Al-Mansur ibn BulugginW
Al-Mansur ibn Buluggin

Al-Mansur ibn Buluggin – drugi władca z dynastii Zirydów w Ifrikiji w latach 984-995.

Biton CoulibalyW
Biton Coulibaly

Biton Coulibaly - założyciel Imperium Bambara na obszarze dzisiejszego regionu Segou i regionu Mopti.

Jean-Bédel BokassaW
Jean-Bédel Bokassa

Jean-Bédel Bokassa – wojskowy i polityk środkowoafrykański, dyktator w okresie od 1 stycznia 1966 do 4 grudnia 1976 jako prezydent, a następnie do 20 września 1979 jako cesarz Cesarstwa Środkowoafrykańskiego.

Buluggin ibn ZiriW
Buluggin ibn Ziri

Abul-Futuh Sayf ad-Dawla Buluggin ibn Ziri – pierwszy władca z dynastii Zirydów w Ifrikiji w latach 972-984.

Usman dan FodioW
Usman dan Fodio

Usman dan Fodio – islamski kaznodzieja i przywódca polityczny działający na terenach środkowo-zachodniej Afryki.

Ibrahim NdżojaW
Ibrahim Ndżoja

Ibrahim Ndżoja – siedemnasty król ludu Bamum w zachodnim Kamerunie, w latach 1889–1933. Wywodził się z dynastii panującej od XVI wieku. W czasie jego rządów kraj kolonizowali Niemcy a potem Francuzi. W 1931 roku został zdetronizowany przez kolonistów francuskich. Po śmierci na wygnaniu w roku 1933 władzę przejął jego syn, Seidou Njimoluh Ndżoja.

MahareroW
Maharero

Maharero był najwybitniejszym wodzem plemienia Herero. Od 1860 prowadził walki z ludami Nama i Orlam, które nadchodziły z terenów dzisiejszej Republiki Południowej Afryki i atakowały plemię Herero. W 1884 przyjął protektorat Niemiec. Jego następcą został syn Samuel Maharero.

Samuel MahareroW
Samuel Maharero

Samuel Maharero był wodzem plemiennym z Afryki Południowo-Zachodniej.

Mansa MusaW
Mansa Musa

Musa I lub Mansa Musa – dziesiąty Mansa, który rządził Imperium Mali w latach 1312–1337. Znany ze sławnej pielgrzymki do Mekki oraz jako mecenas nauki.

MkwawaW
Mkwawa

Mkwawa, właśc. Mkwavinyika Munyigumba Mwamuyinga – wódz plemienny ludu Hehe, przywódca powstania w Niemieckiej Afryce Wschodniej w latach 1891-1898. Po początkowych sukcesach jego oddziały zaczęły przegrywać, niemiecka armia kolonialna z pomocą przychylnych im wodzów plemiennych doprowadziły do niemal całkowitego rozgromienia jego oddziałów. Popełnił samobójstwo okrążony przez Niemców. Jego czaszka znajduje się obecnie w muzeum pamięci w Kalenga.

Samori TouréW
Samori Touré

Samori Touré (Ture) - muzułmański wódz z plemiania Diula. Stworzył w drugiej połowie XIX wieku rozległe państwo na obszarze dzisiejszej Gwinei, Mali i Wybrzeża Kości Słoniowej. Prowadził ciężkie walki z wojskami francuskimi, usiłującymi skolonizować te obszary.