
Rezerwat przyrody Bagno Stawek – torfowiskowy rezerwat przyrody na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Borów Tucholskich, na terenie gminy Brusy. Został ustanowiony na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 4 kwietnia 1977 roku. Powierzchnia rezerwatu wynosi 40,80 ha, z czego 18,18 ha zajmują torfowiska.

Białogóra – florystyczny rezerwat przyrody, który chroni fragmenty nadmorskiego lasu bagiennego oraz boru bażynowego. Lasy otaczają rozległe obniżenia terenu za wydmami, na których wykształciło się unikatowe w skali Polski torfowisko typu atlantyckiego. Na wiosnę i częściowo latem stoi tu woda. Na kwaśnym podłożu występuje wiele rzadkich gatunków roślin typowych dla flory atlantyckiej: sit sztywny, woskownica europejska, wełnianeczka darniowa, wrzosiec bagienny, brzeżyca jednokwiatowa oraz trzy gatunki rosiczki. Rezerwat jest jednym z dwóch miejsc w Polsce, gdzie rośnie ponikło wielołodygowe, inną bardzo rzadką rośliną turzycowatą jest również przygiełka brunatna.
Rezerwat przyrody Bielawa – rezerwat torfowiskowy na Pobrzeżu Kaszubskim na obszarze Bielawskiego Błota. Granice rezerwatu obejmują grunty trzech gmin: wiejskiej Puck, Władysławowo i Krokowa. Pierwszy rezerwat o tej nazwie utworzono w 1999 r. na powierzchni 680,2 ha. Następnie w 2005 r. granicą rezerwatu przyrody Bielawa objęto powierzchnię 721,41 ha dotychczas należących do trzech rezerwatów: Bielawa, Moroszka Bielawskiego Błota i Woskownica Bielawskiego Błota, tworząc tym samym jeden spójny, wielkoobszarowy rezerwat przyrody.

Bielawskie Błoto – rozległe mokradło na Pobrzeżu Kaszubskim od północy ograniczony Kępą Ostrowską, od zachodu i południa pradoliną Czarnej Wody, od zachodu Wysoczyzną Żarnowiecką.

Rezerwat przyrody Bocheńskie Błoto – torfowiskowy rezerwat przyrody na obszarze gminy Rzeczenica w województwie pomorskim. Został utworzony w 1962 roku. Powierzchnia rezerwatu wynosi 15,73 ha, natomiast powierzchnia jego otuliny – 47,26 ha. Rezerwat obejmuje typową roślinność bagienną i otaczające je lasy. Ochronie rezerwatu podlega całkowicie zarastające jezioro i otaczające je bagna torfowiska przejściowego. Znajdują się tu stanowiska roślin chronionych: borówka bagienna, rosiczka okrągłolistna, żurawina błotna i bażyna czarna. Obszar rezerwatu stanowi również lęgowisko rzadkich gatunków ptaków: bociana czarnego, żurawia, kormorana i czapli siwej.

Rezerwat przyrody Czarne Bagno – torfowiskowy rezerwat przyrody w gminie Nowa Wieś Lęborska w województwie pomorskim. Obejmuje torfowisko wysokie typu bałtyckiego, zniszczone przez eksploatację torfu, lecz regenerujące się. Rezerwat został powołany Rozporządzeniem Nr 50/06 Wojewody Pomorskiego z dnia 3 kwietnia 2006. Zajmuje powierzchnię 102,86 ha.

Głębokie Jezioro – wytopiskowe jezioro lobeliowe we wsi Sitno w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Przodkowo, na obszarze Pojezierza Kaszubskiego.

Rezerwat przyrody „Jeziora Sitna” – rezerwat torfowiskowy na Pojezierzu Bytowskim w kompleksie leśnym Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Zlokalizowany jest na terenie gminy Czarna Dąbrówka w powiecie bytowskim w województwie pomorskim.

Rezerwat przyrody Jeziorka Chośnickie – torfowiskowy rezerwat przyrody na Pojezierzu Kaszubskim położony na terenie gminy Parchowo w województwie pomorskim. Został utworzony w 1985 roku. Zajmuje powierzchnię 213,36 ha. Rezerwat obejmuje kopułowe torfowisko wysokie typu bałtyckiego, siedem jezior dystroficznych zarastających płem torfowców oraz okoliczne bory bagienne.

Rezerwat przyrody Jezioro Turzycowe – florystyczny rezerwat na Pojezierzu Kaszubskim na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Jest położony na terenie gmin Sierakowice i Kartuzy w powiecie kartuskim w województwie pomorskim. Został utworzony w 1959 roku na powierzchni 0,30 ha. W 1989 roku powiększono go do 11,39 ha.

Rezerwat przyrody Kurze Grzędy – faunistyczny rezerwat przyrody na Pojezierzu Kaszubskim na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie Lasów Mirachowskich. Jest położony na terenie gmin Sierakowice i Kartuzy w powiecie kartuskim w województwie pomorskim. Rezerwat został utworzony w 1957 roku na powierzchni 82,97 ha; w 1989 roku powiększono go do 170,70 ha.

Rezerwat przyrody „Lewice” – rezerwat torfowiskowy utworzony w granicach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w celu ochrony dobrze zachowanych torfowisk wysokich i przejściowych z roślinnością mszarną położonych w wytopiskach moreny dennej. Torfowiska te otacza bór bagienny i brzezina bagienna. Najcenniejszym elementem, założonego w 1988 roku na powierzchni 22,90 ha, rezerwatu są trzy zespoły roślinne na niezadrzewionej części torfowiska: mszar dolinkowy, mszar przygiełkowy, wysokotorfowiskowy mszar kępowy. Aktem prawnym tworzącym rezerwat jest Zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 18 stycznia 1988 r..

Rezerwat przyrody Łebskie Bagno – torfowiskowy rezerwat przyrody w gminie Nowa Wieś Lęborska w województwie pomorskim. Obejmuje torfowisko wysokie typu bałtyckiego w dolinie rzeki Łeby. Rezerwat został powołany w 2006 roku. Zajmuje powierzchnię 111,54 ha, zaś jego otulina liczy 119,83 ha. W 2006 roku wraz z sąsiednim Czarnym Bagnem zgłoszony do sieci Natura 2000. W 2009 roku oba te rezerwaty weszły w skład nowo utworzonego obszaru Natura 2000 „Łebskie Bagna”.

Pętla Lipnickiego – teren dawnego wydobycia torfu, zlokalizowany na obszarze Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, przy drodze leśnej z Klosnowa do Drzewicza, w pobliżu jezior Nierybno, Płęsno i Bełczak. Ma duże walory przyrodnicze.

Rezerwat przyrody Staniszewskie Błoto – leśno-torfowiskowy rezerwat przyrody na Pojezierzu Kaszubskim na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie Lasów Mirachowskich. Został utworzony w 1962 roku na powierzchni 44,58 ha; w 1989 roku powiększono go do 130,41 ha. Obejmuje największe na Pojezierzu Kaszubskim, kopułowe torfowisko wysokie typu bałtyckiego. Złoże torfu osiąga tu miejscami ponad 10 metrów miąższości. Najbliższe miejscowości to Mirachowo i Bącka Huta.
Rezerwat przyrody Torfowisko Pobłockie – torfowisko wysokie typu bałtyckiego na południe od wsi Pobłocie i Rzuszcze, na terenie gminy Główczyce w województwie pomorskim. Ustanowione jako rezerwat przyrody o powierzchni 112,31 ha w 1982 roku. Wokół rezerwatu wyznaczono otulinę o powierzchni 311,04 ha.

Torfowisko Potoczek – torfowiskowy rezerwat przyrody w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kępice, na obszarze Wysoczyzny Polanowskiej. Ze względu na główny przedmiot ochrony jest rezerwatem biocenotycznym i fizjocenotycznym, podtypu biocenoz naturalnych i półnaturalnych; ze względu na typ ekosystemu – różnych ekosystemów, podtyp lasów i torfowisk. Zajmuje powierzchnię 15,24 ha, wraz z otuliną – 124,90 ha.

Rezerwat przyrody „Torfowisko Zielin Miastecki” – torfowiskowy rezerwat przyrody na obszarze gminy Trzebielino. Ochronie rezerwatu podlega głównie obszar torfowiska przejściowego z zarastającymi jeziorkami dystroficznymi. Znajdują się tu również stanowiska licznych, podlegających ochronie gatunków roślin wodnych i torfowiskowych.

Rezerwat przyrody Woskownica Bielawskiego Błota – istniejący w latach 1977–2005 florystyczny rezerwat przyrody na Wybrzeżu Słowińskim, na południe od Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, na terenie gminy Krokowa. Obejmował fragment torfowiska Bielawskie Błoto.