Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w KrakowieW
Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie

Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika – kompleks sakralny, kościół oraz klasztor paulinów, znajdujący się w Krakowie przy ulicy Skałecznej 15. Nazywany jest potocznie Skałką lub bazyliką Na Skałce.

Kościół św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy MurowanejW
Kościół św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej

Kościół św. Andrzeja Apostoła – kościół parafialny w Lipnicy Murowanej, najstarszy i największy z lipnickich kościołów.

Bazylika św. Stanisława Biskupa Męczennika w LublinieW
Bazylika św. Stanisława Biskupa Męczennika w Lublinie

Bazylika pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, zwana także bazyliką Relikwii (Drzewa) Krzyża Świętego lub kościołem oo. Dominikanów – jedna z najstarszych świątyń Lublina, wraz z klasztorem jest jedną z najdłużej istniejących instytucji tego miasta.

Kolegiata św. Bartłomieja w PłockuW
Kolegiata św. Bartłomieja w Płocku

Kolegiata św. Bartłomieja w Płocku – najstarszy kościół parafialny Płocka, jeden z jego najcenniejszych zabytków, matka parafii Płocka, siedziba rzymskokatolickiej parafii dekanatu płockiego zachodniego diecezji płockiej.

Kościół Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela w PyzdrachW
Kościół Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela w Pyzdrach

Kościół Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela – zabytkowy rzymskokatolicki kościół w Pyzdrach, w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim.

Kościół św. Jana Chrzciciela w RadomiuW
Kościół św. Jana Chrzciciela w Radomiu

Kościół Farny św. Jana Chrzciciela w Radomiu – średniowieczny kościół w Radomiu, w dzielnicy Miasto Kazimierzowskie. Obiekt jest częścią szlaku turystycznego Zabytki Radomia.

Kościół św. Michała Archanioła w SanokuW
Kościół św. Michała Archanioła w Sanoku

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Sanoku – nieistniejący rzymskokatolicki kościół parafialny w Sanoku.

Kościół św. Władysława w SzydłowieW
Kościół św. Władysława w Szydłowie

Kościół św. Władysława w Szydłowie – z XIV w., dwunawowy kościół farny ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego jako część pokuty za zabójstwo kanonika Marcina Baryczki.

Kolegiata Bożego Ciała w WieluniuW
Kolegiata Bożego Ciała w Wieluniu

Kolegiata Bożego Ciała, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia – kościół w Wieluniu będący kościołem parafialnym parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu oraz kościołem kolegiackim kapituły kanoników przy sanktuarium.

Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w WiślicyW
Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy

Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy – gotycki kościół wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego w Wiślicy, na fundamentach dwóch starszych świątyń romańskich. Nosi tytuł kolegiaty, a od 8 września 2005 także bazyliki mniejszej. W 2018 r. bazylika została wpisana na listę pomników historii w ramach akcji „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości”.