KawieW
Kawie

Kawie (Caviinae) – podrodzina ssaków z rodziny kawiowatych (Caviidae).

KawiowateW
Kawiowate

Kawiowate, dawniej także: marowate – rodzina ssaków z infrarzędu jeżozwierzokształtnych (Hystricognathi) w rzędzie gryzoni (Rodentia). Kopalne marowate znane są już od miocenu. Współcześnie żyjącymi przedstawicielami marowatych są m.in. kawia domowa, mara patagońska i kawia brazylijska.

Mary (gryzonie)W
Mary (gryzonie)

Mary (Dolichotinae) – monotypowa podrodzina ssaków z rodziny kawiowatych (Caviidae).

KawiaW
Kawia

Kawia (Cavia) – rodzaj ssaka z podrodziny kawii (Caviinae) w rodzinie kawiowatych (Caviidae).

Kawia brazylijskaW
Kawia brazylijska

Kawia brazylijska, dawniej: aperea – gatunek gryzonia z rodziny kawiowatych spokrewniony z kawią domową.

Kawia domowaW
Kawia domowa

Kawia domowa, świnka morska – gatunek udomowionego gryzonia z rodziny kawiowatych (Caviidae). Została udomowiona przez południowoamerykańskich Indian w czasach prekolumbijskich. Indianie wykorzystywali kawię do celów kulinarnych, rytualnych oraz w medycynie ludowej. Trafiła do Europy jako zwierzę hobbystyczne w XVI wieku, zaś w XIX wieku zaczęła być używana jako zwierzę laboratoryjne. C. porcellus jako forma udomowiona powinna być traktowana jako zwierzę bez ustalonych dzikich populacji. Wśród ludności południowoamerykańskiej nadal rozpowszechniona jest hodowla kawii domowych na mięso. Jako zwierzęta rzeźne są także hodowane w krajach afrykańskich, ale większość kawii żyje w hodowlach hobbystycznych popularnych na całym świecie.

Kawia górskaW
Kawia górska

Kawia górska – gatunek gryzonia z rodziny kawiowatych spokrewniony z kawią domową. Zamieszkuje śródlądowe mokradła, lasy i użytki zielone Ameryki Południowej do wysokości 4500 m.n.p.m. – w Argentynie, Boliwii, Chile i Peru. Okres życia: 1–2 lat.

Kawia pośredniaW
Kawia pośrednia

Kawia pośrednia – gatunek gryzonia z rodziny kawiowatych spokrewniony z kawią domową. Jedyna znana populacja żyje na terenie parku Serra do Tabuleiro na należącej do brazylijskiego stanu Santa Catarina wyspie Moleques do Sul. Żywi się trawami.

Kawia większaW
Kawia większa

Kawia większa – gatunek gryzonia z rodziny kawiowatych spokrewniony z kawią domową. Zamieszkuje przybrzeżne mokradła i bagna wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Brazylii i północno-wschodniego wybrzeża Urugwaju. Okres życia: do 2 lat.

KawiaczkaW
Kawiaczka

Kawiaczka (Microcavia) – rodzaj ssaka z podrodziny kawi (Caviinae) w rodzinie kawiowatych (Caviidae).

Kawiaczka górskaW
Kawiaczka górska

Kawiaczka górska – gatunek ssaka z podrodziny kawii (Caviinae) w rodzinie kawiowatych (Caviidae). Zamieszkuje tereny w Argentynie i Chile.

Mara patagońskaW
Mara patagońska

Mara patagońska – gatunek gryzonia z rodziny kawiowatych.

Mara solniskowaW
Mara solniskowa

Mara solniskowa – gatunek gryzonia z rodziny kawiowatych. Jest gatunkiem powszechnie występującym na terenie krainy geograficznej Gran Chaco: w południowej Boliwii, zachodnim Paragwaju i północno-zachodniej Argentynie.

PseudokawiaW
Pseudokawia

Pseudokawia (Galea) – rodzaj ssaka z podrodziny kawi (Caviinae) w rodzinie kawiowatych (Caviidae).

Pseudokawia brazylijskaW
Pseudokawia brazylijska

Pseudokawia brazylijska – gatunek ssaka z podrodziny kawii (Caviinae) w rodzinie kawiowatych (Caviidae). Zamieszkuje zróżnicowane siedliska na terenie Brazylii. Pseudokawia brazylijska jest spotykana na terenie całego państwa – od stanu Pará na południowym wschodzie i Mato Grosso na wschodzie, po Minas Gerais na północnym zachodzie, Bahia na zachodzie oraz po Pernambuco, Rio Grande do Norte Ceará, Maranhão, Piauí i Paraíba w Regionie Północno-Wschodnim, a także na terenie formacji roślinnej caatinga na suchych obszarach północno-wschodniej Brazylii. Według Mammal Species of the World występują także na terenie Boliwii, po wschodniej stronie Andów. Odnotowywano także ich obecność na terenie Paragwaju.

Pseudokawia łasicowataW
Pseudokawia łasicowata

Pseudokawia łasicowata – gatunek ssaka z podrodziny kawii (Caviinae) w rodzinie kawiowatych (Caviidae). Zamieszkuje na terenie południowego Peru, w Boliwii i północno-wschodnie krańce Chile.