
Wikłaczowate, wikłacze (Ploceidae) – rodzina niedużych ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), licząca blisko 120 gatunków.

Bawoliki (Bubalornithinae) – podrodzina ptaków z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae).

Dziergacze (Plocepasserinae) – podrodzina ptaków z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae).

Wikłacze (Ploceinae) – podrodzina ptaków z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae).

Bawolik czerwonodzioby – gatunek małego ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae). Występuje w subsaharyjskiej Afryce, w trzech podgatunkach. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Bubalornis – rodzaj ptaka z podrodziny bawolików (Bubalornithinae) w rodzinie wikłaczowatych (Ploceidae).

Euplectes – rodzaj ptaka z podrodziny wikłaczy (Ploceinae) w rodzinie wikłaczowatych (Ploceidae).

Foudia – rodzaj ptaka z podrodziny wikłaczy (Ploceinae) w rodzinie wikłaczowatych (Ploceidae).

Malimbus – rodzaj ptaka z podrodziny wikłaczy (Ploceinae) w rodzinie wikłaczowatych (Ploceidae).

Nelicurvius – rodzaj ptaka z podrodziny wikłaczy (Ploceinae) w rodzinie wikłaczowatych (Ploceidae).

Plocepasser – rodzaj ptaka z podrodziny dziergaczy (Plocepasserinae) w rodzinie wikłaczowatych (Ploceidae).

Ploceus – rodzaj ptaka z podrodziny wikłaczy (Ploceinae) w rodzinie wikłaczowatych (Ploceidae).

Pseudonigrita – rodzaj ptaka z podrodziny dziergaczy (Plocepasserinae) w rodzinie wikłaczowatych (Ploceidae).

Quelea – rodzaj ptaka z podrodziny wikłaczy (Ploceinae) w rodzinie wikłaczowatych (Ploceidae).

Sporopipes – rodzaj ptaka z podrodziny dziergaczy (Plocepasserinae) w rodzinie wikłaczowatych (Ploceidae).

Tkacz – gatunek małego ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae). Występuje na terenie trzech afrykańskich państw: Namibii, Botswany i RPA. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Wikłacz czerwonodzioby, wikłacz krwistodzioby – gatunek małego ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae). Zamieszkuje Afrykę na południe od Sahary. Częściowo osiadły, częściowo migruje wraz ze strefą opadów.

Wikłacz czerwonogłowy – gatunek małego ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae). Zasiedla Afrykę Subsaharyjską od strefy Sahelu na południe po północną Namibię, Botswanę i północno-wschodnią RPA. Nie jest zagrożony.

Wikłacz łuskowany – gatunek małego ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae). Występuje w części Afryki Wschodniej, w tym na Półwyspie Somalijskim. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Wikłacz maurytyjski – gatunek małego ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae). Występuje endemicznie na Mauritiusie. Zagrożony wyginięciem.

Wikłacz nizinny – gatunek małego ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae), endemiczny dla Madagaskaru.

Wikłacz olbrzymi – zamieszkujący Afrykę gatunek ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae). Jest jednym z największych przedstawicieli tej rodziny. Znany z lotów godowych samców, które prezentują swe niezwykle długie, czarne ogony w trakcie powietrznych akrobacji.

Wikłacz płomienisty, wikłacz ognisty mały – zamieszkujący Afrykę gatunek ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae). Występuje w strefie sawann: na południe od Sahary i na północ od równika w pasie ciągnącym się od Senegalu przez Kamerun, Sudan po Etiopię i Somalię. Został też introdukowany na Antylach i w okolicach Los Angeles (Kalifornia).

Wikłacz rdzawogłowy – gatunek małego ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae). Endemiczny dla wschodniej Afryki, znany tylko ze stanowisk na granicy Kenii i Tanzanii, gdzie występuje na wysokości 250–1500 m n.p.m.Systematyka

Wikłacz seszelski – gatunek małego ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae). Występuje endemicznie na sześciu wyspach Seszeli. Bliski zagrożenia wyginięciem.

Wikłacz złotogłowy – gatunek małego ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae). Występuje w całej południowej i południowo-wschodniej Azji. Nie jest zagrożony. Pomimo swojej nazwy łacińskiej nie występuje na Filipinach. Zasięg występowania szacuje się na około 13,5 miliona km2.

Wikłacz zmienny, wikłacz żółtopręgowy, wikłacz czarnopręgi, wikłacz pospolity – gatunek małego ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae). Występuje także pod nazwą tkacz towarzyski – tak liczne nazwy są wynikiem znacznego zasięgu i zależnej od terytorium znacznej zmienności ubarwienia. Jest najpospolitszym i najbardziej znanym wikłaczem Afryki. Zamieszkuje Afrykę Subsaharyjską. Jego obecności pozbawione są południowo-zachodnie części Afryki i zupełnie suche regiony Somalii. Przewieziony został na Antyle i na niektórych z tych wysp uznawany jest za największego szkodnika.