
Uchatkowate, uszatki, uchatki (Otariidae) – rodzina dużych ssaków morskich z rzędu drapieżnych (Carnivora), obejmująca uchatki i kotiki, nazywane lwami morskimi lub niedźwiedziami morskimi. Wraz z fokami i morsami są zaliczane do ssaków płetwonogich. Prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Polują w wodzie, a odpoczywają i rozmnażają się na lądzie.

Koticzak (Callorhinus) – rodzaj ssaka z rodziny uchatkowatych (Otariidae).

Koticzak niedźwiedziowaty, kotik zwyczajny – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych, występujący w Morzu Ochockim i Morzu Beringa.

Kotik (Arctocephalus) – rodzaj ssaka z rodziny uchatkowatych (Otariidae).

Kotik antarktyczny, uchatka antarktyczna – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych. Samce mają ciemnobrązowe futro, 190 cm długości i ważą około 150 kg, natomiast samice mają futro szare, mierzą 130 cm i ważą 50 kg. Zwierzęta te mieszkają na wyspach wokół Antarktydy. Obecnie nie są zagrożone wyginięciem dzięki objęciu ich w porę ścisłą ochroną.

Kotik chilijski – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych. Samce mają do 2 m długości i ważą około 140 kg, samice mierzą 1,4 m i ważą zaledwie 50 kg. Zamieszkują Archipelag Juan Fernández u wybrzeży Chile, natomiast zabłąkane osobniki znajdowano w Peru. Obecnie liczba osobników tego gatunku wynosi 10 000-12 000 i stale rośnie.

Kotik galapagoski – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych zamieszkujący wyspy Galapagos. Obecnie na świecie występuje ponad 1000 osobników tego gatunku. Rozmieszczone są one na przynajmniej 10 wyspach Archipelagu Galapagos.

Kotik karłowaty, uchatka karłowata – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych.

Kotik meksykański – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych. Zamieszkuje wybrzeża Meksyku (Gwadelupa) oraz Stanów Zjednoczonych. Żeruje na środkowo-wschodnim Pacyfiku. Samce mają około 2 m długości i 140 kg wagi. Samice są znacznie mniejsze - mierzą 1,4 m i ważą 50 kg. W XVIII wieku żyło około 100 000 okazów tych ssaków, jednak w wyniku polowań ich populacja drastycznie spadła. Obecnie, w wyniku prowadzonych działań mających na celu odnowienie populacji, ich liczba stopniowo rośnie.

Kotik nowozelandzki – gatunek morskiego ssaka z rodziny uchatkowatych. Rozróżnia się dwa podgatunki: Arctocephalus forsteri forsteri zamieszkujący wybrzeża Nowej Zelandii i Arctocephalus forsteri doriferus zamieszkujący południowe wybrzeże Australii.
Kotik południowy, kotik południowoamerykański, kot morski – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych.

Kotik subantarktyczny – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych. Samce osiągają ok. 2 m długości i 160 kg wagi, samice tylko 1,4 m długości i 50 kg wagi. Gatunek ten posiada kremowopomarańczową twarz i brązowy brzuch. Grzbiet samców jest koloru ciemnoszarego do czarnego. Samice są lekko szare. Młode są czarne w chwili narodzin, ale zmieniają barwę w ciągu trzech miesięcy. Nos jest krótki i relatywnie płaski. Żyją 20-25 lat. Obecnie występuje około 300 000 okazów tych zwierząt i nie są zagrożone wyginięciem, choć ich liczba najprawdopodobniej spadła od odkrycia ich w XIX wieku w wyniku polowań.

Maoryszanka uszata, uchatka nowozelandzka – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Phocarctos. Występuje w Nowej Zelandii i na wyspach wokół Antarktydy. Samce są koloru czarnego bądź brązowego, mierzą około 2,45 m, natomiast samice mają do 2 m długości i są jasnobrązowe. Obecnie żyje 10 000-15 000 osobników tego gatunku. Są chronione od 1890 r.

Otarka (Neophoca) – rodzaj ssaka z rodziny uchatkowatych (Otariidae).
Otarka australijska, uchatka australijska – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych, zamieszkujący wybrzeża Australii. Żywi się rybami, kalmarami, skorupiakami i innymi morskimi zwierzętami. Uchatki te pożywiają się tylko w morzu. Mają od 1,5 do 2,5 m długości i osiągają masę ciała 250 - 300 kg. Żyją do 25 lat. Dzisiaj ich populacja wynosi około 10000 osobników. Gatunek jest wpisany na listę zwierząt zagrożonych.

Uchatek (Eumetopias) – rodzaj ssaka z rodziny uchatkowatych (Otariidae).

Uchatek grzywiasty, uchatka grzywiasta, lew morski Stellera – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych.

Uchatka patagońska, otaria – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych występujący u południowych wybrzeży Ameryki Południowej.
Uszanka (Zalophus) – rodzaj ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych (Otariidae).

Uszanka galapagoska – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych. Zwierzęta te są nieco mniejsze od ich kuzynów – uszanek kalifornijskich – mają od 1,5 do 2,5 m długości i ważą od 50 do 250 kg. Żywią się głównie sardynkami. Ich naturalnymi wrogami są rekiny i orki. Zamieszkują Galapagos i w mniejszej ilości wyspę Isla de la Plata. Są często widywane przez turystów na plażach. Kolor ich skóry jest zróżnicowany – zazwyczaj brązowy lub brązowo-czarny. Ssaki te są w większości chronione, gdyż Galapagos wchodzą w skład Ekwadorskiego Parku Narodowego.
Uszanka japońska, uchatka japońska – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny uchatkowatych uważany za wymarły od roku 1950. Przez niektórych autorów uznawany za podgatunek uszanki kalifornijskiej. Samce były ciemnoszare, ważyły 450-560 kg i miały od 2,3 do 2,5 m długości, co czyniło je dużo większymi od samic. Zwierzęta te zamieszkiwały wybrzeża Japonii i Korei. Wyginęły z powodu masowego połowu w XIX i XX w., gdyż ceniono ich mięso i wykorzystywano je w występach cyrkowych. Ministerstwo Środowiska Korei Południowej podjęło próbę odnalezienia gatunku i przywrócenia go do życia na wolności.
Uszanka kalifornijska, uchatka kalifornijska, lew morski – gatunek ssaka morskiego z rodziny uchatkowatych (Otariidae). Jest jednym z najinteligentniejszych płetwonogich.