
Szynszylowate (Chinchillidae) – rodzina ssaków z infrarzędu jeżozwierzokształtnych (Hystricognathi) w rzędzie gryzoni (Rodentia), które występują w południowej oraz zachodniej części Ameryki Południowej. Najbardziej znanym przedstawicielem jest szynszyla mała. Szynszyla jest nieco większa od wiewiórek naziemnych. Zwierzę to prowadzi nocny tryb życia. Nazwa zwierzęcia wywodzi się od indiańskiego plemienia Chincha, a w dosłownym tłumaczeniu brzmi Mała Chincha. Plemię to wykorzystywało miękkie i gęste futra gryzoni jako okrycia wierzchnie. Ze względu na swoje cenne futro szynszyla stała się obiektem polowań, dlatego już przed końcem XIX wieku gatunek ten niemal zupełnie wyginął. Obecnie większość szynszyli hodowana jest na farmach, a ich futra wykorzystywane są w przemyśle odzieżowym.
Chinchillinae – podrodzina ssaków z rodziny szynszylowatych (Chinchillidae).
Lagostominae – podrodzina ssaków z infrarzędu jeżozwierzokształtnych (Hystrignathi) w rzędzie gryzoni (Rodentia).

Krajowy Związek Hodowców Szynszyli (KZHS) – związek branżowy zrzeszający hodowców szynszyli w Polsce. Siedziba mieści się w Myślenicach.

Szynszyla (Chinchilla) – rodzaj ssaka z podrodziny Chinchillinae w rodzinie szynszylowatych (Chinchillidae).

Szynszyla krótkoogonowa – gatunek gryzonia z rodziny szynszylowatych. Żyje w koloniach zamieszkujących tereny skaliste w Andach w Argentynie i Chile na wysokości od 3000 do 6000 m n.p.m. Historyczny zasięg występowania obejmował tereny całych Andów w północno-zachodniej Argentynie, Chile, Peru i Boliwii. W tych dwóch ostatnich państwach brakuje oficjalnych potwierdzeń istnienia gatunku od ponad 50 lat. Obserwacje lokalnych mieszkańców i pracowników parków narodowych wskazują, że w terenach przygranicznych Boliwii mogą jednak istnieć populacje tych zwierząt. W 2012 roku naukowcy poinformowali o odkryciu populacji tych zwierząt w Nevado Tres Cruces National Park położonego na terenie chilijskiego regionu Atakama. W tej części Chile nie odnotowywano istnienia populacji od kilkudziesięciu lat. Szynszyla krótkoogonowa jest roślinożerna i prowadzi nocny tryb życia.
Szynszyla mała – endemiczny gatunek gryzonia z rodziny szynszylowatych, o pięknym futrze uznawanym za najlepsze i najbardziej miękkie oraz jedno z najcenniejszych na świecie, które na przestrzeni ostatnich 200 lat było głównym powodem masowych polowań na te zwierzęta. Dzika, rabunkowa gospodarka łowiecka doprowadziła do wybicia niemal całej populacji szynszyli na wolności. C. langiera żyje obecnie niemal wyłącznie na terenie Rezerwatu Narodowego Las Chinchillas – rezerwatu położonego w okolicy miasta Illapel w chilijskiej prowincji Choapa – oraz w 42 koloniach rozsianych w jego okolicy. Szynszyla mała jest obecnie zaliczana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) do gatunków krytycznie zagrożonych na wolności.

Wiskacza (Lagidium) – rodzaj ssaka z podrodziny Chinchillinae w rodzinie szynszylowatych (Chinchillidae).

Wiskacza górska – gatunek ssaka z rodziny szynszylowatych występujący w Ameryce Południowej, w Peru, Boliwii, Chile i Argentynie.

Wiskacza peruwiańska, szynszyla duża – gatunek gryzonia z rodziny szynszylowatych. Jeden z wielu gatunków szynszylowatych żyjących w Andach. Występuje na wysokościach 3000–5000 m n.p.m. na granicy lasu. Żyje w koloniach złożonych z małych grup rodzinnych.

Wiskacza skalna – gatunek gryzonia z rodziny szynszylowatych występujący w południowo-zachodniej Argentynie, w sąsiedztwie Chile, na wysokości do 4000 m n.p.m..
Wiskaczan (Lagostomus) – rodzaj ssaka z podrodziny Lagostominae w rodzinie szynszylowatych (Chinchillidae).
Wiskaczan wielki, dawniej także: wiskacza – gryzoń z rodziny szynszylowatych, jedyny żyjący przedstawiciel rodzaju Lagostomus. Zamieszkuje południowo-wschodnią Boliwię, skrajne tereny zachodniego Paragwaju, większą część Argentyny aż do prowincji Rio Negro.