
Las Bemowski – las leżący w zachodniej części Bemowa oraz w gminie Stare Babice, częściowo podmokły, odwadniany przez przeważnie uregulowane drobne cieki wodne oraz kanały. Na jego terenie zlokalizowane są dwa rezerwaty: Łosiowe Błota i Kalinowa Łąka oraz plac zabaw, ścieżka zdrowia i „ścieżka łosia”. Znajdują się tu także miejsca do rozpalania ognia i liczne wiaty turystyczne. Niektóre drogi i ścieżki leśne zalewane są w okresie wiosennym przez wodę.

Puszcza Biała – kompleks leśny ciągnący się od Pułtuska po Ostrów Mazowiecką. Część Niziny Mazowieckiej. Zdominowana przez drzewostan sosnowy.

Puszcza Bolimowska – kompleks leśny na Równinie Łowicko-Błońskiej, w dorzeczach Suchej, Rawki i Pisi o powierzchni ok. 180 km².

Lasy Chojnowskie należą do Nadleśnictwa Chojnów, które swym obszarem obejmuje teren położony po lewej stronie Wisły na południe i południowy zachód od Warszawy.

Lasy Chotomowskie – kompleks leśny nazywany dawniej Lasami Rajszewskimi, położony w Kotlinie Warszawskiej pomiędzy wsiami Jabłonna i Chotomów na wschodzie do wsi Trzciany na zachodzie na przestrzeni 7 km. Na południu sięga wsi Rajszew. Wchodzi w skład Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Dąbrowa Radziejowska – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Radziejowice w województwie mazowieckim, w obrębie kompleksu Lasów Radziejowskich. Wchodzi w skład Bolimowsko-Radziejowickiego z doliną środkowej Rawki Obszaru Chronionego Krajobrazu.powierzchnia – 51,71 ha rok utworzenia – 1984 rodzaj rezerwatu – leśny dokument powołujący – M.P. z 1984 r. nr 17, poz. 125 cel ochrony – zachowanie zespołu dąbrowy świetlistej z chronionymi gatunkami roślin w runie.

Lasy Garwolińskie – kompleks leśny położony w Kotlinie Warszawskiej, w Dolinie Środkowej Wisły i na Równinie Garwolińskiej. Rozciągają się wzdłuż Wilgi i Promnika, które są prawobrzeżnymi dopływami Wisły. Od północy graniczy z lasami będącymi pozostałością Puszczy Osieckiej, od południa z Lasami Maciejowickimi.

Rezerwat przyrody Grądy Osuchowskie – leśny rezerwat przyrody na terenie leśnictwa Osuchów w powiecie żyrardowskim, utworzony w 1982 roku. Zajmuje powierzchnię 99,75 ha. Wchodzi w skład Bolimowsko-Radziejowickiego z doliną środkowej Rawki Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Puszcza Jaktorowska – kompleks leśny w województwie mazowieckim, na południowy wschód od Żyrardowa i północ od Radziejowic, nad rzeką Pisią, złożony głównie z borów sosnowych, dębowych i nielicznych brzozowych. Obecnie mocno zniszczony na skutek rabunkowej eksploatacji.

Puszcza Kampinoska – kompleks leśny leżący w centralnej Polsce, na północny zachód od Warszawy. Zajmuje fragment pradoliny Wisły na Nizinie Mazowieckiej, ograniczony korytem Wisły, korytem Bzury oraz skarpą tarasu Równiny Łowicko-Błońskiej.

Puszcza Kozienicka – kompleks leśny w środkowej Polsce, położony na obszarach Równiny Kozienickiej, pomiędzy Radomiem i Wisłą, na granicy powiatów kozienickiego i radomskiego. Część pradawnej Puszczy Radomskiej. Od XVI w. nazywano ją powszechnie, ze względu na rolę jaką odgrywała wtedy położona w jej środku Jedlnia – Puszczą Jedleńską. Obecna nazwa utrwaliła się dopiero od połowy XIX wieku.
Puszcza Kurpiowska, Puszcza Zielona, dawniej Zagajnica – obszar lasów położonych w dorzeczu środkowej Narwi na Równinie Kurpiowskiej. Jej granice wyznaczają rzeki: Pisa, Narew oraz Orzyc. Północne krańce sięgają dawnej granicy Prus Wschodnich. Obecna nazwa pochodzi od zamieszkującej ją ludności: Kurpiów.

Las Matki Mojej – kompleks leśny o powierzchni 14,25 ha znajdujący się w Warszawie, na prawym brzegu Wisły, w dzielnicy Wawer, otoczony ulicami: Józefa Strusia, Akwarelową oraz Łysakowską. Wchodzi w skład Obwodu Leśnego „Las Sobieskiego”. Las otoczony jest zwartą zabudową mieszkaniową.

Las Sobieskiego – drugi pod względem wielkości kompleks leśny w Warszawie i największy na prawobrzeżnej części stolicy. Znajduje się na terenie dzielnicy Wawer, w rejonie ulic Kościuszkowców, Czecha i Korkowej. Od strony północnej lasy uroczyska łączą się z lasami Nadleśnictwa Drewnica, od południa z lasami Starej Miłosnej od wschodu z lasami dzielnicy Wesoła. Powierzchnia całego uroczyska wynosi 516,60 ha, z czego 114,44 ha zajmuje rezerwat przyrody im. Króla Jana Sobieskiego. Uroczysko Las Sobieskiego stanowi północną część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i wchodzi w skład Obwodu Leśnego „Las Sobieskiego”.

Lasy Łukowskie, Kryńszczak – największy kompleks leśny Niziny Południowopodlaskiej położony na Równinie Łukowskiej, w początkowym biegu Krzny Południowej i Północnej, na północny zachód od Łukowa. Administracyjnie leży w powiecie łukowskim oraz fragmentami w siedleckim. Lasy mają powierzchnię 105 km2.

Lasy Łochowskie – kompleks leśny o powierzchni ok. 150 km. kwadratowych położony na Równinie Wołomińskiej oraz w Dolinie Dolnego Bugu, po obu stronach rzeki Liwiec.

Rezerwat przyrody Las Natoliński – leśny rezerwat przyrody utworzony w 1991. Znajduje się na terenie warszawskiej dzielnicy Wilanów.

Lasy Nadarzyńskie (Młochowskie) – kompleks leśny nazywany również Lasami Młochowskimi, położony w województwie mazowieckim, na Równinie Łowicko-Błońskiej na północ i zachód od Nadarzyna.
Lasy Sękocińskie – kompleks leśny położony w województwie mazowieckim, na pograniczu Równiny Łowicko-Błońskiej i Równiny Warszawskiej, na południe od rezerwatu przyrody Stawy Raszyńskie, na wschód od Lasów Nadarzyńskich. Na wschód sięgają osady Borowina, a na zachód do wsi Paszków. Długość pasa leśnego wynosi ok. 8 km, szerokość nie przekracza 3 km. Środek lasów przecina droga krajowa nr 7, przy jej skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 721 znajduje się Instytut Badawczy Leśnictwa.

Rezerwat przyrody Skulski Las – leśny rezerwat przyrody znajdujący się w gminie Żabia Wola, w powiecie grodziskim, w województwie mazowieckim. Leży na terenie Nadleśnictwa Grójec.dokument powołujący – M.P. z 1984 r. nr 17, poz. 125 powierzchnia – 316,92 ha powierzchnia – 311,75 ha cel ochrony – zachowanie kompleksu lasów liściastych: grądu, łęgu i olsu z licznymi drzewami pomnikowymi oraz wyspowym stanowiskiem buka poza granicą zasięgu.

Rezerwat przyrody Skulskie Dęby – leśny rezerwat przyrody położony w gminie Żabia Wola w województwie mazowieckim.

Puszcza Stromecka – puszcza leżąca pośrodku terenu między Pilicą a Radomką, równolegle do obu rzek oraz pasami lasów nad nimi. Od wschodu ogranicza ją Wisła a od zachodu droga krajowa nr 7.