SamobójstwoW
Samobójstwo

Samobójstwo – celowe odebranie sobie życia.

PuputanW
Puputan

Puputan – w języku balijskim termin odnoszący się do rytualnego samobójstwa popełnianego w obliczu nieuniknionej, a upokarzającej kapitulacji. Najbardziej znane przypadki puputanu miały miejsce w 1906 i 1908 roku, gdy stawiający opór Balijczycy byli siłą ujarzmiani przez Holendrów.

Samobójstwa w DemminieW
Samobójstwa w Demminie

Samobójstwa w Demminie – przypadki masowych samobójstw w Demminie w niemieckiej Meklemburgii-Przedpomorzu w 1945 r., w czasie II wojny światowej. Miasto zostało zdobyte 30 kwietnia 1945 r. przez jednostki Armii Czerwonej, jednak po wysadzeniu mostów przez wycofujące się wojska niemieckie miasto zostało odcięte od świata, gdyż z trzech stron otaczały je wody: Piany, Tollensesee i Trebel. W związku z brakiem możliwości ucieczki, od 700 do 1000 Niemców popełniło samobójstwo z obawy przed czerwonoarmistami i zbrodniami, które mogli oni popełnić. Popełniały je głównie kobiety, zabijając również dzieci. Masowe samobójstwa były skutkiem niemieckiej państwowej propagandy, która od dawna przedstawiała bolszewików jako dzikich i okrutnych, a dodatkowo podsycane przez relacje obecnych w mieście uciekinierów z terenów położonych dalej na wschód. Samobójstwa w Demminie stanowią jeden z przykładów zbiorowych samobójstw popełnianych w 1945 r. w nazistowskich Niemczech.

Samobójstwo Walerego SławkaW
Samobójstwo Walerego Sławka

Samobójstwo Walerego Sławka miało miejsce 2 kwietnia 1939 r. Czołowy polityk obozu sanacyjnego, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, trzykrotny premier II Rzeczypospolitej, jeden z głównych twórców założeń konstytucji kwietniowej, strzelił sobie w usta z pistoletu w swoim warszawskim mieszkaniu.

Samobójstwo. Studium z socjologiiW
Samobójstwo. Studium z socjologii

Samobójstwo. Studium z socjologii – praca Émile’a Durkheima poświęcona samobójstwu, wydana w 1897. Przekład polski Krzysztofa Wakara ukazał się w 2006 roku.

Samochód pułapkaW
Samochód pułapka

Samochód pułapka – samochód lub inny pojazd z zainstalowaną bombą, którego celem jest zabicie ludzi wewnątrz pojazdu czy też w jego otoczeniu lub wyrządzenie szkody materialnej. Samochód pułapka jest bronią w zamachach, w aktach terroru oraz działaniach partyzanckich. Samochody pułapki mogą posiadać zegar odmierzający czas do wybuchu lub być zdalnie uruchamiane; samochód taki może być też prowadzony przez zamachowca samobójcę. Pojazd taki może przewozić duże ilości materiałów wybuchowych nie zwracając na siebie podejrzenia.

Samospalenie (forma samobójstwa)W
Samospalenie (forma samobójstwa)

Samospalenie – samobójstwo polegające najczęściej na oblaniu się przez samobójcę łatwopalnym płynem i podpaleniu. Zwykle jest to forma demonstracyjnego protestu, zwłaszcza o charakterze politycznym.

SeppukuW
Seppuku

Seppuku lub też hara-kiri , kappuku i tofuku – japońskie rytualne samobójstwo polegające na rozcięciu mieczem lub sztyletem brzucha, gdzie – według tradycji japońskiej – mieściła się dusza. Rozcięcie brzucha miało być dowodem niewinności samobójcy i okazania szczerości jego zamiarów. Po śmierci był oczyszczany z wszelkich zarzutów.

SokushinbutsuW
Sokushinbutsu

Sokushinbutsu lub sokushin-jōbutsu – automumifikacja (samomumifikacja), dawna buddyjska praktyka religijna, polegająca na zagłodzeniu się w taki sposób, aby po śmierci zwłoki uległy naturalnej mumifikacji.

Statystyka samobójstw według państwW
Statystyka samobójstw według państw

Poniższa tabela podaje dane statystyczne Światowej Organizacji Zdrowia z roku 2015.