
Sewerowie – dynastia w cesarstwie rzymskim panująca w latach 193–235.

Aleksjan Bassianus, Aleksander Sewer – cesarz rzymski w latach 222–235 z dynastii Sewerów.

Annia Faustina lub Annia Aurelia Faustina – rzymianka żyjąca w III wieku, przez krótki czas – cesarzowa rzymska jako trzecia żona cesarza Heliogabala.

Geta Lucius Publius Septimius Geta – cesarz z dynastii Sewerów, młodszy syn cesarza Septymiusza Sewera i Julii Domny, brat współrządzącego z nim Karakalli. August od jesieni 209 roku. Zamordowany przez Karakallę na początku 212 roku.

Heliogabal, po obwołaniu cesarzem Marek Aureliusz Antoninus – w latach 218–222 cesarz rzymski z dynastii Sewerów.

Hierokles – grecki niewolnik, woźnica rydwanów zawodowo uczestniczący w wyścigach podczas igrzysk cyrkowych, faworyt i kochanek cesarza rzymskiego Heliogabala, przez którego został oficjalnie poślubiony, uznawany za szarą eminencję dworu cesarskiego i jedną z najbardziej wpływowych osób Imperium Rzymskiego za panowania swego męża, przewidywany przez Heliogabala na następcę tronu. Informacje o nim pochodzą głównie z dzieła Scriptores Historiae Augustae oraz z Historii rzymskiej senatora Kasjusza Diona.

Akwilia Sewera – od stycznia 220 i od końca 221 - cesarzowa rzymska jako druga i czwarta żona Heliogabala, wcześniej była westalką.

Julia Domna – cesarzowa rzymska, Syryjka, urodziła się w Emesie w Syrii. Jej ojcem był najwyższy kapłan boga słońca El Gabala – Julius Bassianus, a siostrą – Julia Maesa.

Julia Maesa – syryjska księżniczka, urodziła się w Emesie w Syrii. Jej ojcem był najwyższy kapłan boga słońca Elah-Gabala – Julius Bassianus, a jej siostrą była Julia Domna – cesarzowa rzymska – tym samym była ona ciotką Karakalli.

Iulia Avita Mamaea, Julia Mammaea, Julia Mamea – córka Juli Maesy i Syryjczyka Gajusza Juliusza Awitusa Aleksianusa. Siostra cioteczna cesarza Karakalli. Jej mężem był Gessius Marcianus, a synem cesarz rzymski Aleksander Sewer. Jej siostrą była Julia Soaemias, matka cesarza Heliogabala.

Julia Soaemias, Julia Bassiana – córka Julii Maesy i Syryjczyka Gajusza Juliusza Awitusa Aleksianusa, siostra cioteczna cesarza Karakalli. Jej mężem był Sextus Varius Marcellus, a siostrą – Julia Mamaea.

Karakalla – cesarz rzymski z dynastii Sewerów, syn cesarza Septymiusza Sewera i cesarzowej Julii Domny. Współrządził z ojcem, po jego śmierci (krótkotrwale) z młodszym bratem Septymiuszem Getą. Po jego zamordowaniu w roku 212 został cesarzem samodzielnym.

Powstanie przeciwko Sewerowi – żydowskie powstanie w 197 roku na tle wewnętrznych konfliktów religijnych, gdy cesarzem rzymskim był Septymiusz Sewer.

Publia Fulvia Plautilla – cesarzowa rzymska, córka prefekta pretorianów Plautianusa i jego żony Hortensji. W 202 r. poślubiła cesarza Karakallę. Małżeństwo to było niedobrane i nieszczęśliwe, a według źródeł narracyjnych nigdy nie skonsumowane. Źródła numizmatyczne sugerują jednak, że para w 204 r. mogła doczekać się narodzin córki.

Lucjusz Septymiusz Sewer, Lucius Septimius Severus – ekwita, prawnik, cesarz rzymski w latach 193–211.