
Arria – żona Cecyny Petusa, który za udział w 42 roku w spisku przeciw cesarzowi Klaudiuszowi otrzymał rozkaz popełnienia samobójstwa. Petus nie mógł zdobyć się na zadanie sobie ciosu. Arria pierwsza przebiła się sztyletem i umierając podała go mężowi, ze słowami: "Nie boli, Petusie".

Bonosus – oficer rzymskiej floty Renu. W 280 roku n.e., kiedy Germanie spalili rzymskie statki ulokowane na Renie, wywołał bunt i w obawie przed spodziewaną karą mianował się cesarzem rzymskim. Walczył z prawowitym cesarzem - Probusem. Przegrawszy powiesił się. Cesarz Probus darował życie jego synowi i żonie.
Decentius właściwie Magnus Decentius. W 350/351 roku został mianowany cezarem przez swojego brata Magnencjusza dla obrony Galii i linii Renu. Klęska w wojnie z Konstancjuszem II doprowadziła go do samobójstwa – powiesił się 18 sierpnia 353 roku.

Gaius Cassius Longinus, – rzymski wódz, jeden z zabójców Cezara, później walczył przeciw II triumwiratowi. Jeden z ostatnich obrońców republiki.

Gordian I, Marcus Antonius Gordianus Sempronianus Romanus Africanus – w 216 roku rzymski namiestnik Brytanii i Afryki Prokonsularnej, cesarz rzymski w 238 roku. Mąż Fabii Orestilli.
Gaius Sempronius Gracchus, syn Tyberiusza Semproniusza Grakchusa i Kornelii Afrykańskiej Młodszej. Był młodszym bratem Tyberiusza Grakchusa. Jego siostra Sempronia była żoną Scypiona Afrykańskiego Młodszego.

Marek Porcjusz Katon, Marcus Porcius Cato Uticensis, zwany, dla odróżnienia od Katona Starszego, którego był prawnukiem, Katonem Młodszym lub Katonem Utyceńskim – polityk i filozof rzymski. Stoik, znany z prawości i uczciwości. Naśladował sposób bycia Katona Starszego, który był dla niego ideałem.

Kwintyllus, Marcus Aurelius Claudius Quintillus Augustus – brat cesarza Klaudiusza II Gockiego, obwołany przez wojsko cesarzem w 270 roku.
Marcus Annaeus Lucanus – poeta rzymski, bratanek Seneki Młodszego, wnuk Seneki Starszego. Urodził się w Kordowie, na terenach dzisiejszej Hiszpanii. Za udział w spisku Pizona na życie Nerona został zmuszony do samobójstwa.

Magnencjusz, właściwie Flavius Magnus Magnentius – cesarz rzymski (uzurpator) od 18 stycznia 350 do 11 sierpnia 353.

Maksymian, Marcus Aurelius Valerius Maximianus, Maximianus Herculius, – cesarz rzymski.

Marek Juniusz Brutus,, zwany Brutusem lub Brutusem Młodszym – polityk, dowódca wojskowy, mówca i pisarz rzymski. Był zwolennikiem republiki, a przeciwnikiem dyktatur Pompejusza i Cezara. Przyjaźnił się z Markiem Tulliuszem Cyceronem. Należał do przywódców spisku przeciwko Cezarowi i był jednym z zabójców dyktatora. W tradycji europejskiej imię Brutusa stało się symbolem zdrajcy i mordercy walczącego w słusznej sprawie. Przydawano mu miano Tyranobójcy.

Neron – piąty cesarz rzymski w latach 54–68, syn Gnejusza Domicjusza Ahenobarbusa i Agrypiny Młodszej, późniejszej żony cesarza Klaudiusza.

Marcus Salvius Otho, Othon lub Oton – cesarz rzymski w 69 roku.

Gajusz Petroniusz, łac. Gaius Petronius, Gaius Petronius Arbiter – rzymski pisarz (poeta), filozof i polityk. Przypisuje się mu autorstwo wydanej anonimowo powieści Satyricon („Satyrykon”).

Publiusz Kwinktyliusz Warus – rzymski polityk i dowódca, dowodził trzema legionami rzymskimi zniszczonymi w Lesie Teutoburskim przez Germanów pod wodzą Arminiusza.

Kwintus Cecyliusz Metellus Pius Kornelian Scypion Nazyka Quintus Caecilius Metellus Pius Cornelianus Scipio Nasica – rzymski wódz i polityk. Syn Publiusza Korneliusza Scypiona Nazyki, pretora w 93 p.n.e., i Licynii. Adoptowany w 63 p.n.e. do rodu Cecyliuszy testamentem przez Kwintusa Cecyliusza Metellusa Piusa, konsula w 80 p.n.e. Zajął miejsce przybranego ojca w kolegium pontyfików. W 59 p.n.e. był trybunem ludowym, edylem w 57 p.n.e., zorganizował wówczas igrzyska gladiatorskie dla uczczenia przybranego ojca, pretorem w 55 p.n.e.; interrexem w 53 p.n.e. Starając się o konsulat na 52 p.n.e. aktywnie uczestniczył w organizowaniu ulicznych zamieszek. Senat wyznaczył Pompejusza konsulem bez kolegi dla uspokojenia nastrojów. Pompejusz, poślubiwszy córkę Metellusa Scypiona, mianował tego ostatniego swoim kolegą w konsulacie na pozostałą część roku. Jako konsul doprowadził do uchwalenia prawa przywracającego cenzorom władzę ograniczoną prawami Klodiusza. Zacięty przeciwnik Cezara, wielokrotnie podnosił w senacie sprawę przekraczania uprawnień przez Cezara w Galii. Stronnik Pompejusza w wojnie domowej. Jako prokonsul w 49 p.n.e. organizował wojska i flotę dla Pompejusza w prowincjach Syrii i Azji. Obwołany imperatorem. W 48 p.n.e. przyprowadził swoją armię do Grecji i połączył się z Pompejuszem. W bitwie pod Farsalos dowodził centrum. Po klęsce zbiegł do Afryki i objął naczelne dowództwo nad pompejańczykami. W 46 p.n.e. poniósł klęskę w bitwie pod Tapsus, próbował uciekać morzem, lecz atakowany przez flotę Cezara popełnił samobójstwo.