
Franciszka Hanna Arnsztajnowa, z d. Meyerson, ps. F. A. M., J. Górecka, Jan Gorecki, Jan Górecki, Stefan Orlik – polska poetka, dramaturg i tłumaczka żydowskiego pochodzenia.

Hilel Cajtlin – polski myśliciel i pisarz konserwatywno-religijny narodowości żydowskiej, ojciec Arona (1889–1976) i Elchanana (1902–1941).

Julian Eliasz Chorążycki – polski lekarz otolaryngolog i oficer Wojska Polskiego pochodzenia żydowskiego. Weteran I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny światowej pierwszy przywódca i organizator ruchu oporu w obozie śmierci w Treblince, którego celem było wywołanie zbrojnego powstania w obozie.

Samuel Faust (Szmul) – łódzki przemysłowiec pochodzenia żydowskiego.

Samuel Finkelstein – malarz polski pochodzenia żydowskiego, członek grupy “Jednoróg”.

Feliks Frydman również Friedman – polsko-żydowski malarz, grafik i krytyk artystyczny.

Jerzy Fuchs – polski malarz pochodzenia żydowskiego.

Adolf Gancwol – siedlecki fotograf i działacz społeczny, autor setek zdjęć dokumentujących historię Siedlec oraz innych miejscowości Podlasia i Lubelszczyzny.

Szlomo Gilbert – polski Żyd, pisarz tworzący w języku jidysz, ofiara Zagłady.

Artur Gold – polski kompozytor, dyrygent i skrzypek pochodzenia żydowskiego, współtwórca popularnej w dwudziestoleciu międzywojennym orkiestry tanecznej, ofiara Zagłady.

Adam Abraham Herszaft – polski grafik, malarz i pisarz żydowskiego pochodzenia.
Janusz Korczak, właśc. Henryk Goldszmit, ps. „Stary Doktor” lub „Pan Doktor” – polsko-żydowski lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny.

Regina Mundlak – polska malarka, rysowniczka i rytowniczka pochodzenia żydowskiego.

Miriam Orleska – polska aktorka teatralna pochodzenia żydowskiego związana z Trupą Wileńską.
Abraham Ostrzega – polski rzeźbiarz żydowskiego pochodzenia. Zasłynął jako twórca rzeźby sepulkralnej.

Szymon Pullman – polski skrzypek, dyrygent, kameralista i pedagog muzyczny pochodzenia żydowskiego, w latach 1920–1937 czynny w Wiedniu.

Jechiel Mejer Rajchman – polski Żyd, przedsiębiorca, więzień i uczestnik buntu w niemieckim obozie zagłady Treblinka II, „robinson warszawski”. Autor świadectwa Ocalałem z Treblinki. Świadek w procesach zbrodniarzy nazistowskich.

Natan Szpigel – polski malarz i rysownik żydowskiego pochodzenia.

Symche-Binem Trachter – polski malarz pochodzenia żydowskiego.

Jankiel (Jakub) Trockenheim – warszawski rabin, radny Warszawy, senator IV kadencji i poseł V kadencji w II RP.

Jankiel Wiernik, hebr. יעקב ויירניק – polski Żyd, ocalony z obozu w Treblince, autor świadectwa Rok w Treblince, jednego z głównych źródeł na temat metod eksterminacji Żydów w tym obozie. Był jednym z organizatorów zbrojnego buntu więźniów w Treblince w sierpniu 1943 roku. Zeznawał na procesie Ludwiga Fischera w 1947 roku oraz Adolfa Eichmana w 1961 roku.

Stefania Wilczyńska – wychowawczyni i pedagog, bliska współpracownica Janusza Korczaka.
Samuel Willenberg ps. „Igo” – polsko-izraelski rzeźbiarz i malarz, więzień Treblinki i uczestnik buntu w obozie w 1943, uczestnik powstania warszawskiego.

Bruno Winawer – polski pisarz pochodzenia żydowskiego, komediopisarz, prozaik, poeta, felietonista, tłumacz, z wykształcenia fizyk. Autor popularnych komedii obyczajowych, często związanych z tematyką naukową, licznych felietonów popularnonaukowych i literackich oraz powieści fantastycznonaukowych.

Lidia Zamenhof – polska propagatorka esperanto, bahaizmu oraz idei homaranizmu, tłumaczka i pisarka; córka Ludwika (1859–1917) i Klary Zamenhof (1863–1924), siostra Zofii (1889–1942) i Adama (1888–1940).

Zofia Zamenhof – polska lekarz pediatra i internista żydowskiego pochodzenia, córka Ludwika (1859–1917) i Klary Zamenhof (1863–1924), siostra Lidii (1904–1942) i Adama (1888–1940).