12 małp – film produkcji amerykańskiej z gatunku dystopicznego science fiction z 1995 roku w reżyserii Terry’ego Gilliama, inspirowany filmem krótkometrażowym Filar (1962).

Camille Claudel − francuski film biograficzny z 1988 roku w reżyserii Bruno Nuyttena. Scenariusz filmu oparto o książkę autorstwa Reine-Marie Paris, która jest prawnuczką brata głównej bohaterki filmu. Obraz opowiada historię życia i miłości dwójki wybitnych rzeźbiarzy francuskich Camille Claudel i Auguste Rodina.

Depresja gangstera – film fabularny produkcji amerykańskiej z 1999 roku, w reżyserii Harolda Ramisa. Film przedstawia perypetie Paula Vitti, gangstera cierpiącego na stany lękowe, oraz psychoterapeutę Bena Sobela, którego poznaje w wyniku wypadku samochodowego.

Ingrid wyrusza na zachód – amerykański film fabularny z 2017 roku w reżyserii Matta Spicera, wyprodukowany przez wytwórnię Neon. Główne role w filmie zagrali Aubrey Plaza, Elizabeth Olsen, O’Shea Jackson Jr. i Billy Magnussen.

Jak w zwierciadle – szwedzki film fabularny z 1961 roku, laureat Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w roku 1962. Pierwsza część „trylogii pionowej” Ingmara Bergmana. Film ponownie został wprowadzony do polskich kin 26 stycznia 2007 roku ze względu na przypomnienie dzieł Bergmana.

Kłębowisko żmij – amerykański film psychologiczny z 1948 roku w reżyserii Anatole’a Litvaka na podstawie powieści Mary Jane Ward, z Olivią de Havilland w roli głównej.

Kobieta pod presją – dramat produkcji amerykańskiej, nakręcony w 1974 roku, wyreżyserowany przez Johna Cassavetesa.

Lęk wysokości – amerykańska satyra komediowa z 1977 w reżyserii Mela Brooksa, parodiująca filmy grozy, zwłaszcza twórczość Alfreda Hitchcocka.

Lighthouse – horror psychologiczny z 2019 roku w reżyserii Roberta Eggersa. W głównej roli wystąpili Willem Dafoe i Robert Pattinson. Film opowiada o dwóch latarnikach, których zaczynają ogarniać szaleństwo i koszmarne wizje.

Lot nad kukułczym gniazdem – amerykański film fabularny z 1975 roku w reżyserii Miloša Formana, oparty na książce Kena Keseya pod tym samym tytułem wydanej w roku 1962.
Nigdy nie obiecywałem ci ogrodu pełnego róż – amerykański film obyczajowy z 1977 roku na podstawie powieści Hannah Green.

Podwójne życie – amerykański film dramatyczny z 2011 roku, w reżyserii Jodie Foster.

Powrót do Garden State − film fabularny produkcji amerykańskiej z 2004 roku.

Przerwana lekcja muzyki – film fabularny, koprodukcji niemiecko-amerykańskiej z 1999 roku w reżyserii Jamesa Mangolda. Film został zrealizowany na podstawie autobiograficznej książki Susanny Kaysen.

Psychoza – amerykański dreszczowiec psychologiczny z 1960 w reżyserii Alfreda Hitchcocka i według scenariusza Josepha Stefano, opartego na powieści o tym samym tytule autorstwa Roberta Blocha z 1959. W rolach głównych wystąpili Anthony Perkins, Vera Miles, John Gavin, Martin Balsam, John McIntire i Janet Leigh. Akcja filmu skupia się na sekretarce biura nieruchomości, Marion Crane (Leigh), która – chcąc pomóc swojemu narzeczonemu Samowi Loomisowi (Gavin) w kłopotach finansowych – dokonuje w pracy defraudacji znacznej sumy pieniędzy. Po długiej podróży samochodem zatrzymuje się w przydrożnym motelu kierowanym przez Normana Batesa (Perkins). Gdy kobieta zostaje brutalnie zasztyletowana, jej śladem rusza młodsza siostra Lila (Miles) wraz z Samem i prywatnym detektywem Miltonem Arbogastem (Balsam).

Sucker Punch – amerykański fantastyczny thriller z 2011 roku w reżyserii Zacka Snydera. Jego premiera nastąpiła 25 marca 2011 r. w USA.

Urzeczona – amerykański psychologiczny dreszczowiec noir z 1945 w reżyserii Alfreda Hitchcocka i według scenariusza Bena Hechta, będącego adaptacją powieści The House of Dr. Edwardes autorstwa Johna Palmera i Hilary’ego St. George’a Sandersa z 1927. W rolach głównych wystąpili Ingrid Bergman i Gregory Peck. Akcja filmu rozgrywa się w fikcyjnej klinice psychiatrycznej Green Manors. Po odejściu na emeryturę przez doktora Murchisona, nowym dyrektorem placówki zostaje uznany i szanowany w środowisku medycznym Anthony Edwardes (Peck). Jego sympatyczna natura oraz urok osobisty wzbudza zainteresowanie chłodnej doktor Constance Petersen (Bergman). Wkrótce lekarka odkrywa, że Edwardes cierpi na psychozę powiązaną z amnezją i nie pamięta, kim jest naprawdę.

Wiosenna bujność traw − amerykański melodramat w reżyserii Elii Kazana. Film nominowany w dwóch kategoriach do Oscara, otrzymał jedną statuetkę za najlepszy scenariusz.

Zawrót głowy – amerykański dreszczowiec psychologiczny z elementami melodramatu z 1958 w reżyserii Alfreda Hitchcocka i według scenariusza Aleca Coppela i Samuela A. Taylora, będący ekranizacją powieści The Living and the Dead duetu pisarskiego Boileau-Narcejac z 1954. Akcja filmu rozgrywa się w San Francisco i przedstawia losy policyjnego detektywa Johna „Scottiego” Fergusona, który z powodu lęku wysokości i zawrotów głowy decyduje się na opuszczenie zajmowanego stanowiska. Wkrótce dostaje od swojego przyjaciela Gavina Elstera zlecenie śledzenia jego żony Madeleine. Z czasem mężczyzna ulega coraz większej fascynacji kobietą i popada w stopniową obsesję na jej punkcie.
Zelig – komedia filmowa w konwencji mockumentary z 1983 roku w reżyserii Woody`ego Allena. W rolach głównych wystąpili sam reżyser oraz jego ówczesna partnerka życiowa Mia Farrow.