
4-Acetoksy-N,N-diizopropylotryptamina – psychodeliczna substancja psychoaktywna, pochodna tryptaminy.

4-Acetoksy-N,N-dimetylotryptamina – psychodeliczna substancja psychoaktywna z rodziny tryptamin. Acetylopochodna psylocyny, psychoaktywnej substancji zawartej w grzybach psylocybinowych. Dawkowanie 4-AcO-DMT zawiera się w przedziale 10–30 mg, a czas działania wynosi 4 do 7 godzin. 4-AcO-DMT w organizmie jest szybko metabolizowane do psylocyny.

4-Acetoksy-N,N-dietylotryptamina – substancja psychoaktywna o działaniu bardzo zbliżonym do psylocybiny, pochodna tryptaminy. Znana jest też pod nazwami etacetyna i etylocybina. 4-Aco-DET zostało wynalezione w laboratoriach Sandoz przez Alberta Hofmanna w 1958 roku. Jest mało trwałą molekułą i bardzo szybko ulega rozkładowi i utlenianiu na powietrzu. 4-Aco-DET zwykle zażywane jest doustnie, dawkowanie zawiera się w przedziale 5–25 mg. Efekty działania utrzymują się 4 do 6 godzin. 4-Aco-DET może też być palone, działa wtedy dużo krócej i dużo szybciej pojawiają się pierwsze efekty. Substancja ta nie jest kontrolowana w UE i Polsce.

Baeocystyna (4-PO-MT) – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna, alkaloid grzybów Psilocybe spp. pochodna tryptaminy.

Bufotenina (5-HO-DMT) – organiczny związek chemiczny, pochodna tryptaminy, psychodeliczna substancja psychoaktywna. Jest alkaloidem, występuje w jadzie niektórych ropuch, w roślinach, grzybach a także w organizmach niektórych ssaków. Nazwa tej substancji pochodzi od rodzaju ropuch Bufo, w jadzie których odkryto obecność bufoteniny. Bufotenina jest strukturalnie bardzo podobna do psychoaktywnego alkaloidu grzybów halucynogennych psylocyny. Jednak farmakologicznie jest bardziej zbliżona do 5-MeO-DMT i DMT, w towarzystwie których zwykle występuje w naturze.

N,N-Dietylo-4-hydroksytryptamina – psychodeliczna substancja psychoaktywna z rodziny tryptamin.

Dietylotryptamina (DET) – psychodeliczna substancja psychoaktywna z rodziny tryptamin.

Diizopropylotryptamina (DiPT) – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna z rodziny tryptamin, o bardzo unikalnym działaniu. Podczas gdy większość psychodelików oddziałuje głównie na zmysł wzroku, DiPT wpływa głównie na słuch. Podawany doustnie wywołuje selektywną głuchotę na wysokie tony, przy czym zanik słyszalności skali dźwięku jest liniowo zależny od ilości wprowadzonego związku. Im wyższa dawka, tym zakres spektrum słyszalnego dźwięku przesuwa się coraz bardziej w stronę niskich tonów.

Dimetylotryptamina, DMT – organiczny związek chemiczny, dwumetylowa pochodna tryptaminy, psychodeliczna substancja psychoaktywna. DMT występuje w małych ilościach w ludzkim organizmie. W temperaturze pokojowej DMT jest białym lub żółtawym krystalicznym proszkiem. DMT zostało otrzymane po raz pierwszy w roku 1931.

Dipropylotryptamina (DPT) – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna, pochodna tryptaminy.

Etocybina – psychodeliczna substancja psychoaktywna z rodziny tryptamin.

N-Etylotryptamina — organiczny związek chemiczny, tryptamina podobna strukturalnie do metylotryptaminy (NMT), N,N-dimetylotryptaminy (DMT) i N,N-dietylotryptaminy (DET).

4-Hydroksy-N,N-diizopropylotryptamina – psychodeliczna substancja psychoaktywna z rodziny tryptamin.

Ibogaina – organiczny związek chemiczny, indolowy psychoaktywny alkaloid wyekstrahowany z kory afrykańskiej rośliny Tabernanthe iboga. Ibogaina należy do rodziny tryptamin.

Metocyna (4-HO-MET) – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna z grupy tryptamin. Jest strukturalnym analogiem psylocyny, nieco przypomina ją także w działaniu.

5-Metoksy-N,N-diallilotryptamina (5-MeO-DALT) – organiczny związek chemiczny z grupy tryptamin, psychodeliczna substancja psychoaktywna. 5-MeO-DALT zostało otrzymane po raz pierwszy w 1998 roku. Jest więc stosunkowo nową substancją, nieprzebadaną w dużym stopniu. Dawkowanie według Alexandra Shulgina waha się w przedziale 12–20 mg. 5-MeO-DALT powoduje krótkie silne i gwałtowne doświadczenia enteogeniczne. W przeciwieństwie do innych środków tej grupy nie wywołuje żadnych efektów wizualnych.

5-Metoksy-N,N-diizopropylotryptamina (5-MeO-DiPT) – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna, pochodna tryptaminy.

5-Metoksy-N,N-dimetylotryptamina – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna o wyjątkowo dużej aktywności. Występuje w wielu gatunkach roślin i niektórych gatunkach ropuch i podobnie jak pokrewne DMT i bufotenina była używana jako enteogen w obrzędach szamańskich w Ameryce Południowej..

5-Metoksy-N-metylo-N-izopropylotryptamina (5-MeO-MiPT) – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna, pochodna tryptaminy.

5-Metoksy-α-metylotryptamina (5-MeO-AMT) – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna, pochodna tryptaminy.

N-Metylo-N-izopropylotryptamina (MiPT) – psychodeliczna substancja psychoaktywna, pochodna tryptaminy.

N-Metylotryptamina – organiczny związek chemiczny, tryptamina mająca działanie podobne do psychodelicznych środków psychoaktywnych. Jest alkaloidem znajdującym się w korze, pędach i liściach niektórych gatunków akacji, mimozy oraz Virola spośród których wiele zawiera równie spokrewnione z NMT związki N,N-dimetylotryptaminę (DMT) i 5-metoksy-N,N-dimetylotryptaminę (5-MeO-DMT). Również jest syntetyzowana w ciele człowieka jako końcowy metabolit przemian L-tryptofanu.

α-Metylotryptamina (AMT) – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna z rodziny tryptamin.

Miprocyna, 4-HO-MiPT – organiczny związek chemiczny, pochodna tryptaminy, analog psylocyny (4-HO-DMT) i metocyny (4-HO-MET). Została opisana przez Alexandra Shulgina w książce TiHKAL.

Psylocybina (4-PO-DMT) – organiczny związek chemiczny z grupy tryptamin, alkaloid o właściwościach psychodelicznych występujący naturalnie w setkach gatunków grzybów psylocybinowych, m.in. w Psilocybe cubensis i Psilocybe semilanceata. Psylocybina obok LSD jest najbardziej popularnym i najczęściej używanym psychodelikiem. Historia zażywania grzybów psylocybinowych sięga czterech tysięcy lat wstecz, obecnie popularnie znane są one jako halucynogenne lub magiczne grzyby. Psylocybina powoduje głębokie doznania psychodeliczne, transcendentne, mistyczne, medytacyjne, często także religijne.

Psylocyna (4-HO-DMT) – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna, alkaloid grzybów Psilocybe spp. pochodna tryptaminy. W naturze zwykle występuje razem z psylocybiną i baeocystyną.