
Balto – pies zaprzęgowy rasy husky syberyjski.

Barry – pies ratowniczy rasy bernardyn, żył w latach 1800–1814.

Biełka i Striełka – suczki wystrzelone na orbitę okołoziemską 19 sierpnia 1960 roku w radzieckim satelicie Sputnik 5. Przeszły do historii astronautyki jako pierwsze zwierzęta, które odbyły lot orbitalny i wróciły na Ziemię żywe. Oprócz nich, na pokładzie Sputnika 5 było jeszcze 6 czarnych i 6 białych myszy, muszki owocowe, bakterie, trzykrotka oraz nasiona wielu roślin.

Blondi – suka rasy owczarek niemiecki należąca do Adolfa Hitlera. Hitler dostał ją od Martina Bormanna w 1941. Wieczorem z 29 na 30 kwietnia 1945 r. Blondi została otruta za pomocą cyjanowodoru.

Bluey – australijski pies pasterski, znany z długowieczności.

Bo – pies rasy portugalski pies wodny należący do byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy.

Fala – szkocki terier, ulubiony pies prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, który przeszedł także do historii politycznej USA. Otrzymał imię Murray the Outlaw of Falahill, skrócone później do Fala.

Greyfriars Bobby – pies rasy skye terrier, który czuwał przez niemal 14 lat przy grobie swego właściciela Johna Graya w Edynburgu. Jego postać została upamiętniona w formie pomnika i płyty, pojawia się także w książkach, filmach, oraz grach komputerowych.

Święty Guinefort – pies o imieniu Guinefort, rasy wyżeł lub greyhound, który był czczony od XIII wieku w okolicach francuskiej miejscowości Villars-les-Dombes jako patron chorych dzieci. Jego wspomnienie obchodzono 22 sierpnia. Nie został uznany przez Kościół Katolicki za oficjalnego świętego.

Gunner - pies rasy kelpie, maskotka żołnierzy Royal Australian Air Force (RAAF), znany z jego znakomitego słuchu który pozwalał mu na wczesne wykrywane japońskich nalotów na Darwin w okresie II wojny światowej.
Hachikō – pies rasy akita, który czekał nieprzerwanie w tym samym miejscu prawie 10 lat na przybycie swojego pana przy tokijskiej stacji w dzielnicy Shibuya. Doceniając wierność, lojalność i oddanie psa, mieszkańcy Tokio wybudowali obok dworca jego pomnik. W Japonii znany jest jako chūken Hachikō.

Horand von Grafrath, formalnie Hektor Linksrhein – pierwszy owczarek niemiecki, stanowiący podstawę genetyczną dla wszystkich współczesnych psów tej rasy.

Jean – czarno-biała suczka rasy border collie, prawdopodobnie pierwsza zwierzęca gwiazda filmowa.

Judy – suka rasy pointer, maskotka brytyjskiej Royal Navy. W czasie II wojny światowej Judy była jedynym psem oficjalnie uznanym przez Cesarską Armię Japońską za jeńca wojennego, po wojnie została odznaczona Medalem Dickin.

Łajka – suka psa, mieszańca, wystrzelona 3 listopada 1957 na orbitę okołoziemską w radzieckim sztucznym satelicie Sputnik 2, kosmonautka Łajka miała wówczas około dwóch lat. Okres szczenięcy przeżyła na ulicach Moskwy. Po jej schwytaniu przekazano ją do Instytutu Medycyny Lotniczej w celu wykorzystania w badaniach związanych z eksploracją kosmosu. Tuż przed lotem ważyła około 6 kilogramów. Łajka była pierwszym żywym stworzeniem umieszczonym na orbicie okołoziemskiej, chociaż nie pierwszym w przestrzeni kosmicznej jako takiej. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i Stany Zjednoczone już wcześniej eksperymentowały z wysyłaniem zwierząt w kosmos. W założeniach eksperymentu nie przewidywano sprowadzenia psa z powrotem na Ziemię. Łajka poniosła śmierć w czasie lotu.

Iwan Pietrowicz Pawłow – rosyjski fizjolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny z 1904.

Pomnik psa Dżoka – pomnik znajdujący się na bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą w Krakowie, w pobliżu Wawelu i mostu Grunwaldzkiego.
Rin Tin Tin – owczarek niemiecki, jeden z pierwszych i najsłynniejszych psów występujących w filmach.

Strongheart – owczarek niemiecki. Gwiazda amerykańskiego kina.

Togo – pies zaprzęgowy rasy syberyjski husky. Był psem liderem zaprzęgu norweskiego maszera Leonharda Seppali w czasie tzw. „Wielkiego Wyścigu Miłosierdzia”. Mimo pokonania największego dystansu ze wszystkich biorących udział w biegu psich liderów i przebycie przez najbardziej niebezpieczny odcinek trasy, jego dokonanie zostało zmarginalizowane przez ówczesne media, na korzyść ostatniego psa lidera w sztafecie, Balto.

Wietierok i Ugolok – nierasowe psy, wystrzelone na niską orbitę okołoziemską z kompleksu startowego nr 31 kosmodromu Bajkonur 22 lutego 1966 o godzinie 1:30 w biosatelicie Kosmos 110. Czas lotu wynosił 23 dni, co stanowi rekord w kategorii długości lotu dla psów.