Bagno StawekW
Bagno Stawek

Rezerwat przyrody Bagno Stawek – torfowiskowy rezerwat przyrody na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Borów Tucholskich, na terenie gminy Brusy. Został ustanowiony na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 4 kwietnia 1977 roku. Powierzchnia rezerwatu wynosi 40,80 ha, z czego 18,18 ha zajmują torfowiska.

Rezerwat przyrody BiałogóraW
Rezerwat przyrody Białogóra

Białogóra – florystyczny rezerwat przyrody, który chroni fragmenty nadmorskiego lasu bagiennego oraz boru bażynowego. Lasy otaczają rozległe obniżenia terenu za wydmami, na których wykształciło się unikatowe w skali Polski torfowisko typu atlantyckiego. Na wiosnę i częściowo latem stoi tu woda. Na kwaśnym podłożu występuje wiele rzadkich gatunków roślin typowych dla flory atlantyckiej: sit sztywny, woskownica europejska, wełnianeczka darniowa, wrzosiec bagienny, brzeżyca jednokwiatowa oraz trzy gatunki rosiczki. Rezerwat jest jednym z dwóch miejsc w Polsce, gdzie rośnie ponikło wielołodygowe, inną bardzo rzadką rośliną turzycowatą jest również przygiełka brunatna.

Rezerwat przyrody BielawaW
Rezerwat przyrody Bielawa

Rezerwat przyrody Bielawa – rezerwat torfowiskowy na Pobrzeżu Kaszubskim na obszarze Bielawskiego Błota. Granice rezerwatu obejmują grunty trzech gmin: wiejskiej Puck, Władysławowo i Krokowa. Pierwszy rezerwat o tej nazwie utworzono w 1999 r. na powierzchni 680,2 ha. Następnie w 2005 r. granicą rezerwatu przyrody Bielawa objęto powierzchnię 721,41 ha dotychczas należących do trzech rezerwatów: Bielawa, Moroszka Bielawskiego Błota i Woskownica Bielawskiego Błota, tworząc tym samym jeden spójny, wielkoobszarowy rezerwat przyrody.

Bielawskie BłotoW
Bielawskie Błoto

Bielawskie Błoto – rozległe mokradło na Pobrzeżu Kaszubskim od północy ograniczony Kępą Ostrowską, od zachodu i południa pradoliną Czarnej Wody, od zachodu Wysoczyzną Żarnowiecką.

Rezerwat przyrody Bocheńskie BłotoW
Rezerwat przyrody Bocheńskie Błoto

Rezerwat przyrody Bocheńskie Błoto – torfowiskowy rezerwat przyrody na obszarze gminy Rzeczenica w województwie pomorskim. Został utworzony w 1962 roku. Powierzchnia rezerwatu wynosi 15,73 ha, natomiast powierzchnia jego otuliny – 47,26 ha. Rezerwat obejmuje typową roślinność bagienną i otaczające je lasy. Ochronie rezerwatu podlega całkowicie zarastające jezioro i otaczające je bagna torfowiska przejściowego. Znajdują się tu stanowiska roślin chronionych: borówka bagienna, rosiczka okrągłolistna, żurawina błotna i bażyna czarna. Obszar rezerwatu stanowi również lęgowisko rzadkich gatunków ptaków: bociana czarnego, żurawia, kormorana i czapli siwej.

Rezerwat przyrody Czarne BagnoW
Rezerwat przyrody Czarne Bagno

Rezerwat przyrody Czarne Bagno – torfowiskowy rezerwat przyrody w gminie Nowa Wieś Lęborska w województwie pomorskim. Obejmuje torfowisko wysokie typu bałtyckiego, zniszczone przez eksploatację torfu, lecz regenerujące się. Rezerwat został powołany Rozporządzeniem Nr 50/06 Wojewody Pomorskiego z dnia 3 kwietnia 2006. Zajmuje powierzchnię 102,86 ha.

Głębokie Jezioro (gmina Kartuzy)W
Głębokie Jezioro (gmina Kartuzy)

Głębokie Jezioro – wytopiskowe jezioro lobeliowe we wsi Sitno w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Przodkowo, na obszarze Pojezierza Kaszubskiego.

Jeziora SitnaW
Jeziora Sitna

Rezerwat przyrody „Jeziora Sitna” – rezerwat torfowiskowy na Pojezierzu Bytowskim w kompleksie leśnym Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Zlokalizowany jest na terenie gminy Czarna Dąbrówka w powiecie bytowskim w województwie pomorskim.

Rezerwat przyrody Jeziorka ChośnickieW
Rezerwat przyrody Jeziorka Chośnickie

Rezerwat przyrody Jeziorka Chośnickie – torfowiskowy rezerwat przyrody na Pojezierzu Kaszubskim położony na terenie gminy Parchowo w województwie pomorskim. Został utworzony w 1985 roku. Zajmuje powierzchnię 213,36 ha. Rezerwat obejmuje kopułowe torfowisko wysokie typu bałtyckiego, siedem jezior dystroficznych zarastających płem torfowców oraz okoliczne bory bagienne.

Rezerwat przyrody Jezioro TurzycoweW
Rezerwat przyrody Jezioro Turzycowe

Rezerwat przyrody Jezioro Turzycowe – florystyczny rezerwat na Pojezierzu Kaszubskim na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Jest położony na terenie gmin Sierakowice i Kartuzy w powiecie kartuskim w województwie pomorskim. Został utworzony w 1959 roku na powierzchni 0,30 ha. W 1989 roku powiększono go do 11,39 ha.

Rezerwat przyrody Kurze GrzędyW
Rezerwat przyrody Kurze Grzędy

Rezerwat przyrody Kurze Grzędy – faunistyczny rezerwat przyrody na Pojezierzu Kaszubskim na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie Lasów Mirachowskich. Jest położony na terenie gmin Sierakowice i Kartuzy w powiecie kartuskim w województwie pomorskim. Rezerwat został utworzony w 1957 roku na powierzchni 82,97 ha; w 1989 roku powiększono go do 170,70 ha.

Rezerwat przyrody LewiceW
Rezerwat przyrody Lewice

Rezerwat przyrody „Lewice” – rezerwat torfowiskowy utworzony w granicach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w celu ochrony dobrze zachowanych torfowisk wysokich i przejściowych z roślinnością mszarną położonych w wytopiskach moreny dennej. Torfowiska te otacza bór bagienny i brzezina bagienna. Najcenniejszym elementem, założonego w 1988 roku na powierzchni 22,90 ha, rezerwatu są trzy zespoły roślinne na niezadrzewionej części torfowiska: mszar dolinkowy, mszar przygiełkowy, wysokotorfowiskowy mszar kępowy. Aktem prawnym tworzącym rezerwat jest Zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 18 stycznia 1988 r..

Rezerwat przyrody Łebskie BagnoW
Rezerwat przyrody Łebskie Bagno

Rezerwat przyrody Łebskie Bagno – torfowiskowy rezerwat przyrody w gminie Nowa Wieś Lęborska w województwie pomorskim. Obejmuje torfowisko wysokie typu bałtyckiego w dolinie rzeki Łeby. Rezerwat został powołany w 2006 roku. Zajmuje powierzchnię 111,54 ha, zaś jego otulina liczy 119,83 ha. W 2006 roku wraz z sąsiednim Czarnym Bagnem zgłoszony do sieci Natura 2000. W 2009 roku oba te rezerwaty weszły w skład nowo utworzonego obszaru Natura 2000 „Łebskie Bagna”.

Pętla LipnickiegoW
Pętla Lipnickiego

Pętla Lipnickiego – teren dawnego wydobycia torfu, zlokalizowany na obszarze Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, przy drodze leśnej z Klosnowa do Drzewicza, w pobliżu jezior Nierybno, Płęsno i Bełczak. Ma duże walory przyrodnicze.

Rezerwat przyrody Staniszewskie BłotoW
Rezerwat przyrody Staniszewskie Błoto

Rezerwat przyrody Staniszewskie Błoto – leśno-torfowiskowy rezerwat przyrody na Pojezierzu Kaszubskim na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie Lasów Mirachowskich. Został utworzony w 1962 roku na powierzchni 44,58 ha; w 1989 roku powiększono go do 130,41 ha. Obejmuje największe na Pojezierzu Kaszubskim, kopułowe torfowisko wysokie typu bałtyckiego. Złoże torfu osiąga tu miejscami ponad 10 metrów miąższości. Najbliższe miejscowości to Mirachowo i Bącka Huta.

Rezerwat przyrody Torfowisko PobłockieW
Rezerwat przyrody Torfowisko Pobłockie

Rezerwat przyrody Torfowisko Pobłockie – torfowisko wysokie typu bałtyckiego na południe od wsi Pobłocie i Rzuszcze, na terenie gminy Główczyce w województwie pomorskim. Ustanowione jako rezerwat przyrody o powierzchni 112,31 ha w 1982 roku. Wokół rezerwatu wyznaczono otulinę o powierzchni 311,04 ha.

Torfowisko PotoczekW
Torfowisko Potoczek

Torfowisko Potoczek – torfowiskowy rezerwat przyrody w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kępice, na obszarze Wysoczyzny Polanowskiej. Ze względu na główny przedmiot ochrony jest rezerwatem biocenotycznym i fizjocenotycznym, podtypu biocenoz naturalnych i półnaturalnych; ze względu na typ ekosystemu – różnych ekosystemów, podtyp lasów i torfowisk. Zajmuje powierzchnię 15,24 ha, wraz z otuliną – 124,90 ha.

Torfowisko Zielin MiasteckiW
Torfowisko Zielin Miastecki

Rezerwat przyrody „Torfowisko Zielin Miastecki” – torfowiskowy rezerwat przyrody na obszarze gminy Trzebielino. Ochronie rezerwatu podlega głównie obszar torfowiska przejściowego z zarastającymi jeziorkami dystroficznymi. Znajdują się tu również stanowiska licznych, podlegających ochronie gatunków roślin wodnych i torfowiskowych.

Rezerwat przyrody Woskownica Bielawskiego BłotaW
Rezerwat przyrody Woskownica Bielawskiego Błota

Rezerwat przyrody Woskownica Bielawskiego Błota – istniejący w latach 1977–2005 florystyczny rezerwat przyrody na Wybrzeżu Słowińskim, na południe od Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, na terenie gminy Krokowa. Obejmował fragment torfowiska Bielawskie Błoto.