
Chu – krótkotrwałe państwo w południowych Chinach, jedno z Dziesięciu Królestw.

Dynastia Jin – państwo ustanowione na północy Chin w XII-XIII wieku przez Dżurdżenów.

Jingnan, zwane także Nanping – krótkotrwałe państwo w centralnych Chinach, jedno z Dziesięciu Królestw.
Dynastia Liang – dynastia panująca w południowych Chinach w Okresie Dynastii Południowych i Północnych w latach 502 - 556.

Dynastia Liao – dynastia pochodzenia kitańskiego panująca na terenie dzisiejszej Mandżurii, Mongolii oraz części północnych Chin w latach 907 - 1125.

Dynastia Liu Song, właściwie Dynastia Song – dynastia panująca w południowych Chinach w latach 420-479.

Min – krótkotrwałe państwo w nadbrzeżnych Chinach, jedno z Dziesięciu Królestw.

Południowe Han – krótkotrwałe państwo w południowych Chinach, jedno z Dziesięciu Królestw. Samo zwało się Wielkim Han lub Wielkim Yue.

Północna dynastia Wei – dynastia kontrolująca północne Chiny w latach 386–535.

Późniejsza dynastia Han – najkrócej panująca dynastia z tak zwanego Okresu Pięciu Dynastii i Dziesięciu Królestw. Ostatnia z trzech dynastii rządzonych przez Turków Shatuo, rządziła północnymi Chinami przez zaledwie trzy lata, 947–950; jej stolica znajdowała się w Kaifengu.

Późniejsza dynastia Jin – krótkotrwała dynastii rządząca częścią Chin w tak zwanym Okresie Pięciu Dynastii i Dziesięciu Królestw. Druga z trzech dynastii rządzonych przez Turków Shatuo, panowała w latach 936 do 947, będąc marionetkowym państwem położonego dalej na północ państwa Liao.

Późniejsza dynastia Tang to nazwa krótko istniejącej dynastii rządzącej częścią Chin w tak zwanym Okresie Pięciu Dynastii i Dziesięciu Królestw. Późniejsza Tang rządziła od 923 do 937 roku. Była pierwszą z trzech dynastii rządzonych przez Turków Shatuo. U szczytu potęgi kontrolowała większość północnych terytoriów chińskich.

Późniejsza dynastia Zhou – ostatnia z pięciu dynastii tak zwanego Okresu Pięciu Dynastii i Dziesięciu Królestw. Rządziła północnymi Chinami od 951–960 ze stolicy znajdowała się w Kaifengu, dopóki nie została zastąpiona przez dynastię Song.

Państwo Późniejsze Shu – krótkotrwałe państwo w zachodnich Chinach, jedno z Dziesięciu Królestw.

Dynastia Sui opanowała Chiny po okresie Dynastii Południowych i Północnych, kończąc trwający od upadku dynastii Han okres rozbicia. Dynastię Sui założył cesarz Wen. Jej stolicą był Chang’an.

Państwo Wcześniejsze Shu, które samo siebie zwało Da Shu – krótkotrwałe państwo w zachodnich Chinach, jedno z Dziesięciu Królestw.
Wschodnia dynastia Wei – dynastia panująca w północno-wschodnich Chinach w latach 534 - 550.

Wu – krótkotrwałe państwo w centralnych Chinach, jedno z Dziesięciu Królestw.

Wuyue – krótkotrwałe państwo w nadbrzeżnych Chinach, jedno z Dziesięciu Królestw.

Dynastia Yuan – mongolska dynastia władająca imperium chińsko-mongolskim w latach 1279–1368, a następnie jako dynastia północnych Yuan do 1635 w Mongolii.
Zachodnia dynastia Wei – dynastia panująca w północno-zachodnich Chinach w latach 534 - 550.