Płazy JaponiiW
Płazy Japonii

Płazy Japonii – przedstawiciele gromady płazów występujący w Japonii. Żyją tam zarówno płazy bezogonowe, jak i płazy ogoniaste.

Buergeria japonicaW
Buergeria japonica

Buergeria japonica – gatunek płaza bezogonowego z rodziny nogolotkowatych występujący na Tajwanie i japońskim archipelagu Riukiu. Dorasta do 3,7 cm. Spotkać go można w różnorakich siedliskach, m.in. potokach czy źródłach termalnych. W 2017 roku dla populacji z południowego Tajwanu utworzony został osobny gatunek, Buergeria otai. Płaz ten cechuje się najwyższą wśród wszystkich gatunków płazów tolerancją na wysoką temperaturę wody, a jego kijanki znalezione zostały w źródle termalnym o temperaturze wody 46,1 °C. Gatunek najmniejszej troski (LC) w związku z szerokim zasięgiem występowania i dużą populacją.

Bufo gargarizansW
Bufo gargarizans

Bufo gargarizans – gatunek ropuchy zasiedlający Azję Wschodnią, m.in. Chiny, Rosję i Japonię. Z wyglądu podobny jest do ropuchy szarej i dorasta do 10,2 cm długości. Spotkać go można w różnorakich siedliskach takich jak lasy liściaste i mieszane, ale także tereny zabudowane. Gatunek ten odżywia się głównie owadami i rozmnaża się od kwietnia do maja. Nie zagraża mu wyginięcie, ale jego populacja może w przyszłość zmaleć w związku z urbanizacją, ale także wykorzystaniem w tradycyjnej azjatyckiej medycynie.

Bufo torrenticolaW
Bufo torrenticola

Bufo torrenticola – gatunek płaza z rodziny ropuchowatych występujący endemicznie na wyspie Honsiu w Japonii. Osiąga rozmiary 16,8 cm. Odżywia się głównie naziemnymi bezkręgowcami, a jego rozród odbywa się od kwietnia do maja.

Dryophytes japonicusW
Dryophytes japonicus

Dryophytes japonicus – gatunek płaza bezogonowego z rodziny rzekotkowatych.

Echinotriton andersoniW
Echinotriton andersoni

Echinotriton andersoni – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych występujący na 5 wyspach japońskiego archipelagu Riukiu. Osiąga długość 13–16 cm i zasiedla lasy, stepy oraz bagna. Rozmnaża się od lutego do czerwca i jest gatunkiem zagrożonym w związku z małym obszarem występowania, degradacją środowiska oraz nielegalnym handlem.

Fejervarya kawamuraiW
Fejervarya kawamurai

Fejervarya kawamurai – gatunek płaza z rodziny Dicroglossidae występujący w Japonii, Tajwanie i Chinach. Cechuje się krępym ciałem, dorasta do 4,9 cm. Zasiedla głównie pola ryżowe, a do rozrodu dochodzi od maja do sierpnia. W niektórych regionach Japonii uznawany jest za gatunek obcy.

Hyla hallowelliiW
Hyla hallowellii

Hyla hallowellii – gatunek japońskiego płaza bezogonowego z rodziny rzekotkowatych.

Hynobius abeiW
Hynobius abei

Hynobius abei – gatunek płaza ogoniastego z rodziny kątozębnych występujący endemicznie w Japonii. Dorasta do 12,2 cm. Zasiedla lasy, gdzie żywi się bezkręgowcami. Rozmnaża się w listopadzie i grudniu, a do przeobrażenia dochodzi w czerwcu lub w lipcu. Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym w związku z bardzo małą populacją i obszarem występowania.

Hynobius tokyoensisW
Hynobius tokyoensis

Hynobius tokyoensis – endemiczny gatunek płaza ogoniastego z rodziny kątozębnych występujący w dwóch odrębnych lokalizjach w Japonii. Zasiedla lasy i uznawany jest za gatunek narażony, zagraża mu m.in. urbanizacja oraz nielegalny handel.

Limnonectes namiyeiW
Limnonectes namiyei

Limnonectes namiyei – endemiczny gatunek płaza z rodziny Dicroglossidae występujący na japońskiej wyspie Okinawa. Dorasta do 11,7 cm i zasiedla górskie lasy, gdzie żywi się drobnymi wodnymi bezkręgowcami. Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem w związku z niewielkim obszarem występowania spowodowanym wycinką lasów.

Nidirana okinavanaW
Nidirana okinavana

Nidirana okinavana – gatunek płaza z rodziny żabowatych występujący na japońskich wyspach Ishigaki i Iriomote. Dorasta do 4,4 cm. i zasiedla niziny i tereny górskie. Rozmnaża się od sierpnia do listopada, składa 18-80 jaj.

Odorrana ishikawaeW
Odorrana ishikawae

Odorrana ishikawae – gatunek żaby występujący endemicznie na japońskiej wyspie Okinawa. Zwany jest najpiękniejszym płazem bezogonowym Japonii. Dorasta do 11,7 cm. Zasiedla górskie potoki, w których rozmnaża się od grudnia do kwietnia. Gatunek zagrożony (EN) w związku z niewielkim zasięgiem występowania, wylesianiem, a także nielegalnym handlem. Ustanowiony pomnikiem przyrody w Prefekturze Okinawa.

Odorrana supranarinaW
Odorrana supranarina

Odorrana supranarina – gatunek płaza z rodziny żabowatych występujący endemicznie na japońskich wyspach Iriomote i Ishigaki. Cechuje się krępym ciałem i dorasta do 10,3 cm długości. Zasiedla górskie potoki, w których rozmnaża się od października. Samica składa około 1100 jaj. Gatunek zagrożony w związku z niewielkim zasięgiem występowania oraz degradacją środowiska.

Rana japonicaW
Rana japonica

Rana japonica – gatunek płaza bezogonowego z rodziny żabowatych, występujący w południowych Chinach oraz w Japonii. Cechuje się czerwonawobrązowym ubarwieniem i dorasta do 5,4 cm. Zasiedla tereny nizinne, gdzie żywi się drobnymi bezkręgowcami. Do godów przystępuje najwcześniej ze wszystkich japońskich płazów bezogonowych – już w styczniu. Rana japonica jest także pierwszym gatunkiem czworonogich, dla którego został stworzony mutant charakteryzujący się przezroczystą skórą.

Ropucha japońskaW
Ropucha japońska

Ropucha japońska to gatunek płaza z rodziny ropuchowatych (Bufonidae). Jest gatunkiem endemicznym; występuje tylko w Japonii.

Salamandra olbrzymia chińskaW
Salamandra olbrzymia chińska

Salamandra olbrzymia chińska – gatunek płaza ogoniastego z rodziny skrytoskrzelnych (Cryptobranchidae), największy żyjący współcześnie płaz świata. Opisywany w chińskich legendach i księgach od czasów starożytnych, dla świata zachodniego zbadany i opisany po raz pierwszy w 1869 roku przez Armanda Davida. Pozycja taksonomiczna gatunku jest niepewna, potencjalnie stanowi zbiór kilku gatunków bliźniaczych. Płaz ten osiąga rozmiary do 1,8 metra długości i masę ponad 60 kilogramów. Cechuje się mocno zbudowanym, spłaszczonym ciałem i długim ogonem, a także prymitywną budową szkieletu. Gatunek diploidalny, liczba chromosomów 2n = 60, występuje potencjalnie system determinacji płci ZW. W przeszłości spotykany był w 18 chińskich prowincjach, obecnie zasięg jest znacząco zmniejszony i poszatkowany. Introdukowany został m.in. w Japonii. Zasiedla głównie górzyste potoki, w których zamieszkuje nory. Drapieżnik – odżywia się rozmaitymi kręgowcami i bezkręgowcami, które zasysa wraz z wodą. Gatunek jest aktywny głównie nocą, wykazuje silny terytorializm. Okres godowy rozpoczyna się późną wiosną lub wczesnym latem, a do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj w sierpniu w norze samca. Samica składa jednorazowo 10-100 jaj, z których po 31-50 dniach wylęgają się larwy, nad którymi opiekę sprawuje samiec. Dojrzałość płciowa osiągana jest zazwyczaj w wieku 5-6 lat, a długość życia na wolności wynosi co najmniej 50-60 lat. Jest to gatunek krytycznie zagrożony – populacja znacząco maleje począwszy od lat 50. XX wieku. Zagraża mu głównie gospodarka rabunkowa, a także utrata i modyfikacja środowiska oraz zmiany klimatu. Do najważniejszych działań ochronnych należą reintrodukcja oraz ochrona in situ polegająca głównie na tworzeniu rezerwatów przyrody. Gatunek hodowany na farmach w celach ochronnych i konsumpcyjnych. W związku z niewłaściwymi warunkami hodowlanymi obserwuje się regularnie występujące epidemie wirusowe.

Salamandra olbrzymia japońskaW
Salamandra olbrzymia japońska

Salamandra olbrzymia japońska – płaz ogoniasty z rodziny skrytoskrzelnych, obok salamandry olbrzymiej chińskiej i Andrias sligoi największy żyjący współcześnie płaz świata. Dorasta do 1,44 m. Cechuje się spłaszczonym ciałem. Występuje na japońskich wyspach Honsiu, Sikoku i Kiusiu, gdzie zasiedla rzeki oraz górskie potoki. Jest zwierzęciem nocnym. Oddycha dzięki wymianie gazowej prowadzonej przez naskórek. Odżywia się bezkręgowcami, a także większymi zwierzętami jak ryby, małe płazy i ssaki. W okresie godowym trwającym od sierpnia do października udaje się w górę rzeki w poszukiwaniu nor, o które samce toczą zacięte boje. Samice składają 400–600 jaj, które są następnie strzeżone przez samca. Kijanki wykluwają się po około 40–60 dniach, a po 4–5 latach dochodzi do metamorfozy. Jest gatunkiem bliskim zagrożenia w związku z postępującą degradacją środowiska, a także odłowem w celach konsumpcyjnych i leczniczych, gdyż wykorzystywana jest w medycynie ludowej. Salamandra olbrzymia japońska jest często przedstawiana w japońskich legendach i co roku ma swój własny festiwal w japońskim mieście Maniwa.

Zhangixalus arboreusW
Zhangixalus arboreus

Zhangixalus arboreus – gatunek płaza bezogonowego z rodziny nogolotkowatych występujący endemicznie na japońskich wyspach: Honsiu, Sado-shima, Izu Ō-shima i Nii-jima. Cechuje się dość dużymi rozmiarami – ciała samic osiągają długość do 8,2 cm. Zasiedla lasy nizinne i górskie, odżywia się owadami. Podczas rozrodu samice tworzą gniazda z piany, do których następnie składane są jaja. Jest gatunkiem najmniejszej troski w związku z szerokim zasięgiem występowania i dużą populacją.

Zhangixalus schlegeliiW
Zhangixalus schlegelii

Zhangixalus schlegelii – gatunek płaza bezogonowego z rodziny nogolotkowatych występujący endemicznie na japońskich wyspach Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Nazwany na cześć zoologa Hermanna Schlegla. Dorasta do 5,3 cm długości. Zasiedla mokradła. Podczas rozrodu samice wytwarzają gniazdo składające się z ubitej piany, do którego składają jaja zapładniane następnie przez samca. Gatunek najmniejszej troski (LC) w związku z szerokim zasięgiem występowania i dużą populacją.