Lasek AlfredaW
Lasek Alfreda

Lasek Alfreda – zespół zieleni urządzonej w Katowicach, w jednostce pomocniczej Wełnowiec-Józefowiec, pomiędzy aleją Wojciecha Korfantego a placem Alfreda, w rejonie kolonii Alfred.

Barbara-JaninaW
Barbara-Janina

Barbara-Janina – dwa sztuczne zbiorniki wodne o powierzchni 4,02 ha (Barbara) i 1,78 ha (Janina) oraz ośrodek wypoczynkowy znajdujące się w zachodniej części katowickiej jednostki pomocniczej Giszowiec, w pobliżu ulicy Pszczyńskiej. Zbiorniki te leżą w zlewni Boliny Zachodniej, która jest dorzeczem Wisły i są one zasilane przez tę rzekę. Zbiorniki te wykształciły się na skutek osiadania terenu związanego z działalnością górniczą oraz spiętrzenia Boliny.

Park Bogucki w KatowicachW
Park Bogucki w Katowicach

Park Bogucki w Katowicach − park położony w katowickiej dzielnicy Bogucice, usytuowany pomiędzy ulicami Kopalnianą, księdza Franciszka Ścigały i Nadgórników.

Park Alojzego Budnioka w KatowicachW
Park Alojzego Budnioka w Katowicach

Park Alojzego Budnioka − park położony w katowickiej jednostce pomocniczej Koszutka, na rogu ulicy Chorzowskiej i ulicy Jana Nepomucena Stęślickiego, naprzeciwko biurowca Chorzowska 50.

Dolina Trzech StawówW
Dolina Trzech Stawów

Dolina Trzech Stawów − park i kompleks rekreacyjno-sportowy, znajdujący się w Katowicach, w jednostce pomocniczej osiedle Ignacego Paderewskiego−Muchowiec.

Park Giszowiecki w KatowicachW
Park Giszowiecki w Katowicach

Park Giszowiecki w Katowicach – park miejski położony w Katowicach, w środkowej części jednostki pomocniczej Giszowiec, usytuowany w rejonie placu Pod Lipami oraz ulic: Gościnnej, Wesołowskiej i Działkowej, o powierzchni 3,378 ha. Powstał on wraz z budową osiedla patronackiego Giszowiec w latach 1907–1910 według projektu Emila i Georga Zillmannów, a obecna nazwa została ustanowiona 25 października 2010 roku.

Las GniotekW
Las Gniotek

Las Gniotek − remiza leśna o charakterze węzła o powierzchni 159,5 ha w Katowicach w dzielnicy Podlesie i w Mikołowie, przy granicy z Tychami.

Kalwaria PanewnickaW
Kalwaria Panewnicka

Kalwaria Panewnicka – zespół szeregu kaplic pasyjno-maryjnych usytuowanych w pobliżu klasztoru oo. franciszkanów w Katowicach wraz z przyległym terenem parkowym.

Kamienna Góra (Katowice)W
Kamienna Góra (Katowice)

Kamienna Góra − wzgórze położone w południowej części Katowic, w jednostce pomocniczej Murcki, na terenie kompleksu Lasów Murckowskich. Jest to naturalne wzniesienie o wysokości 267,5 m n.p.m. położone w Kotlinie Mlecznej.

Katowicki Park LeśnyW
Katowicki Park Leśny

Katowicki Park Leśny – rozległy obszar leśny rozciągający się od centralnej części Katowic po południowe kresy miasta. Jest to największy obszar zielony Katowic. Nosił imię Romana Stachonia. Od typowych parków miejskich odróżnia go nieregularna, pierwotna forma znacznej jego części. Swoim zasięgiem obejmuje dzielnice i osiedla: Muchowiec, Brynów, Giszowiec, Ochojec. Łączy się on z pozostałymi terenami zielonymi miasta takimi jak: Park Kościuszki, Las Murckowski czy rezerwat przyrody Ochojec. Jest to zarazem teren leśny należący do leśnego pasa ochronnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zachowały się tutaj rdzenne gatunki roślinne i zwierzęce. W jego skład wchodzi Dolina Trzech Stawów, stanowiąca zagospodarowany teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Cały obszar leśny przecięty jest licznymi ścieżkami pieszymi i rowerowymi. W parku przebiega kilka szlaków turystycznych PTTK: Szlak Historii Górnictwa Górnośląskiego Katowicki Szlak Spacerowy Szlak Parkowy

Park im. Tadeusza Kościuszki w KatowicachW
Park im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach

Park im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach – największy teren parkowy w granicach administracyjnych miasta. Park rozciąga się między ulicami: T. Kościuszki, Mikołowską i Górnośląską. Zajmuje powierzchnię 72 ha. Dzięki swej lokalizacji na skraju centralnych dzielnic miasta należy do najchętniej odwiedzanych terenów rekreacyjnych. Stylistyką nawiązuje do ogrodów – parków angielskich, co podkreśla charakter alei róż, a poprzez rozwiązania kompozycji kwiatowych na klombach i pergolach do ogrodów klasycznych. Wzdłuż ul. Kościuszki rosną rododendrony i azalie. Pierwotny drzewostan parku stanowią głównie brzozy i sosna. Mniej licznie występują zasadzone w późniejszym czasie: grab, buk, lipa drobnolistna, klon pospolity, jawor, czeremcha pospolita, trzmielina pospolita i kalina koralowa oraz gatunki obce: tuja, katalpa, topola, pęcherznica, złotokap, laurowiśnia, wiśnia piłkowana z Chin i inne. W sumie ponad 90 gatunków i odmian drzew i krzewów. Po zmroku park oświetlają stylowe latarnie.

Rezerwat przyrody Las MurckowskiW
Rezerwat przyrody Las Murckowski

Rezerwat przyrody „Las Murckowski” – leśny rezerwat przyrody chroniący pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej, znajdujący się w Katowicach.

Park Murckowski w KatowicachW
Park Murckowski w Katowicach

Park Murckowski w Katowicach − park miejski położony w Katowicach, na terenie jednostki pomocniczej Murcki, pomiędzy ulicą Bielską i ulicą Pawła Kołodzieja.

Rezerwat przyrody OchojecW
Rezerwat przyrody Ochojec

Rezerwat przyrody Ochojec − rezerwat florystyczny utworzony Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 26 marca 1982 r. w celu ochrony stanowiska liczydła górskiego – rzadkiej rośliny górskiej.

Park Olimpijczyków w KatowicachW
Park Olimpijczyków w Katowicach

Park Olimpijczyków w Katowicach − park miejski położony w katowickiej jednostce pomocniczej Szopienice-Burowiec, pomiędzy ulicą Wypoczynkową i 11 Listopada a placem Ogród Dworcowy.

Park Antona Uthemanna w KatowicachW
Park Antona Uthemanna w Katowicach

Park Antona Uthemanna w Katowicach – park położony we wschodniej części Katowic, w jednostce pomocniczej Szopienice-Burowiec, przy ul. Wiosny Ludów. Wyposażony on jest w elementy małej architektury, a także w urządzenia zabawowe, sportowe i edukacyjne, natomiast chodniki w parku mają nawierzchnię szutrową.

Park BolinaW
Park Bolina

Park Bolina − park miejski znajdujący się w Katowicach, przy ulicy Leśnego Potoku, na terenie jednostki pomocniczej Janów-Nikiszowec i w sąsiedztwie z Giszowcem, przy stawach Bolina i Bolina II, nad rzeką Boliną. Wyposażony on jest w urządzenia sportowo-rekreacyjne, a powierzchnia parku wynosi 4,71 ha.

Płone BagnoW
Płone Bagno

Płone Bagno – użytek ekologiczny, znajdujący się w południowo-wschodniej części Katowic, w dzielnicy Murcki, na terenie kompleksu Lasów Murckowskich.

Park Powstańców Śląskich w KatowicachW
Park Powstańców Śląskich w Katowicach

Park Powstańców Śląskich w Katowicach − park usytuowany w katowickiej dzielnicy Śródmieście. W parku znajduje się pomnik Powstańców Śląskich oraz pomnik generała Jerzego Ziętka.

Stawy na TysiącleciuW
Stawy na Tysiącleciu

Stawy na Tysiącleciu – użytek ekologiczny znajdujący się w Katowicach pomiędzy rzeką Rawą i dzielnicą Załęże a osiedlem Tysiąclecia.

Park Wełnowiecki w KatowicachW
Park Wełnowiecki w Katowicach

Park Wełnowiecki w Katowicach – park położony w Katowicach, na terenie dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec, pomiędzy ulicami: Cisową, Jesionową i Owocową.

Park ZadoleW
Park Zadole

Park Zadole − określany jako Tereny Rekreacyjne Zadole park miejski w katowickiej dzielnicy Ligota, a dokładniej w jej najbardziej na południe wysuniętej części - Zadole. Tereny parku rozpoczynają się od ul. Wczasowej i Poziomkowej, przecięte są ul. Śląską i Studencką, za którymi tworzą las sięgający aż do Mikołowa.

Park Załęski w KatowicachW
Park Załęski w Katowicach

Park Załęski w Katowicach − park miejski w katowickiej jednostce pomocniczej Załęże, przy ulicy Gliwickiej w rejonie skrzyżowania z ulicą Jana Pawła II, obok Ośrodka Sportowego Gliwicka, pomiędzy torami kolejowymi linii kolejowej nr 137 a Miejskim Przedszkolem nr 39.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki”W
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki”

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki” – założony w roku 2000 zespół przyrodniczo-krajobrazowy, położony w północno-wschodniej części Katowic. Zespół obejmuje ok. 157 z obszaru ok. 200 ha stawów i ich otoczenia, usytuowanych w dolnych odcinkach dolin rzecznych Brynicy i Rawy, mieszczących się w granicach administracyjnych Katowic, Sosnowca i Mysłowic. Nazwa zespołu pochodzi od Szopienic i Borków, historycznych części Katowic.

Ogród Zoologiczny w KatowicachW
Ogród Zoologiczny w Katowicach

Miejski Ogród Zoologiczny w Katowicach – nieistniejący już ogród zoologiczny, który funkcjonował w latach 1946–1957 przy ulicy Bankowej w Katowicach.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Źródła Kłodnicy”W
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Źródła Kłodnicy”

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Źródła Kłodnicy” – zespół przyrodniczo-krajobrazowy znajdujący się w południowej części miasta Katowice, na terenie Lasów Murckowskich, u źródeł rzeki Kłodnicy.