
Koszatniczkowate, dawniej koszatniczki (Octodontidae) – rodzina ssaków z podrzędu jeżozwierzowców (Hystricomorpha) w rzędzie gryzoni (Rodentia).

Koszatniczka, koszatniczek) (Octodon) – rodzaj rodzaj ssaka z rodziny koszatniczkowatych (Octodontidae). Najliczniejszym przedstawicielem rodzaju jest koszatniczka pospolita. Koszatniczki tego gatunku są popularnym gatunkiem hodowanym hobbystycznie.

Koszatniczka pospolita, dawniej także: koszatniczka – endemiczny gatunek gryzonia z rodziny koszatniczkowatych (Octodontidae), zamieszkujący w Chile obszar między wybrzeżem Oceanu Spokojnego i zachodnimi zboczami Andów, najliczniej pomiędzy Vallenar a Curicó (28–35°S) do wysokości 1200 m n.p.m., 1800 m n.p.m. lub 2000 m n.p.m.

Koszatnik pilchowaty – gatunek gryzonia z monotypowego rodzaju koszatnik (Octodontomys) z rodziny koszatniczkowatych (Octodontidae), zamieszkujący tereny południowo-zachodniej Boliwii, Chile, północnej i północno-zachodniej Argentyny. Ich siedliskiem są wysoko położone suche tereny górzyste i płaskowyż Altiplano, zlokalizowane na wysokości od 2000 do 5000 m n.p.m., co w znacznym stopniu odróżnia ją od gatunku typowego rodziny – koszatniczki pospolitej zamieszkującej tereny do 2000 m n.p.m.

Kururo niebieskawy – gatunek gryzonia z rodzaju Spalacopus z rodziny Octodontidae, zamieszkujący suche tereny Chile, na obszarach między 27° i 36°S, od regionu Coquimbo do regionu Maule – zarówno nadbrzeżne niziny jak i zbocza Andów do wysokości 3400 m n.p.m.

Skalniczka (Aconaemys) – rodzaj ssaka z rodziny koszatniczkowatych (Octodontidae).

Skalniczka płowa – gatunek gryzoni z rodziny koszatniczkowatych (Octodontidae) – zamieszkująca tereny Ameryki Południowej. Skalniczki płowe występują na obszarze argentyńskiej prowincji Mendoza oraz w Chile w wysokich partiach Andów pomiędzy 31° a 41° S.

Skalniczka stokowa – gatunek gryzonia z rodziny koszatniczkowatych (Octodontidae) – zamieszkująca tereny między 900 a 2000 m n.p.m. w prowincji Osorno w Chile, oraz sporadycznie w Argentynie. Spotkać je można od północno-wschodnich zboczy wulkanu Puyehue, po jezioro Nahuel Huapí na stronie argentyńskiej. A. porteri podobnie jak wszystkie koszatniczkowate są roślinożercami.

Wiskaczoszczur, salinoszczurek (Tympanoctomys) – rodzaj ssaka z rodziny koszatniczkowatych (Octodontidae). Ze względu na niewielki zasięg i specjalizację ekologiczną obydwa żyjące współcześnie należą do gatunków zagrożonych.

Wiskaczoszczur czerwonawy – gatunek gryzonia z rodziny koszatniczkowatych (Octodontidae), jeden z trzech przedstawicieli rodzaju wiskaczoszczur (Tympanoctomys). Endemit środkowo-zachodniej Argentyny. Występuje na półpustynnych stepach z solniskami. Jest roślinożerny, wiedzie nocny, samotniczy tryb życia. Ze względu na niewielki zasięg i specjalizację ekologiczną należy do gatunków zagrożonych.