
Aleksandretta maskareńska – gatunek średniej wielkości wymarłego ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae). Występował na wyspie Rodrigues. Należąca do tego samego rodzaju aleksandretta obrożna jest blisko spokrewniona z maskareńską i może być jej przodkiem. Sama aleksandretta maskareńska mogła być przodkiem aleksandrett z Mauritiusu i Reunionu.

Aleksandretta seszelska – gatunek średniej wielkości wymarłego ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae). Występował endemicznie na trzech spośród wysp Seszeli. Jego przedstawiciele przypominali wyglądem aleksandretty większe, wyróżniali się mniejszymi rozmiarami oraz brakiem różowej wstawki na obroży. Przypuszcza się, że do wymarcia przyczyniło się tępienie tych ptaków przez rolników oraz właścicieli plantacji palm kokosowych.

Aleksandretta szara – wymarły gatunek endemicznych papug występujący na wyspach należących do Archipelagu Maskarenów – Mauritiusie i Reunionie. Gatunek został sklasyfikowany jako członek plemienia Psittaculini, wraz z innymi papugami na wyspach.

Ara z Saint Croix, ara portorykańska – gatunek wymarłego ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae), którego szczątki znaleziono na karaibskich wyspach Saint Croix i Portoryko. Został opisany w 1937 na podstawie kości piszczelowo-stępowej odkopanej w resztkach kuchennych na prekolumbijskim stanowisku na Saint Croix. Drugi okaz składający się z różnych kości, z podobnego miejsca na Portoryko został opisany w 2008. Także kość krucza z Montserrat może należeć do tego lub innego wymarłego gatunku ary.

Ara trójbarwna – wymarły gatunek ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Występował endemicznie na Kubie.

Barwnica pacyficzna – gatunek średniej wielkości wymarłego ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae), jeden z dwóch przedstawicieli rodzaju Eclectus. Opisany w 2006 roku.

Heracles inexpectatus – wymarły gatunek papugi, żyjący 16–19 mln lat temu w Nowej Zelandii, znajdujący się w monotypowym rodzaju Heracles. Skamieniałości zostały znalezione w 2008 roku w okolicy Saint Bathans, w Otago, w Nowej Zelandii. Uważa się, że był w stanie osiągnąć 1 m wzrostu i ok. 7 kg masy ciała. Wstępne analizy wykazały, że należy do nadrodziny Strigopoidea, która składa się z 3 rodzajów: Nestor, Strigops (kakapo) i kopalny Nelepsittacus.

Modrolotka brązowogłowa – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae). Występował endemicznie na wyspie Raiatea. Znany jedynie z dwóch okazów. Wymarły.

Modrolotka czarnoczelna – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae). Występował endemicznie na Tahiti. Odnotowany po raz ostatni w 1844, uznany za wymarłego.

Nelepsittacus – rodzaj wymarłych ptaków z rodziny kakapowatych (Strigopidae). Okres ich istnienia datowany jest na wczesny miocen, 19–16 mln lat temu. Szczątki kopalne odnaleziono w regionie Otago na terenie Wyspy Południowej, u wybrzeży rzeki Manuherikia.

Nestor skalny – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny kakapowatych (Strigopidae), podrodziny nestorów (Nestorinae). Występował na wyspach Norfolk i Phillip Island. Wymarł w 2. połowie XIX wieku.

Papuga karolińska – gatunek wymarłego ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Była endemitem, a także jedynym rodzimym gatunkiem papugi Stanów Zjednoczonych. Występowała w południowo-wschodniej części kraju, od doliny rzeki Ohio po Zatokę Meksykańską. Należała do monotypowego rodzaju Conuropsis.

Papuga maskareńska – gatunek wymarłego ptaka z rodziny papug wschodnich. Był endemiczny dla wyspy Reunion na zachodnim Oceanie Indyjskim. Systematyka papugi maskareńskiej była przedmiotem sporów; klasyfikowano ją w obrębie Psittaculini lub Coracopsis ; ostatnie badania wskazują na bliższe powiązanie z Psittaculini.

Papuga maurytyjska – gatunek dużego wymarłego ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae). Występowała endemicznie na Mauritiusie. Pokrewieństwa z innymi gatunkami nie są pewne, klasyfikowana jest jednak w plemieniu Psittaculini wraz z innymi maskareńskimi papugami. Mogła być blisko spokrewniona z papugą rodrigueską, wobec której wykazuje pewne podobieństwa.

Papuga rodrigueska – gatunek wymarłego ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae), endemicznego dla maskareńskiej wyspy Rodrigues. Nie jest jasne, z jakim gatunkiem była najbliżej spokrewniona, ale podobnie jak inne maskareńskie papugi umieszczana jest w plemieniu Psittaculini. Wykazywała podobieństwo do papug maurytyjskich i możliwe, że była z nimi spokrewniona. Bazując na opisach papug z innych wysp Maskarenów, do rodzaju Necropsittacus przyłączano również dwa inne gatunki, jednak ich odrębność była kwestionowana.

Szmaragdolotka białodzioba – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Występował endemicznie na Gwadelupie, ostatni raz stwierdzony w 1750. Wymarły. Nie zachowały się żadne okazy.

Świergotka rajska – wymarły gatunek ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae), zamieszkujący niegdyś wschodnią Australię – Queensland oraz Nową Południową Walię.

Vini vidivici – wymarły gatunek ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae). Opisany przez Davida Steadmana i Marie C. Zarriello w 1987 roku. Nazwa gatunkowa vidivici, nadana przez Davida Steadmana, nawiązuje do znanego cytatu Veni, vidi, vici.