
Amodiachina – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, z grupy amino-4-choliny, stosowany w leczeniu malarii.

Artemeter – organiczny związek chemiczny, pochodna artemizyniny, chińskiego leku ziołowego wytwarzanego z bylicy rocznej, lek przeciwmalaryczny aktywny wobec wielolekoopornych szczepów zarodźca sierpowatego.

Artenimol – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, czynny metabolit artemizyniny, stosowany w leczeniu malarii w połączeniu z piperachiną.

Artezunat – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, pochodna artemizyny, prolek o własnej aktywności, stosowany w leczeniu malarii.

Chinina, C20H24N2O2 – organiczny związek chemiczny, alkaloid o gorzkim smaku, znajdujący się w korze drzewa chinowego rosnącego w Ameryce Południowej w Andach. Chinina była pierwszym skutecznym lekiem przeciw malarii. Została zastąpiona środkami o mniejszych działaniach ubocznych i stosuje się ją zazwyczaj w wypadku oporności na chlorochinę. Ponadto chinina posiada własności przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jest wykorzystywana do nadawania smaku tonikowi.

Chlorochina – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, pochodna chinoliny. Stosowana jako lek pierwotniakobójczy, znosi ostry atak malarii, pełzaka czerwonki i lamblii jelitowej; działa także przeciwzapalnie. Obecnie często stosuje się jej analogi. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła jej stosowanie przeciw malarii i amebiozie pozajelitowej w 1949 r. Związek wykazuje również aktywność przeciwwirusową, np. przeciw flawiwirusom, retrowirusom i koronawirusom, w tym wirusom SARS.

Halofantryna – organiczny związek chemiczny, chemioterapeutyk stosowany w zwalczaniu malarii. Nie jest zalecany w profilaktyce choroby.

Hydroksychlorochina – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, hydroksylowa pochodna chlorochiny. Wykazuje działanie przeciwmalaryczne, przeciwbólowe i przeciwzapalne, jest stosowana w leczeniu niektórych chorób na tle zapalnym oraz malarii.

Lumefantryna – organiczny związek chemiczny, lek przeciwmalaryczny.

Meflochina – organiczny związek chemiczny, przyjmowany doustnie środek przeciwko malarii, stosowany w celach profilaktycznych lub leczniczych. Meflochina dostępna jest w sprzedaży w postaci leku pod nazwą Lariam. Może wywoływać wiele niepożądanych skutków ubocznych, takich jak zawroty głowy, utrata równowagi, a u pewnej liczby osób także bezsenność, halucynacje i depresję.

Piperachina – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, pochodna chinoliny, stosowany w leczeniu malarii w połączeniu z dihydroartemizyną.

Pirymetamina – organiczny związek chemiczny, środek stosowany w leczeniu malarii, toksoplazmozy, zapalenia płuc wywołanego przez Pneumocystis carinii oraz czerwienicy. Opracowany w 1953 roku przez Gertrudę Elion i George’a Hitchingsa w laboratorium przedsiębiorstwa Wellcome.

Prokwanil, proguanil – organiczny związek chemiczny, lek przeciwmalaryczny stosowany, pod postacią chlorowodorku, w profilaktyce zimnicy.

Prymachina – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, pochodna 8-aminochinolowa, stosowany w leczeniu malarii.

Pyronarydyna – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, pochodna benzonaftyrydyny, stosowana w leczeniu malarii w połączeniu z artezunatem.

Sulfadoksyna – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, sulfonamid o działaniu bakteriostatycznym, stosowany w leczeniu i zapobieganiu malarii w skojarzeniu z pirymetaminą.