklicznych diterpenoidów, o szkielecie jatrofanu. Wyodrębniony został z Jatropha gossypiifolia. W eksperymentach na zwierzętach wykazuje aktywność przeciw nowotworom wywoływanym przez wirusy. 2-Hydroksyjatrofon wydobywany z korzeni tej samej rośliny ma również silne właściwości przeciwnowotworowe.

KonwalatoksynaW
Konwalatoksyna

Konwalatoksyna – organiczny związek chemiczny, glikozyd występujący w zielu konwalii majowej wykazujący silne działanie nasercowe. Aglikonem konwalatoksyny jest strofantydyna.

MetylodigoksynaW
Metylodigoksyna

Metylodigoksyna – organiczny związek chemiczny, lek nasercowy z grupy glikozydów, ester metylowy digoksyny. Działa inotropowo dodatnio, zwiększa pojemność wyrzutową serca, zwalnia jego akcję, podwyższa ciśnienie tętnicze krwi i obniża żylne. Poprawia efektywność pracy serca. Zwiększa filtrację kłębuszkową i ilość wydalanego moczu. Dzięki rozpuszczaniu w tłuszczach ma stabilniejsze parametry niż digoksyna. Bardzo powoli wydala się z organizmu – około 22% dawki dobowej wydalane jest z moczem.

Mykofenolan mofetyluW
Mykofenolan mofetylu

Mykofenolan mofetylu – organiczny związek chemiczny, lek immunosupresyjny, będący prolekiem. W organizmie ulega przekształceniu do postaci czynnej – kwasu mykofenolowego.

NaloksonW
Nalokson

Nalokson – organiczny związek chemiczny, lek opioidowy używany głównie w lecznictwie zamkniętym. Był pierwszym otrzymanym czystym antagonistą wszystkich trzech receptorów opioidowych. Znosi działanie ośrodkowe i obwodowe zarówno endogennych, jak i egzogennych opioidów takie jak: depresję oddechową, zwężenie źrenic, niedociśnienie, sedację oraz zaparcia. Lek sam w sobie nie wywołuje silnego efektu farmakologicznego. Nie powoduje uzależnienia ani nie wywołuje zjawiska tolerancji lekowej.

RyfabutynaW
Ryfabutyna

Ryfabutyna (Rfb) – organiczny związek chemiczny, półsyntetyczny antybiotyk ansamycynowy o działaniu bakteriobójczym. Jest skuteczny wobec bakterii Gram-dodatnich oraz Gram-ujemnych, a także wobec wysoko opornych prątków Mycobacterium tuberculosis.